bugün

evet efendim...

kulislerde cumhuriyeti kurduğu söylentileri olan selanik doğumlu atatürk lakaplı mustafa kemal'in müslüman olduğunu beyan etmesine rağmen içki içmesi ve ibadet etmemesi ile arasındaki ters orantıya göre mustafa kemal'in akıllara yoksa ateist mi sorusunu getirmesi durumudur. atatürk'ün müslüman olduğu konuşuluyor peki atatürk neden namaz kılmıyordu? namaz dinimizin gereklerinden biri değil midir? yoksa atatürk ateist miydi?

bu soruların cevaplarını tarihçiler vermelidir.
sadece türkiye gibi ülkelerde sorulacak soru.

yeni bir dönem başlatırsın, ülkeni işgalden kurtarısın tipişin biri çıkıp ''niye namaz kılmıyordu?'' diye sorar. ondan sonra ''amerika niye müslümanları bafiliyor?'' diye kendi kendilerine düşünür bunlar.
Saçma olan sorudur.

Bu adam dinsiz de olabilir. Dinine sonsuza kadar bağlı da olabilir.

bu ülkeyi kurtaran hamleleri yaptı ve ölene kadar da ülkesi için var gücüyle çabaladı.

Şimdi siktirin gidin.
http://www.youtube.com/watch?v=xi04uFpdfPw

bir insanın kalbini yarıp bakamıyoruz sonuçta.
tarihçilerin uğraşacak daha önemli işleri vardır. örneğin, imanı bütün denilen osmanlı devleti, onca namaz kılan padişaha rağmen neden çöktü gibi sorulara verilecek doğru yanıtlar, geleceği daha iyi görmemizi sağlayacaktır.
(bkz: senin namaz kıldığın ne malum)

atatürk'ün namaz kılıp kılmaması, inançları vs sadece kendisini bağlar. ateist de olabilir, dindar da. bunun hiçbir önemi yok. önemli olan tek şey milleti için her türlü fedakarlığı göze alıp milletine mutluluk ve refahı yaşatmış olmasıdır.

hiçbirinizin allah olmadığı da düşünülürse bu durum sizleri de ilgilendirmez.
atatürk'ün dinine küfür eden müslüman olsa keşke, şeklinde cevaplanacak bir soru.
abdest almayı bilmediği için kılmamış olabilir.
orospu çocukları ile savaşından namaza zaman ayıramadığından, bu günlerde çakalların ağzına düşmesi ve yaftalanmaya çalışmasıdır. yani ateist falan değildir.
başlığıyla gündemde kalmaya çalışan bir yazardır. siyasette atatürkün kullanılmasından şikayet eder ama kendi de kullanmaktan çekilmez. atatürk hakkında sadece söylentilerden yararlanarak atıp tutar ve tayyip erdoğan gibi gösteriş için namaz kılınmasını mantıklı bulur. böyle kişiler için gösteriş 1. cennet ise 2. plandadır.
tanım: beni şaşırtan bir sorudur.

hz.muhammed dünyanın en büyük insanıdır diyen , dünyada sabah ezanının ilk okunduğu tokyo caminin yapılması için maddi manevi kaynak sağlayan, islam alimlerince hala en hatasız meal olarak kabul edilen kur'an-ı kerim mealini elmalılı'ya yaptırtan, islam alemi tarafından hz.muhammed'ten sonra islam dininin anlaşılması için en faydalı çabaları gösteren insan seçilen atatürk mü bu söz konusu olan?
ben bir türküm ve böyle saçma polemik arayışı içinde olan başlık sahibiyle aynı ülkede yaşamaktan utanıyorum.
namaz kılıp allahı kandırdığını zanneden ama sadece kendisi ve kendisi gibi cahilleri kandıran, cepleri şişkin günümüz müslümanları çocuklara işte böyle ellerine oyun hamuru verir gibi malzemeler vermektedir.

bu çocuk çok geçmeden bu oyun hamurunu eline yüzüne bulaştırır yada gelir böyle sözlükte başlık açar.

kulislerde cumhuriyeti kurdu söylentileri imiş!

boru gibi soktu daha ne söylentisi?
işi vardı.
(bkz: gençken işim var yaşlı iken çişim var)
(bkz: cübbeli ahmet hoca)
soru:
atatürk neden namaz kılmıyordu yoksa ateist miydi?

cevap:
hayır.

soru:
namaz kılar iken hiç resmi yok. mesela şimdi ki devlet adamları(aslında siyasetçi) gibi camii yani allah ın evine girmek için (ankara da) camiye özel kapı ve bölüm bile hazırlatmamış.

cevap:
amuğa goduuuum, atatürk senin ananı siken kim olduğu belli olması için uğraşıyordu. basın ordusunu toplayıp ramazan da vatandaşın sofrasına gitmiyordu. (rahmetli hiç de politikalarını beğenmez-onaylamaz dım) )özal bile sabaha karşı camiye kimse den habersiz kaç defa gitti. cuma hutbesi verecek kadar din bilgisine de sahip idi. siyaset-çıkar-oy-makam-mevki-iktidar için allah demeyen insanları dinsiz deme şerefsiz.
Şaşırılcak birşey yoktur her müslüman namaz mı kılıyor? Kılmayan ateist mi oluyor dedirtir.
bu sorunsal sanki her müslüman namaz kılıyor da bir tek atatürk namaz kılmıyor ve içki içiyor anlamına geliyor tarihçiler halkımız aydınlanmamış namaz kılmayanlar müslüman olmuyor sorununu ortaya çıkarıyor bilmeyenlere tarihten ders verilmesi üzerine arz ederim.
atatürk'ün laiklik ilkesiyle "din allah ve kul arasındadır" anlayışını getirmesinin ne kadar yerinde olduğunu göstermesi açısından önemli bir sorudur.

yoksa bu soruyu sorup, kendine dert eden mallar sadece sormakla kalmayacak infaz da yapacaktı.

namaz kılmayan ateist, oruç tutmayan ateist, başını kapamayan ateist, içen ateist, camiye yardım etmeyen ateist.. uzayıp gider bu. kişisel kanaatin sonu yok.

not: ateistim.
namaz kıldığı halde inanmayanlarda vardır.yoksa muhammed müslüman değilmiydi? deistmiydi yada?
namaz kılıp ülkeyi satanlar o dönemde de var idi.
yav kardeşim son derece basit olan gerçekleri göremiyorsunuz. atatürk neden şöyle böyle yaptı diye araştırmaya falan gerek yok. şimdi batı ülkelerinin nasıl bu kadar ileri olduğuna bir bakalım: hıristiyanlar ama dinlerinin kurallarına göre yaşamıyorlar. atatürk de ben de müslüman olarak halkımın islam'ın kurallarına göre yaşamamalarını sağlayabilirsem bu ilerici modern ülke olma işini başarırım ama ateist de olmayalım çünkü tanrı kabul etmeyen adam her türlü kötülüğü yapar diye düşündü.
atatürk namaz kilsin veya kilmasin ne değişir. tayyip cumalari bi gozukuyorda ne oluyor.
(bkz: ataturke soz etmeye hakkin yok)
namaz kılmayan kişinin de müslüman olabileceği gerçeğini bilmeyen mal söylemidir.
Artik o kadar sıktı ki bu muhabbetler, facebook ergenlerinden sizlere bir soz getirdim ey ahali:
"Uff snne be slk.s.s"
oruç tutarken fotoğrafı var yetmez mi ?

(bkz: atatürk ün oruç tutarken fotoğrafı/#7807964)