bugün

hiç derdim yok, hayat bana güzel, tasalanamıyorum, nolur biraz moralim bozulsun, bişeyler aklımı başıma getirsin de ızdırap çekeyim diyorsanız izleyin. filmde geçen bir yunus emre sözü nedeniyle de gönlümde ayrı bir yeri mevcuttur.

'sevdiğimi demez isem, sevmek derdi boğar beni.'
izledikten sonra 2 hafta boyunca ahmet kaya'dan beni vur şarkısını dinlemenize sebebiyet verecek filmdir.

onur ünlü'nün yaptığı diğer filmlere kıyasla en iyi filmdir. öyle zannediyorum ki şevket karakterinin "ölü annem var" şiirinde onur ünlü biraz da olsa kendisine yer vermiş çünkü kendisinin de annesinin ölümü üzerine duyduğu acıya dair yazmış olduğu şiirler vardır.

filmdeki erkek karakterler takıntılı ve platonik aşıklardır. diğerlerinin ise yüzleşmesi gereken bir ölüm korkusu vardır. tevfik öğretmen'in ise vicdan azabı.

--spoiler--
farklı farklı intihar, bunalım, kanser hikayelerinin kesiştirildiği bir başyapıttır. fakat nedense bu özelliğiyle bana itici gelmiştir. çünkü gerçekçi bir film izleyeceğinizi düşünürken bir anda absürde yakın biçimde ölüm ve dramanın yer ettiği bir filme dönüşmüştür.
--spoiler--

10 üzerinden 7'liktir. keşke biraz daha beslenseydi senaryo, ya da o 5 karakterden yalnızca 1-2 tanesini anlatan başka bir uzun metraj filmi çekilseydi.
zorunlu askerliğe, şehitlik kavramına ve polis şiddetine de ince ayarlar vermiş onur ünlü filmi.
yalnızca soundtrack'i için bile on kez izlenebilecek olan filmdir. tartışmasız onur ünlünün en iyi 3 filminden biridir. en etkileyici sahneler ve diyaloglar "şevket ve kedi" de yaşanır.
ankara, erzurum, konya, bursa ve istanbul'u anlatan, bir türlü okumayı bitiremediğim kitap. hep çok sıkıcı geldi bana. belki de edebiyat öğretmenimin dayatması sonucu başladığım içindir.
onur ünlü eseri olduğu, daha doğrusu afili filintalar eseri olduğu belli olan başarılı filmdir. diyaloglar, trenler, kediler, kişisel hikayeler önemli bir yer tutmaktadır. onur ünlü'nün ne kadar değerli bir insan olduğunun ispatlarından birisidir.

--spoiler--
sen şiir okumuyorsun. şiir okusaydın bilirdin ki; aşık adam sınanmaz!
--spoiler--

gibi bir repliğe ve bunun gibi onlarcasını barındıran senaryoya sahiptir. çok daha iyi bir film olabilecekken bazı teknik detaylar ve senaryo hataları haricinde oldukça başarılıdır.
güzel bir filmdir.

--spoiler--
sen şiir okumuyorsun. şiir okusaydın bilirdin ki; aşık adam sınanmaz!
--spoiler--
gidiyorum bu'yu en çok hissettiğim izine en çok rastladığım onur ünlü filmi.
şiir gibi mesela.
Herkesin okuması gereken baş yapıt.
insanin resmen agzina s.can onur unlu filmidir.

pazar gunu dedim sevdigim bi filmi izliyim. ne var sanki sanki bu kadar aglatacak film secerim?

2 sene once izledigimde bu denli duygulanmamistim. bugun ise resmen hickira hickira agladim. ahmet kaya'nin sarkisi olmasa idi bu kadar etkiler miydi, sanmiyorum.

insan psikolojisini gozler onune seren, rahatsiz edici de olsa izlenmezse olmazlardandir. ah muhsin unlu, tatilimin canina okudun ya sen...
onur ünlü ve türk sinemasının tartışmasız en sert filmlerinden. az önce 2 kez izleyerek durduk yere mutsuz oldum.
istanbul, ankara, izmir, bursa ve adana.

türkiye'nin en büyük 5 şehri. *
onur ünlü'nün şaheseridir.
Giresun izmir istanbul konya adana.
bir 80 şehir değildir. ehe.
onur ünlü'nün muhteşem filmidir.
Ahmet turan alkan beş şehir kitabında Sivas'ın olmadığına üzülerek Sivas'ı anlattığı 'altıncı şehir' kitabını yazmıştır. en az beş şehir kadar güzeldir altıncı şehir.
izlenilesi, düşünülesi, baş tacı edilesi film.
Izleyip tribe girilecek filmdir. Gerci zekinin tum filmleri oyle onceden kendinizi hazirlayin..
edebiyatımızın duayenlerinden a. hamdi tanpınar'ı hatırlattı bu başlık.
okumayanlara önerilir.
5 farklı insanın hayatı anlatılan, bu insanların yaşamları arasında bağlantı kurulmaya çalışılmasına rağmen kurulamayan absürt bir filmdir.
ilgi çekici kapağından ötürü dvd sini almıştım. izledikten sonra birinin yanlışlıkla eline geçip izlemesin diye kırıp atmıştım.
onur ünlü nün en güzel filmidir hala ve ısrarla.
filmden güzel bir kesit ise https://www.youtube.com/watch?v=C0woSwZS-TI
ahmet hamdi tanpınar'ın nadide bir eseri.

istanbul, ankara, bursa, konya ve erzurum olan "beş şehir" e sınavda erzurum dışında hepsini hatırlamıştım. erzurum gelmeyince dalga olsun diye yozgat yazmış eksik puan almıştım.

hiç aklımdan çıkmaz nedense..
bugüne kadar hakkında nasıl entry girmemişim şaşırdım doğrusu (evet ben ara ara kendime şaşırırım.)

neyse efendim gelelim entry'e

başyapıt mı desem kült film desem bağımsız türk sineması eserimi desem muallaktayım.
fakat onur ünlü filmleri arasında en iyi iki filminden biri kesinlikle "beş şehir" dir.

şevket ve kedinin hikayesi
polis aydının hikayesi
tevfik öğretmenin hikayesi

ciddi anlamda etkileyiciydi.

defalarca izlenilesi onur ünlü filmi
içinde tren, kedi, ahmet kaya, bolca çaresizlik ve bolca imkansız aşk olan onur ünlü filmi.
Filmi ilk kez iki gün önce izledim. Onur ünlü'nün diğer tüm filmlerini izlemiş olmama rağmen bu filmi neden daha önce izlememişim bilmem. çok etkilendim özellikle şevket ve kedi'nin hikayesinde. öğretmenin hikayesi de bir o kadar etkileyici.
Yine de benim onur ünlü filmleri arasında bir numaram, celal tan ve ailesi'nin aşırı acıklı hikayesi.