bugün

ilk yapıtlarında, yazdıklarıyla kendi arasına koyduğu kasıntılı ve korumalı mesafe, yerini, kendi kendini zaten alaya aldığı için alaya alınmasına gerek kalmayan bir dünyanın en küçük ayrıntılarına sevinçle katılma isteğine bıraktı. her şey var idi ve var olan her şey de gülünçtü. "yeni hiç bir şey yok"un bütün tadını çıkaran yazar artık neşesine kavuşmuş, bütün toplumsal yıldırmalardan kurtulmuş bir kaderciydi.
hayatı boyunca onu sürekli aldatan nora isimli kadına aşık olmuştur ve 27 yıl boyunca nikahsız yaşamışlardır. nora'dan lucia anna adında bir kızı vardır. nora lucia anna'yı kıskanarak dansçı olmasını engellemiş, psikolojisi bozuk büyüyen lucia anna hastaneye yatırıldığında annesiyle babasının evlenmsi için baskı yaparak onların nikahlanmasına sebep olmuştur. jame joyce halen tartışılan ulysses isimli eserini ve yüzlerce şiiri nora için yazmış ama bu nora'nın hiçbir zaman umrunda olmamış, sürekli okuyan eşinden sıkılmayı yeğlemiştir. joyce, sinirsel teşhisi koyulan migren ağrıları yüzünden 59 yaşına girmeye bir ay kala 13 ocak 1941'de ölmüşür
GECEYARISINDA OYUNCULARIN AYNADAKi HATIRASI

ağızlarında geveliyorlar sevda sözlerini.gıcırdat
onüç dişi
cılız ağzının sırıttığı.kırbaçla
şehvetini, etin ürkek ve çıplak hevesini.
içindeki aşkın soluğu pörsük, söylenmiş ya da çalınmış,
bir kedinin soluğu gibi ekşi,
dilin tahrişi.

bakakalan bu grilik, bu bakış
yalan söylemez, çıplak ten ve kemik.
bırak yağlı dudaklarda kalsın öpüşleri. kimse
seçmezdi senin ağzına almaya değer bulduğun kadını.
ürkütücü açlık kolluyor bir anını.
sök çıkar yüreğini, tuzlukan, gözyaşlarından yemiş.
sök çıkar ve ye!!
JAMES JOYCE
yalın yapraklar

serin tatlı şebnem ve yumuşak ışıktan
sükunet ağları örüyor ay
sükunlu bahçede, çocuğun
salatalık yaprakları topladığı.

ayşebnemi yıldızlarla donatıyor dalgalanan saçlarını
ayışığı öpüyor körpe çehresini
toplarken, şarkı söylüyor kız:
sarışındır dalgalı deniz, sarışınsın, sen de!

duymaz olsun, yalvarırım, duymaz olsun kulağım
çocuksu şarkısını o kızın
korunsun yüreğim o güzel kızdan
ayın yalın yapraklarını toplayan.

joyce
john stanislaus joyce - james'in babası - şöyle demiş , "onu her zaman çok sevdim. ben de bir günahkar olduğumdan onun hatalarını bile çok sevdim."
yahya kemal için istanbul ne ise james joyce için de dublin o'dur.
ne içtiyse aynısından istiyorum demek istediğim yazar.
finnegans wake başlığından yönlendirilen başlıktır. buradan moderasyona seslenmemize yol açar. ayırın kardeşim şunları manyak mısınız? masumiyet müzesi yazdığımızda orhan pamuk mu çıkıyor?
1882 doğumlu irlandalı romancı.
1882 de doğan irlandalı oyun/roman yazarı. ulysses gibi bir roman yzmıştır ki terrence mckenna yı bile etkilemiştir. james joyce henrik ibsen tarafından etkilenmiştir.
finnegans wake, dünya edebiyatının en çetin metinlerinden olduğu söylenen kitaptır. (ve neden bu kitapla ilgili bilgiler buraya yazılmak durumundadır?)
metnin açıklamalı bir kopyası şurada bulunabilir:

http://finwake.com/index-all.htm
(bkz: sürgünler)
Nora Joyce, kocasına şöyle dedi: " Şey, Jim, kitaplarının hiçbirini okumadım ama bir gün okumam gerekecek, çünkü böyle iyi sattıklarına bakılırsa iyi olmaları lazım. " (Kocası James Joyce'tu !!!!)
Arthur Power, Joyce'un görecelik kavramına yaklaşımını şöyle yorumluyor: "Sağlam kültürel yapıları yok etmeye kararlı bir edebi suikastçı."
irlanda sanatının simgesi hizmetçi kadının çatlak aynası'yla tanıştıran muazzam bir kelime ustası.

ulysses'in birinci bölümünde şöyle geçer: http://www.karakutu.com/m...p;file=print&sid=1139
puzzle uretir gibi hikaye yazan deli manyak.

tamamlanmamis konusmalar ve aciklanmamis duygular ve hikayeye anlatim olarak pek etki etmeyen ana karakterler ile okuyucuya muthis bir tahlil alani saglayan irlandali gonul dostu.
bugün doğumunun 119. yılı olan roman yazarı.
(bkz: giacomo joyce)
2 şubat 1882' de doğup 13 ocak 1941' de ölen irlandalı yazar. bilinç akışı tekniğiyle yazmıştır. (bkz: Dublinliler) (bkz: Ulysses) (bkz: Giacomo Joyce). (bkz: Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi), yazarın otobiyografik romanıdır. (bkz: Sürgünler) adında bir tiyatro eseri vardır. nora barnacle adında bir bayanla evlenmiştir fakat bu hanım joyce'a ve yaptığı işe karşı ilgisiz olduğundan evliliğinde pek mutlu olamamıştır. kim bilir belki de bay joyce ilgili bir eşi ve mutlu bir evliliği olsaydı bizi güzel eserlerinden mahrum bırakacaktı.
son derece ağır bir üslubu ve okuması gerçekten itina ve sabır isteyen irlandalı bir yazardır. kaliteli, özgün ve zorludur o'nun dünyası.
Taksimde guzel bir Irish Pub ve simdi garson yanimda 3 tane Guinness dedi. Bir tane de ben alabilir miyimm??
ECCE PUER

Karanlık geçmişten
Bir çocuk doğuyor;
Sevinç ve üzünçle
Yüreğim parçalanıyor.

Dinginlik içinde beşikte
O yaşayan yatıyor.
Sevgi ve acıma
Açmalı gözlerini!

Körpe yaşam buğulandı
Camın üzerinde;
O fani dünya
Geliyor geçmeye.

Bir çocuk uyuyor:
Bir yaşlı adam öldü.
Ah, terk edilen baba,
Bağışla oğlunu!

James Joyce - 15 Ocak 1932
(bkz: nora barnacle)
görsel
bir çok irish pub a ismini vermiş irlandalı yazar.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar