bugün

çok güzel bir sezen aksu parçasıdır.
beraber olamamanın şarkısıdır.
sözleri aşağıdadır, şarkı eşliğinde dinlenmesi tavsiye edilir. *

hayat bazen öyle insafsız ki
küçük bir boşluğundan yakalar
hissettirmez en zayıf anında
seni ta yüreğinden yaralar

ellerin kolların bağlansa da
başında kasırgalar kopsa da
sen tüm gücünle karşı koysan da
seni acımasız sevdaya salar

sen de benim kadar gerçekleri görüyorsun
beraber olamayız benim gibi biliyorsun
bir başka dünyanın insanısın yavrucuğum
sen kendi dünyanın toprağında büyüyorsun

haklısın biraz geç karşılaştık
oysa hiç konuşmadan anlaştık
bazı şeyler var ki söylenmiyor
biz senle sözleri susarak aştık

insan acılarla kıvransa da
ve o aşkla bir daha doğsa da
dünyasını yeniden kursa da
düşlerle gerçekler ayrı ayrı yaşar
çok güzel bir sezen aksu parçasıdır gece dinlenmemesi tavsie edilir
beraber olamamanın ama yine de aşka karşı koyamamanın acımasızlığını anlatan bir Sezen Aksu klasiği." düşler ve gerçekler ayrı ayrı yaşar" sözleriyle bu şarkıda aslında eski atasözlerimizden birinin malesef aşkta da doğrulandığından bahsedilmektedir:" (davul dengi dengine çalar) "bir başka dünyanın insanısın yavrucağım, sen kendi dünyanın toprağında büyüyorsun" dedirtecek türden bir aşk, içinden çıkılamayan bir örümcek ağına benzer. aşkınıza tutundukça yürümeyen ilişkiye batarsınız, yürümeyen ilişkiye tutunup ayrıldıkça da aşka batarsınız. Bu tam bir zulümdür. insanoğluna mantığı ve kalbi arasında ölümcül bir düello sunan acımsız bir testtir. Sonunda da hep kaybetmek vardır. Ya aklınızı ya da kalbinizi kaybedersiniz. Bir süre ikisini birden kaybetmek kaçınılmazdır. Tamiri de çok zor olur. Şunu unutmamalıdır ki genellikle acı da olsa düşler kaybeder, gerçekler kazanır. şarkıda da söylediği gibi, insan acılarla kıvransa da ve o aşkta bir daha doğsa da, dünyasını yeniden kursa da, düşler ve gerçekler ayrı ayrı yaşar. insanın her ne kadar içinden, "gerçekleri bıraksak ne bok var ki şu gerçeklerde gel hadi düşte yaşayalım" demek gelse de, dünya gerçeklerle devam etmekte olan son derece katı ve somut bir topraktır. içinde düş kurmak serbesttir, ama düşte yaşatmaz. Yine başka bir Sezen Aksu parçasında olduğu gibi, "ne olur bir an unutup kalsak, ne olur biraz ruyaya dalsak, ne olur gerçek olsa masallar, ya da biz masal olsak" son derece masum bir istektir, ama malesef bu dilek hep insanın sonrasında uzun süre yas tutmasını getiren bir cinayete kurban gider. Gerçekler hayalleri öldürür. Sevdiğinizle birlikte mutlu olamıyorsanız, sevdiğiniz artık sizin için bir hayaldir ve ölmeye mahkumdur.
bişeyler var ki söylenmiyor
biz senle sözleri susarak aştık dizeleriyle birbirini anlayabilmenin aslında ne demek olduğunu anlatabilmiş, insana bir aşk şarkısından daha fazlasını anlatan enfes sezen aksu şarkısıdır.
En bomba Sezen Aksu parçasıdır kanımca.
...Biliyorsun;
ben hangi şehirdeysem
Yalnızlığın başkenti orasıdır... cemal süreya... göçebe ' den
Ahmet Selçuk ilkan'ın insanı derinden etkileyen şiiri:
Yoklugunda ne atesleri hasretimle yaktim da
Bir seni yakamadim, beni yaktigin gibi
Çölde su, maphusta gün, oruçta ekmek gibi bekledim seni
Sense araya korkular koydun.
Yasaklar koydun...
Simdi nerdesin diye sakin sorma
Sen çagirdin da ben gelmedim mi?
Sen varken darilmazdim çiçeksiz baharlara,
Yagmurlu havalara...Bu kasvetli aksamlara
Sen varken
Bakip içlenmezdim tren istasyonlarina
Otobüs duraklarina...
Sen varken ayrilanlara aglamazdim...
Yikilmazdim biten sevdalarin ardindan
Gidenlere küsmezdim
Kalanlara acimazdim...
Sen varken böyle üsümezdim-titremezdim
Masumdum, çocuklar gibi
Böyle delirmezdim-küfretmezdim...
Hele ölmeyi hiç düsünmezdim.
Simdi soruyorum sana
Adi sevdaysa bu cehennemin
Sen yaktin da ben yanmadim mi?
Biliyorsun
Bütün acilarina 'yesil isik' yaktim olmadi
Bütün korkularina 'arka çiktim' olmadi
Daglara merdiven dayadim olmadi
Haziranda kar oldum yagdim avuçlarina olmadi
Sevdim olmadi -yandim olmadi-taptim olmadi
Artik benden pes
Bu askin biletini istedigin gibi kes
Nasilsa gidiyorsun
Biliyorum git...
Ama ardinda
Aglayan bir çift göz
Paramparça bir yürek
Ve yikilmis bir dag görmek istemiyosan
Çek silahini-daya sirtima
Titrersem namerdim...
Sen vurdun da ben ölmedim mi?
kişinin bildiği bir şeyi başkası tarafından bildiğinin söylenmesi...
bazen ifade edemediklerimizi bizden çok daha iyi becerebildiği için seviyoruz sanırım sezeni...
(bkz: biliyorsun)
Çaresizliği en iyi anlatan sezen parçalarından sadece biri.
verem olma sebebi şarkı. gerçekleri tokat gibi ve her seferinde daha güçlü, daha güçlü acitarak insanın yüzüne, yüzüne vuran şarkı. zaten şarkı, ağlamak güzeldir albümündendir ve o albümün adı gibi başka bir şarkı albümden, biliyorsun..
ağlamayan yoktur sanırım. yanlış zaman ama yanlış insan değil işte bütün mesele bu şarkıda anlatılan.
insanı en çok üzen sezen aksu parçasından biridir. sende benim kadar gerçekleri görüyorsun, beraber olamayız benim gibi biliyorsun der ve bi yutkundurur insanı.
kavuşamayacak sevgililer, yasak aşklar için öldürücü etkisi olan sezen şarkısı.
umutsuz ya da zor bi ask yasayanların pek dinlememesi gereken bi sarkıdır.
sezen aksu ya teşekkür borçlu oldugumuz şarkılardan biri.
belki de sezen aksu'nun dört günlük birşey parcasinı yazdiran kişinin yerine kendini koymasi ile yazdiğini farz ettim, belki de o sarkiyi yazdiran kişi ile olan ilhamin onu ucucu surrealistlikten kati materyalizme gecisini yazdirdiğini farz ettiğim e kadar sezen'E kızsam da etsem -sanki halamın kızı- bu sarkiyi terennum ettiği için birşey diyememe sebebiyet veren sarkidir.

