bugün

seçkin, güzel anlamını taşıyan farsça bir kelimedir. (bkz: beyti berceste)
ankara - istanbul otobanında hemen bolu dağının çıkışında bulunan, yol boyu tabelaları olan büyük dinlenme tesisinin ismi.
içeriye girildiği vakit saatlerce çıkılamayan bir alışveriş kısmı vardır. her türlü doğal gıdanın satıldığı yerde insan orada bulunan herşeyi yiyebileceğini düşünür. herşeyi almak ve yemek ister. müthiş bir ziyafet yeridir. **
Divan edebiyatında söyleyiş güzelliğinin yanı sıra derin anlamlar taşıyan, kolayca anımsanan dizelerdir.Beyit ve dörtlük şeklinde de görülebilir.Berceste mısra söylemek ustalık sayılmıştır Divan edebiyatında.

-Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi (Kanuni)

-ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler (Hayali)

-Kişi noksanını bilmek gibi irfan olmaz ( Talib)

-Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde (Ziya Paşa)
http://www.bercestedergisi.com/
Öz, güzel, latif, ince anlamlı, kolayca hatırlanan, yapısı sağlam dize ya da beyit. Dize için daha çok mısra-ı berceste, beyit için de beyt-i berceste tanımlamaları kullanılır.

örneğin:

Uyduk dil-i divâneye dil uydu hevâya
Ruhi

Su uyur düşmen uyur hasta-i hicrân uyumaz
Şeyh Gâlib

Çeşmini gördüm unutdum derdi de dermânı da
Şeyh Gâlib

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi
Muhibbî (Kanuni)

Şîrler pençe-i kahrımda olurker lerzân

Beni bir gözleri âhûya zebun etdi felek
II. Selim

Ölmek kaderde var; yaşayıp köhnemek hazin

Buna bir çâre yok mudur ya Rabbilâlemin
Yahya Kemal Beyatlı

Ne yanar kimse bana ateş-i dilden özge,
Ne açar kimse kapım bad-ı sabâdan gayri
Fuzuli

Ne insaf, ne merhamet, ne vefâdan eser var;
Ne din tanır, ne kitap, ne de iman gözlerin!
Hasan Sami Bolak
bolu dağı cıvarındaki bir dinlenme tesisi. eğer okul gezisi dahilinde 80 kişi gidiliyorsa ve saat gecenin 3'üyse, zonguldak'tan istanbul'a geçiyorsanız. 80 tane mercimek / domates çorbası istenmesiyle ve limonların bitmesiyle sonuçlanabileceğini bir kaç ay önce gördüğümüz durum. dönüş yolunda da bir tane vardır arkadaşamızın anlatmaya çalıştığı üzere* bir de yeşil yayla oldu galiba ismi sonradan. aynı yer mi dikkat etmedim artık durmuyor otobüsler taytem varken.
bolu kaynaşlı gişelerinden sonra sol tarafta bolu dağı çıkışı yakınlarındadır, manzarası hoş olan, gayet modern bir tesistir. *
boss firmasının mola yeri olarak kullandığı mekan. bugün benim adıma olan tek güzel şeyi de yaşatan yerdir aynı zamanda. etli mantı adında bir yemek satan yerdir. üzerine serptikleri ceviz baskın tat olmasına rağmen yine de tadılmaya değer. ama yemeğin iyiliğinden öte bir mola yerinden beklenmedik ölçüde kaliteli bir servis sistemine sahiptirler. verdiğiniz siparişin yanında su ve onun da ötesinde bal-tereyağ-peynir ve kızarmış ekmek siparişinizden önce işletme ikramı olarak gelir ki genelde mola yerleri fiyatları gelen yolcuya ele düşen enayi uygulaması biçiminde olduğundan sözkonusu yer cidden takdirimi kazanmıştır. entry'de adı geçen firmayı bundna sonraki seyahatlerimde de kullanırsam bir sebebi de muhakkak mola yeri olarak burayı tercih etmeleri olacaktır.
bolu dağında genelde ismail'in yerini, ulusoy ve varan tesislerini tercih eden ben, bir seferinde berceste de durduğumda 3 çay içmiş, hesabı istediğimde müessesenin ikramıdır demişler ve gönüllerinin bolluğuyla kalbimi kazanmışlardı. şimdi ne zaman geçsem uğrar, hatta tüneli tercih etmem.
bir kız ismi..
yemekleri *lezzetli mekan. yemekten sonra beypazarı kurusu almanın ayrıca bir zevk verdiği yerdir.
burda bizim arkadaşların kurmuş olduğu underground rap grubu.
tuvaletlerinin ücretsiz olması munasebetiyle tercih edilebilitesi yüksek dinlenme tesisi...
dağdakine oranla her türlü kaliteyi düşürmüş, çay diye bulaşık suyu kıvamında bir sıvıyı önünüze koyan büyük hayal kırıklığı. çay sipariş etmek için garson peşinde koşmanız gereken müessese. oysa dağdaki tesisi ne güzeldi.
bir anda zeka sıçraması ile söylenmiş, anlamlı, kısa ve özlü söz.
her otobanda bulunduğunu düşündüğüm, biraz kazık, dinlenme, yeme içme tesisleri zinciri. ayrıca menüden yemek söylediğiniz zaman istediğiniz yemeği yiyebilmeniz imkansıza yakındır. (ya da bana hep öyle denk geldi, bilemiyorum.) ancak 3. yemek söyleme çabasından sonra mutfakta da varolan yemeği tutturabilirsiniz.
Edebiyatta öz, güzel, latif, ince anlamlı, kolayca hatırlanan, yapısı sağlam dize ya da beyittir.
en temiz tuvaletli dinlenme tesisidir.
Eski prestiji ve forsu Bolu tünelininin yapımından sonra bitmiştir.
kahvaltısı meşhur diye duymuşluğumuz vardı..

yazlığın yolüstünde de olunca durmak vacip oldu..

onyedi milyon..

kişi başı..

hal böyle olunca masayı yer kalmamacasına doldurduk..

yiyebileceğimizin en az beş katı hilafsız..

o kahvaltıdan dilimizde kalan tad biraz utancı andırır şimdi...
bayanlar tuvaleti girişi en son yapılan tadilat nedeniyle, acayip kuytu bir yere götürülen; inşaat işçilerinin bakışlarıyla kendinizi rahatsız hissedebileceğiniz organik dinlenme tesisi. * *
Geçenlerde uğradığım ve hiç memnun kalmadığım tesis.Sanki kendi ikramlarıymışçasına masanıza 1 kaşık bal, bir kaşık tereyağı getiriyorlar ve yanında 2 dilim peynir çıkışta bu size ikrammış gibi getirilen şeyden ayrıca para alıyorlar.Çok aç bir şekilde biftek söyleyip beklediğim ve sonra gelen bifteğin soğuk ve pişmemiş oluşu beni yıkmıştı ayrıca belirteyim.
bolu dağındaki tesisinde hatunla yapılan iftarda kendisine hayran bırakmış yerdir, mekan, yemekler ve hizmet süperdir, tuvaletlerdeki temizlik takdire şayandır, ayrıca hatuna tekrar aşık oluna yerdir.
Ümit besenin tuvalet molasi verdigi bir dinlenme tesisi. Servisi ekmekleri receli ve yogurdu iyidir. ikram olarak verdikleri susamli findiklar da ilginctir. Yalniz yolunuz uzunsa ve yemegi fazla kacirirsaniz bu lezzetli ve asiri yemek yol bitiminde iskenceye donusebilir.