bugün

Bizim damat iftarda bayram namazına gidemeyebilirim dedi sofrada babama. Ben de şaşırdım bizim ailede erkekler hep gider çünkü. Git dedim farz değil mi kardeşim dedim atarlandımxkfk.
Farz değilmiş yeni öğrendim.
Allah gidenlerin namazını kabul eylesin. *
Kılmak için Sabah erken uyanmak gerekir.
Şimdiden Allah kabul etsin.
allah kabul etsin.
kılması vacipti galiba.
bayram namazı vaciptir. tıpkı kurban kesmek gibi.
Yıllardır olduğu gibi yine gitmeyeceğim.
28 haziran 2023 çarşamba günü.
Muhakkak ki Allah affetsin yarın içersem ertesi gün babam yine bayram namazına tek gider gibi durmakta.

Bize de nasip olur inşallah kılarız bir gün.
benim gitmediğim namazdır. kılanlarınkini allah kabul etsin.
Cuma namazından farkı, hutbenin namazdan sonra okunmasıdır.
tüm sözlük toplanıp gitmiş heralde kimseden ses çıkmıyor.
Ankara'da saat 06.34'de kılınacak olan namazdır.
https://youtu.be/0hF0MtUwYo8

Aklıma bu sahne geliyor hep.
"elime nasıl düştünüz" der gibi bazen hocaların cemaati fırçaladığı namazlardır.
görsel
görsel
bürgünedir.
Hanefi mezhebine göre vaciptir, yani geçerli bir mazeretiniz varsa, allahı kandırmaya çalışmıyorsanız affedilebilirsiniz. Vacibi terkedenler farzı terkedenlere göre daha hafif cezalandırılır. Nüfusunun %70 küsürü Sünni olan ve bu Sünnilerin büyük bir çoğunlu Hanefi mezhebine mensup olan ülkemizde, en kalabalık cemaatle kılınan bayram namazlarıdır. Daha önce hiç cuma namazında, vakit namazlarda görmediğiniz tipleri en ön saflarda görürsünüz. Ülkemizde bazı rütiüeller, dostlar alışverişte görsün mantığıyla yapılır, yine vacip olan kurban kesme ibadetini, adeta bir gurur meselesine dönüştürüp, elalem ne der, çoluk çocuk başkalarına bakıp üzülmesin, arkadaşlarının yanında kendini kötü hissetmesin kafasıyla borç harç kurbanlık alınır ki, kurbanlık satan adam bunu peşin satış olarak değerlendirmez ve üzerine bir miktar faiz koyar, bu kez yapamadığınız, dolayısıyla cezai müeyyidesi olmayan ibadeti yerine getirmek için, hem kurbanlığı satan hem de alan büyük günahlardan biri olan faize bulaşır ve işler mantık olarak saçma sapan bir hale gelir. Bu durum, ülkenin ekonomisi bitik durumdayken “itibardan tasarruf olmaz” diyenlerin bu tip sözleri neden bu kadar pervasızca söyleyebildikleri hakkında az çok fikir verebilir.
Bayram namazı zamanı 2 çeşit insan vardır:

1 - bayram namazına gidenler.
2 - dinle, namazla alakası olmayan ama evdekilerin baskısıyla namaz zamanı çıkıp dolaşıp eve gelenler.
turistlerin kapanmaya rağmen gelmeyeceği anlaşıldıktan sonra kılınmasına izin verilen namaz.

tam kapanma çoktan bitti. ilk hafta biraz eve kapandık o kadar.
Mübarek namazda sosyal mesafeden dolayı kimse kopya çekemiyor *. Birisi elleri bağlıyor birisi salıyor.
Kırınovayrısdan dolayı bu bayram esneyeceğim.
Bu sene gidemediğimiz. Zaten imam efendi para isticem diye uzattıkça uzatıyordu. Evet.
Bu bayram erector tarafından kıldırılacakmış.
Akp döneminde yasaklanmış namazdır. Öbür tarafta kendilerinden şikayetçi olacağım.