artık şu sıralar atv de gurbetçiler bittigi için gece 4 sularında gösterilmeye başlanan dizi...
sevmediğim halde gurbete çıktığım ilk dönem , dizi müziğinin sözleri beni ağlatan atv dizisi .. (bkz: ne günlerdi be)
müziklerini cengiz onural'in yaptığı bir eski dizi.
böyle güzel bir aile dizisiydi,
hani süper baba kıvamında olamasada.
dizinin son bölümleri artık sapıtmıştı hatırladığım kadarıyla,
en çok da hani safiyeyle kocası şedemiodu onu hatırlıom. ***
mahmut rolünde halil ergün, nurten rolünde deniz gökçer, bilge rolünde önce mine çayıroğlu, sonra sevinç erbulak, safiye rolünde ayşegül ünsal, sami rolünde ismet ay'ın oynadığı bir dönemin en çok izlenen dizilerinden, ailenin yaşadığı o ev, o bahçede yenilen yemekler, yapılan kahvaltılar falan hep özendirirdi beni o zamanlar. bir de bilge'nin sevgilisi bir çocuk vardı gitar çalan falan. sonradan albüm yaptı o da.
Müziğinin içindeki ara nağme güzel olan bir dizi. Süper baba'nın süper bir dizi olmasından esinlenilerek yapılmış ama zaten onun kadar güzel olamayacağı başından belli olan, sıradan bir diziydi işte.
insan genelde bunu gurbete gittiğinde anlar her akşam çoraplarını kendin yıkarsan,yemeğini kendin yaparsan en kötüsüde bulaşıkları kendin yıkarsan home sweet home durumlarını anlarsın.
dunyanın merkezidir.

en rahat, en huzurlu, en kendin gibi oldugun, en cok sevgiyi hissettigin evdir. bilirsin ki o evde basına bir sey gelmesi mumkun degil, bilirsin ki her ne olursa olsun o evde senin icin her zaman acık bir oda var. evin icinde bilmedigin hicbir sey yok, dolayısıyla belirsizlikte yok. garantidir her sey, ne guzel.

emniyetli evdir, basında bir babası vardır. sahipsiz degildir, canım babamın evidir.
parlak bir inciydim önce derinlerde saklanırdım baba evi kabuğumdu hayat çok uzak sanırdım gibi anlamlı ve dokunaklı aşkın nur yengi'nin söylediği dizi müziği.
insan 35 yaşına gelse de güzel ve sıcak gelen evdir.
en kavgalısında gürültülüsünde, anne babanın en huysuzunda, anıların en az olanında, evin en huzursuzunda bile bir huzur, bir keyif vardır. *
tatlı diziler kuşağında hatırlananlardan biri.
Hüzünlüdür baba evi. Kalır bırakıldığı gibi
Kendini son terk edenin zevkine uygun,
Yeniden kazanmaz istercesine o gideni.
Oysa, sevindirecek kimsesi yokken, solgun,
Bir türlü unutamaz yitirdiklerini.

Ve yeniden başlayamaz dönüp geriye,
işte, her şey böyle olmalı, deyip coşkuyla
Bunu denediği günlere. Çoktan uğramış yenilgiye.
Nasıldı bir zamanlar! Bakın: resimlere, şu vazoya.
Çatal bıçak. Notalar piyanonun üstünde.

Philip LARKIN
hem ağlatan hem coşturan nadir şarkılardandır aşkının güzel sesiyle hayat bulan. dinleyiniz, dinlettiriniz.

sözler de cabası, ilerleyen yaşlarda ise hiç dinlemeyiniz. daha feci dokunur.
bilge' nin ağabeyi rolünde tiyatrocu ali düşenkalkar' ın oynadığı, bir dönem, atv' de cuma geceleri yayınlanan dizi.
her daim güvenli, huzurlu, sımsıcak olan yer.
içinde çocukluğun kokusu vardır.12-18 ya$ arası burdan kaçmaya bakar insan.gezmeyi, dünyayı dola$mayı hayal eder.ancak uzakla$ınca anlar kıymetini.
bir dönemin yaprak dökümü benzeri dizisi.aile formatından dolayı.
En güvenli alan.
her daim gidilesi sıcak yuva....
sıkıcı bir diziydi.
baba evi kabuğumdu, hayat çok uzak sanırdım.
hiçbir bölümünü hatırlamadığım dizi. sadece hayal meyal bir kaza sahnesini hatırlarım. ama nedense şu şarkı kafama mıh gibi kazınmış:

http://tinyurl.com/3zf8at6
dinleyince insanı bir hoş eden aşkın nur yengi şarkısı.
35 yaşında da olsan, evli barklı, çoluk çocuk sahibi de olsan, sıcaklığı ve verdiği güven ve korunma hissi her zaman özlenen ev.
o güzel günler bir daha geri gelmeyecek.
hayat sorumlulukar arrtıkça daha da zorlaşıyor.
orhan kemal'in anlaması en basit ve anlatılanın en güzel olduğu kitabıdır.