bugün

(bkz: bakım masrafı az olur diye kozmetikçi kızla çıkmak)
görsel
bir sene süren ilişkisi olmayan insanın yapmak zorunda kalmayacağı ve pişman olmayacağı hesaptır.
onunla evlenip evlenmeme konusunda iyi bir fikir verir.
masraflı olup olmaması ilişkinin geleceğine yön verir görüşündeyim. bu nedenden ötürü sevgili bayan yazar arkadaşlar lütfen masraflı olmayın erkek arkadaşlarınızı bunaltmayın.
Bir yıl içinde yapılacak asgari harcamaları hesaplarsak eğer
Sinema: 1500 (bilet, kola, mısır ve haftada bir kere)
Yemek: 2500 (haftada bir)
Kafeler: 500(kola, pasta haftada bir)
Çiçek: 1300(özel günler hariç haftada bir)
Yıl Dönümü: 500
Doğum Günü: 750
Kadınlar Günü: 25
Ekstra Eğlence: 1500
Tatil: 1500
Hediyeler: 1500
+______________
11575 lira.

inciği boncuğu olmadan yapılan bir hesaptır. Detaylara girildiğinde ikiye katlayabilir.

Aslında bir nevi geleceğe yatırımdır.
evin varsa sadece alkol parasıyla sınırlı kalır.
yav bi tane adam da kızın bir senede sebep olabileceği masrafı yaklaşık olarak hesaplayıp altına da "aşk.. paha biçilemez" "elini tuttuğunuzda yüzüne yerleşen o tatlı sırıtış.. paha biçilemez" "sevgilim sen harbiden süpersonik bi adamsın yaaa.. paha biçilemez" tarzı bişey yazmamış.

öğrenciliği hesaplarken paha biçemiyosunuz.
fener maçlarına kombine bilet alırken paha biçemiyosunuz.
seyşeller e tatile giderken paha biçemiyosunuz. kızın hiç mi paha biçilemeyecek bir yanı yok lan?

içim acıdı allah seni inandırsın.

geri kalan her şey için.. mastercard.
kızın sosyal konumuyla paralel, değişiklik gösterecek giderlerdir.
eğer uzaksa;

yıllık telefon faturası: 1000 lira, 1000 lira da ona gelir.* Yaşasın karamehmet 1.7 milyar kar açıklar sonrasında bu adam. 1 milyarı sevgililere geri dağıtmalıdır.

bifincancay in hatırına onunla vakit geçirmek paha biçilemez.
yemi suyu derken dağları aşan masraf.***
nedir bu? aşk mı? ilişki mi? yoksa düpedüz, "al gülüm ver gülüm" mü? erkekler sevgiliyi yatırım yapıp sonra nimetlerinden faydalandıkları bir araç gibi, kızlar da erkekleri yolunacak kaz gibi görüyor anlaşılan. yok mu hiç bir bankta bir gevreği paylaşan? yok mu hiç ceplerindeki son paraları birleştirip sinemaya giden içinizde? hay ben böyle aşkın içine...

tanım mı; sevgiliye harcanan paranın 1 yıllık çetelesi.
sevgilisine ve tekrarlanma durumuna göre değişen masraflar...
ben size kalemleri söyleyeyim, siz hesabını yapın...

sinema; ben ayda bir olması taraftarıyım. mühendis adamız hacı, internette bedava varken para vermek koyuyor. ama sosyalin rutinine bağlı olarak hatun da ister tabi, yapcak bişe yok yani...

yemek; panpa bu yemek işlerine bi' çözüm getirmek lazım. vejeteryan (sanırım doğru yazdım) biriyle asla beraber olmayın! amk iki marula hayvan gibi para ödersiniz! gidin bi' tavuk dönerciye, ucuza halledin. oha amk efektinizi duydum merak etmeyin ama anahtar kelime 'salaş'... ha illa baydöner'de iskender yiyecem benim götüm kaşınıyor diyorsanız da, saygıyla eğilirim bu kaşıntınız karşısında.

eğlence; şimdi eğlence anlayışınıza ve hatunun dışarıda kalma süresine göre değişir bu. benim için istiklal'de iki bira içip, orada sohbet etmek de eğlencelidir, beşiktaş'da sahilde bankta oturmak da... biz de biliyoruz gece partilere gitmeyi de... belli bi' yaştan sonra sarmıyor sanırım. öğrenciyken süper oluyor bak, o ayrı...

doğum günü ve özel günler; hiç hatırlamıyorum panpa. yani bu özel gün zımbırtılarını, doğum günlerini. işime gelmediği için değil bak... cidden hatırlamıyorum. ama el emeği göz nuru hediyeler her zaman daha iyidir. masraf gözüyle bakmıyorum bu sefer, hediye vereceksen, paramla seni mutlu ediyorum mesajı yerine, emeğimi koyuyorum lan ben bu aşka mesajı yeğdir.

tatil; bir yere bağlı kalmayın panpa. tatil olayı güzeldir. eğer gidebiliyorsanız sevgilinizle, bunda hiçbir masraftan kaçınmayın. 5 yıldızlı, her şey dahiller göz boyar hep. ulan o kadar para verdik diye diye, 1 haftada ikiniz de duba gibi olursunuz. pansiyonlar daha güzel, tatili geçirmek adına... daha çok gezersin, daha çok eğlenirsin ama biraz daha pahalıya gelir...

kondom; şimdi bu kalem en önemli kalemlerden. belki de en özel kalem... ya hiç ödenek ayırmazsınız ya da seri halde en ucuzunu ve kullanılabilirini ararsınız. direkt söyleyeyim; ok hisset kullanmayın. patlıyor. bildiğin patlıyor lan bu... ciddi bir tüketici olduğunuzda, ciddi bir tutar ayırırsınız kondoma da...
Duruma göre 2 kız sevgilinin masrafının yarısıdır. bir kadın bir kız sevgilisi olursa, alman hesabı ihtimali artacağından masraf düşecektir. Olmadı iki kadın, bir kız olsun. O da yetmez 7 tane olsun. kız oğlan kız olsun.
Ohhh yandan...