hatret ebru gündes'te cok güzel söylemiş bunu. zaten tanri misafirini güzel terennüm eden bu kişiden bu beklenirdi.
umutsuz aşıkların iç parçalayan şarkısı. (bkz: soz muzik sezen aksu)
bildiğin depresyon nedeni şarkıdır. ne yazık ki sözleri de kelimesi kelimesine doğrudur.
çırpınış ihtiva eden muazzam şarkı. çünkü;

edit: yalnızca sezen aksu dan dinlenildiğin de.
aşıksındır, herşey imkansızdır, güven bitmiştir, umudun hiç bir şekilde kalmamıştır... işte o zamanlarda dinlenecek sezen şarkısı.

hayat bazen öyle insafsız ki
küçük bir boşluğundan yakalar
hissettirmez en zayıf anında
seni ta yüreğinden yaralar...
sezen aksu'nun "toprağında büyüyorsun" dediği kısımda aslında sanki "toplağında büyüyorsun" dediği eser.
yaşça kendinden büyük birine aşık olmak olayının;

ile tasviri, "düşlerle gerçekler ayrı ayrı yaşar" ile reel hayata hoşgeldiniz tabelasını gösterilmesi. hep düşlediğin kişiyle gerçeğin apayrı olmasının acısını derinden yaşarsın zaten de gece gece bu şarkı da tuz biber olur üstüne. zaman mekan kaybolur konuşurken, düş de böyle bir şeydir zaten, dile gelmese de tek bir kelime hep durur boğazda bir yumruk gibi;

"keşke" dersiniz, "keşke düşler ile gerçekler bir arada olsa"...
bilmesende birisi söylediğinde kendini biliyormuş gibi hissettiğin söz.
yaşadığınız aşkın imkansızlığını bu kadar güzel anlatabilen ender parçalardan biridir.
haklısın biraz geç karşılaştık
http://www.youtube.com/wa...NKX2o&feature=related