bugün

Artık Otizm Spektrum Bozuklukları içinde yer alan eski bir tanı...
Asperger'in kendisi de asperger sendromluymuş.
sahip olduğum şey...(tanısı var).
imrenilecek bir şey değil bana göre. allah şifa versin.
(bkz: my name is khan)
şöyle bir şey var benim durumum biraz farklı yada ben bilmiyorum yaşım 18.teşhis 4 yaşındayken kondu çocukluğum rehberlik araştırma merkezlerinde geçti.insanlar ilk başta zekama hayrandı hatta sınıfın en güzeli ile çıkıyordum(3.sınıf).sonra yavaş yavaş kişiliğim bozulmaya başladı(nedenini bilmiyorum) zekam başıma bela olmaya başladı.sürekli gülmek istemem şımarmama ve saçmalama neden oluyor bana kızıyorlar bende onları ispiyonluyordum çünkü çoğu bana kötü şakalar yapıyorlardı.arkadaşlarım benden nefret ediyordu.en sonunda hepsi beni linç etme girişiminde bulundu ve ağır hakaretler ettiler(6.sınıf).başka okula gittim o dönemde hep psikaloglarla geçmiş tramvamı kapatmak için uğraştık 2 yıl gene öyle geçti.lisede ilişkilerim hep inişli çıkışlı oldu kimi zaman sevdiler kimi zaman dışladılar şu anda 12.sınıfım üniversite'ye hazırlanıyorm herşey iyi gidiyor.

not:uzun entry olmuş be hayatımı anlatmışım resmen * .
bir çeşit nörolojik bozukluktur. bu sendroma sahip olan bireyler genellikle empati ve soyutlama yapamazlar.
bu sebepten dolayı diğer insanlara göre sosyal yetenekleri ortanın altı bir konumda bulunur.
sebebi de mutasyonel yüktür. yaşlı ebeveynlerin çocuklarında görülmesinin sebebi de budur. çünkü yaş ilerledikçe mutasyonel yük artar bundan dolayı çocuklarının otistik olma olasılığı da aynı şekilde artar.
profesör celal şengörde bulunan, gelişim bozukluğu olarak tanımlanan rahatsızlık.
görsel
Jest ve mimiklerde ve Ayrıca bu sendrom kişileri çok Şiddet yaparlar. Özetle tutkulu bir hanım değilim de Aspergerim. Bisikleti çok geç ögrendim. Bu sendrom kişileri şiddete meyillidirler. Yani sayısızca Şiddet yaptım. Aspergerde Şiddet vardır. Bu sendromdakiler Şiddet yaparlar ve duygu his ifade edilmez. Motor beceri son derece zayıftır. Bisiklet, keman, piyano motor becerilerdir. Bunları yapamazlar. Ve şiddete meyillilik vardır. Hatta Asperger gerçek Asperger Şiddet yapar.
bazı konulara aşırı ilgi takıntılı ısrarcı tutumları (tutturmak) o konuyla ilgili üstün başarıları ve bilgileri tarih siyaset taraftarlık vb. herhangi bir günlük bir konu belki kendince geliştirdiği günlük bir ritüele aşırı uymak.belki matematik günlük ufak bir alışverişi büyük kilolara varan hesaplama fiyat aralığını gram adet fiyatını bir krakeri pakette kaç adet olduğunu inceleme.
nerede görsem tanırım bu tipleri o çıldırtan tarih verme saat dakika belirtme 1990 yılı 4 ocak perşembe saat 16.15 evden çıktım üzerimde taba rengi ceket 10 metre yürüdüm.
sıradan bir günü tarihle saatle akılda tutmak.
suratım kaşındı.
doktor bende asperer sendromu olduğunu söylemişti ama ablam atipik otizm olduğunu söylüyor bende. acaba bende hangisi var? raporumda atipik otizm yazıyor.
Ben aspergerim.doktor teşhisi yok ama .sağ sol karıştırirdim.ayakkabi ve kravat baglayamazdim.tirnak kesemez uygun adim yuruyemizdim.
Dahi müzisyen mozart’ ın muzdarip olduğu sendrom.
Kardeşim bende de olduğunu iddia etmişti.
Uluslarası testlerin, değerlendirmelerin ve bazı psikiyatrların bana koyduğu teşhistir. Oranım da yüzde 86.13 imiş.

Ha benim umurumda mı? Bi bakayım. Vallahi değilmiş.
Kardeş sen Uludağ sözlük'e kafayı takarsan ekşi sözlük'ü geçer burası.

Ama takar mısın, bilemem.
ismini Hans Asperger'den alan, otizm spektrum bozukluğunun bir çeşidi olan asperger sendromu, sosyalleşebilme ve etkili iletişim kurabilme yeteneklerini sınırlayan gelişimsel bir bozukluktur. Bu sendroma sahip olan kişiler dar ilgi alanlarına sahip olup, katı rutinler ve sıklıkla tekrarlayan davranışlar sergilerler.

bazı dehalarda bu hastalık vardır:
(bkz: isaac asimov)
(bkz: WOLFGANG AMADEUS MOZART)
(bkz: STANLEY KUBRiCK)
(bkz: james joyce)
(bkz: charles darwin)