bugün

karacaoglan ın bir sözudür..
gerçekçi bi bakış açısını yansıtan sözdür.
(bkz: gönül kimi severse güzel O dur)
-bana herkes güzel diyor.
-bence o kadar da değil.
-hele masmavi gözlerime bayılıyorlar.
-o kadar da güzel değil bence gözlerin.
-sarı saçlarıma herkes hayran.
-ne var ki,hem sarışınlar aptal olur.
-kuğu boynumu görenin öpesi geliyor valla.
-gider kuğuyu öperim daha iyi.
-ahh şu dudaklarım,insanın iştahını açıyor.
-altı üstü dudak işte.
-kerem sen beni neden güzel bulmuyorsun?
-ben güzele güzel demem fıstık,güzel benim olmayınca.
-senin olsam dermisin bana güzel.
-%100 kesin bir şey diyemem.ama denerim bir.bakalım gerçekten güzelmiymişsin diye.
-oldu canım hemen(çatada-kütede*topuklu ayakkabıyla kafa kırılma efekti)
kedinin ulaşamadığı ciğere 'mundar' demesi durumuyla özdeşleşen laftır.
yedirememe durumu manitan manita olduğu zaman güzel ama ayrıldınızmı arkasından kötü söz etme durumu
ben güzele güzel demem güzel bana vermedikce versiyonunu da duydugum bir sözdür, ilk versiyonu daha edeplidir. *
(bkz: ben guzele guzel demem kafam guzel olmayinca)
karac'oğlanın söylemiş olduğu büyük söz. güzeli kaybetmenin ne kadar dayanılmaz bir acı olduğu gizlidir bu sözde ve o acının o zor katlanılırlığıyla güzelliği bile inkar ettireceği.
isyandır da bu söz, güzele sahip olunmadığı için.
altyazı formatında çalışan uydudaki mal tv kanalarındaki kro erkeklerin kızları götürmek için söylediği malca söz.
aynı felsefe ile zenginin malıyla çenesini de yormayacak züğürdün ettiği, yerinde sözdür.
güzel var güzel var...

bazısı kenarın dilberi olur, ağzında sakız; kimisi asaletin simgesi olur, resmini yap duvara as. duvardaki resmin bana ne faydası var, deme kardeşim, bakarsın resimden serpilen asalet sana da bir miktar nasip olur...

menekşeli mektup kitabından alıntıdır.
karacaoglanın şiiridir ve sadettin kaynak ın besteledigi eserdir.
nişantaşı, etiler vb. istikametlerden eve doğru gelirken ortalama onbir saniyede bir söylediğim, hissettiğim, sinirlendiğim, ah be dediğim... böyle gider
gayet mantıklıdır. bize ihtiyacı olmayan kıza bi de güzel diye iltifat mı edicektik.
(bkz: kedi uzanamadığı ciğere pis dermiş)
bıktıran söz.

duymaktan öyle bıktım ki şu sözü, karacaoğlandan nefret edicem neredeyse.

(bkz: insanları itici yapan detaylar)
yanlış önerme. güzel, her zaman güzeldir.
ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca;

http://galeri.uludagsozlu...im-olmay%c4%b1nca-220045/
güzel başkadır tipin olan güzel başkadır. her güzel kişinin evleneceği tip olmayabilir. her yerde söylenmez belki ama güzel güzeldir. sanırım dil değişmeside olabilir, belki eskiden güzel kelimesi evlenilecek tipi kastediyordu veya karacaoğlan bunu demek istedi, "ben güzele güzel demem güzel benim olmayınca" diyerek
güzel bir sözdür.
bu sözden bazı arkadaşlar realizm çıkarmışlar.oysa tam tersidir.şairin asıl anlatmak istediği; çirkinde olsa, güzel de olsa,hatta leş bile olsa, benim sevdiğim insan en güzelidir. güzel olan oldur.
benim olan çirkin olandır güzel olan bu mudur? mudur.
karacaoğlanın kendini avutmak için söylediği bir sözdür. çok zekice.
Adam haklı beyler dedirten SÖZ.
Mantıklı bir söz.
Sadece lafını yapabileceksem isterse çok güzel çok şahsahlı olsun bir şey. Bana ne faydası var ki?