bugün

Hiç kuşkusuz enver paşa'yı getirirdim.
hiç kuşkusuz denver paşayı getirirdim.
kesinlikle emir timur'u getirirdim. müthiş komutan vallahi.
Tabiki yarbay kemal. Evet.
Benden iyisini bulamazsınız.
putin'i elbette.
bik bik şart !..
O sorun değil de, ordu kurup başındaki adamı atayabildiğime göre ben başkomutan mı oluyorum? Havalıymış..
Cengiz Han.
Atilla yi.
Timurlenk...
Mustafa Kemal Atatürk.
(bkz: kan tutan kasap)

bir am uğruna rusyayı bile devirirdik.
mustafa kemal atatürk.
Timur Tarihte hiç savaş kaybetmeyen ve kendi adına satranç oyunu bulunan bir askeri deha.
Tarihimiz ne mutlu ki şanlı kumandanlarla dolu. Her Türk evladı genlerinde asil bir milletin izlerini taşıyor. Eski kahramanları yeniden getirmeye gerek yok. Ders alıp biz de en iyisi olabiliriz.
Shaka Zulu'yu getirirdim.

adam küçük bir kabileyi ulus, devlet ,imparatorluk yapmış.

bin senede (rakam ile bin), biz anadolu'da ulus olamamışız.

''Shaka Zulu (d. 1781 - ö. 22 Eylül 1828),:
Zulu kabilesini ufak ve verimsiz bir topluluktan bir devletin başlangıcına götürmekle anılan askeri bir dehadır.
Savaş sırasındaki yok etme stratejileri ile birçok modern düşünür tarafından bir deha olarak tanımlanan Shaka, aynı zamanda sosyal devrimler de gerçekleştirerek bu ufak Afrika kabilesini dünyaya tanıtmıştır. ''(kaynak-vikipedi)
her şeyi tarihçilerin anlattığı kadar biliriz. bu yüzden cengiz han diyorum. celal şengör için askeri bir deha imiş. kişisel düşününce de ilginç. sayıca az olan moğol kabilelerini birleştirip asya ve doğu avrupa'ya hükmetmek iyi iş. hele ki o dönemin koşullarına göre müthiş bir olay.
Cengiz han.
Cesur, gözü pek, zeki, acımasız, duygusal kararlar almayan ama aynı zamanda vicdanlı, namuslu birini.