Not: Sevgilim varki benim. Yok değil yani. Var... valla bak.
niye tek ben hesap ödüyorum yav ? hayat müşterek.
kız babasının yıllık tasarruf paketinin bir kalemi.
evet, cepten bir miktar para çıkar sadece güzel vakit geçirmek için. ama olayı abartanlarla takılmayı seçen sizsiniz, niye isyan ediyosunuz? anlamıyorum niye yani işine gelmiyosa çek git * git uzaklaş kaç o kızlardan gerek yok yani.
abartıldığı kadar çok olduğunu sanmıyorum, biz kızlar da yeri geldiğinde sevgilimiz ile buluştuğumuzda hesap ödüyoruz, madem eşitiz o zaman laf da olmadığını göstermek lazım ki bizler gösteriyoruz, bu çok abes bir şey değil. yeri gelir hesabı da biz öderiz, yeri gelir özel günlerde hediye falan alma deriz(öğrenci ise), yeri gelir dışarı çıkmayalım evde oturalım da deriz, yani siz paranızı yemek için sizinle birlikte olan kız buluyorsanız diğerlerinin suçu ne arkadaşım.
cafe:3400
sinema:5500
sevgililer günü:3700(bu kadar paranın yarısı tek bir güle gider)
eğlence:10000
doğum günü:3800
toplam:26400

sonuç:bir gece ansızın sizi eve kahve içmeye çağırdığında ve sesi biraz şımarıksa olabilecekleri düşünmenin verdiği haz paha biçilemez.

geri kalan herşey için master card.
uzak mesafe ilişkisiyse senede 5 kere gelişten, ortalama 400 tlden 2 bin liradır. sarılıp koklamak paha biçilemez derdim ama fena giriyor be sözlük.*
(bkz: kız sevgili)
görsel
- kafadan her gün yemek var. bunun en az birini ısmarlasan günlük en az 10 tl.

- normalde kız yokken siktiriboktan bir yerden ucuza kapatabilirsin yemeği. kız varkense böyle bir şansın yok maalesef. o yüzden kendi yemeğine de ekstra masraf girer. hadi bunu da günlük 5 lira olarak hesaba dahil edelim. daha fazla eder ama hadi ayağın alışsın.

- ara toplam: günlük 15 liradan haftalık 105 lira eder. pazar günü fazla mesai olduğundan o günün harcaması daha çok. +15 daha koyalım, düz hesap 130 olsun.

- çok düz oldu amk. hadi bunu 125 yapalım. sezon sonu indirimi.

- ara toplam: yılda 52 hafta vardı en son. çarp 52'yle 125'i. ne yaptı? 6.500 net.

- yılda 12 ay var. sevgili denyonun biriyse ay dönümü diye bir sik icad eder. her sevgili icadı gibi bu da götünüze girer. siktiriboktan bir küpe bile 7.5 ila 10 tl arasında seyrediyorsa aylık ekstra masrafınızı düşünün. hadi biz 20 tl'den hesaplayalım. o gün dışarıda harcanan paralara da senin güzel hatrın için 20 tl diyelim. 20 tl ye bir sik yapılmaz ama hadi öyle diyelim. ne etti? 40*12= 480 tl. fiş almazsan 400 olur.

- ara toplam: 6500+400=6900.

- tabi ki yıl dönümü ve doğum günü. bir önceki maddede sevgiliye denyo dedik ama bu sefer biraz insaflı olsun ve sadece 2 tanecik yıldönümü olsun. biri doğum günü, diğeri de kara çarşamba. bu sefer küpeyle filan olacak iş değil tabi. en az yüz tl yi gözden çıkaracaksın. hiç unutmam bir keresinde arkadaşıma sevgilisi kitap almış da kıyameti kopardıydı. oğlanı bir hafta odaya kapatıp ekmek su vermedi mi artık ne yaptıysa oğlan bir sonraki görüşümde baya kilo vermişti. neyse hadi 100 lira diyelim. o da senin güzel hatrın için. iki yıldönümüne 100*2=200 lira masraf. amk benden esnaf mesnaf olmaz. zararına veriyoruz, batacaz amk.

- son toplam: 6900+200=7100.

- evet 7100 lira. o da en insaflı halime denk geldiniz ondan. şimdi mantıklı olun. saati 100 liradan 71 tane rusa gidersiniz lan bu paraya. karar sizin. ilişki adı altında bir sürü kavga gürültüyle ruh sağlığınızı da bozmamış olursunuz.

- not: rus telefonu yok. boşuna mesaj atmayın diye baştan uyarayım dedim.
Daha ucuzları var. Arkadaşlar öyle diyor ben anlamam.
beraberken harcadığı parayı masraf olarak görüp giderlerine kaydeden kişinin dönem sonu bilançosunda ayrıntılı bir biçimde görebileceği rakamdır.