bugün

karşınızdakinin nereli olduğunu sorduktan sonra verdiği cevaba karşılık edilen itimatsız söz. Bir benzeride (bkz: neresinden)
ilk verilen cevap "istanbulluyum"sa, sorulması gayet normal olan bir soru. çünkü istanbul'da yaşayanların çoğunun bir "aslen memleket"i var.
(bkz: hemşerim memleket nire)
(bkz: bu dunya benim memleket)
aslen nerelisinden sonra bir de sanki tanıyacakmış gibi kimlerdensiniz sorusu sorulması muhtemel başlıktır.
kesinlikle istanbullu yum cevabına istinaden tekrar sorulacak olan sorudur..
(bkz: doğduğun yer değil doyduğun yer memleketindir)
istanbul'da öğrenci evinde kalırken, eski komşumuz ile müzik sesi yüzünden girdiğimiz ilginç bir tartışmanın içinde tarafıma sorulan soru, aynen şöyle gerçekleşmişti vaka:

komşi: kardeş yakışıyor mu böyle yüksek sesle müzik dinlemek
kenjin: özür dileriz, daha dikkatli oluruz bundan böyle
komşi: yani biz böyle şeyler görmedik, yakıştıramıyorum, siz aslen nerelisiniz?
kenjin: izmitliyiz
komşi: eh orası da anadolu sayılır*
kenjin: !
bir sofuya sorarsanız alacağınız muhtemel cevabın
-"bu dünya imtihan mekanı esasında asıl memleket diğer taraf" olabilecek sorudur.
x- nerelisin ?

y- ..'lıyım

x- hadi ya oradan adam cikmaz diyorlar.
-nerelisin?
-hade hüde
-hadi yaa,neresinden?
-içinden
memleketçilik duygusunun hat safada olduğu ülkemde* cevap vermeye üşendiğim gereksiz soru
hamiş:Hemşehri çıkınca ne olucak onu anlamıyorum.Bilen varsa "aslennerelisin" yazsın 3346'ya göndersin kontörlerini drakula tarafından emelim.
not:hamiş ne yaaa...Ayşe armandan araklar part1. *
- NERELiSiN
- iSTANBULLU
- ASLEN NERELiSiN?
- iSTANBULLU
- HAYIR ONU SORMUYORUM BABAN NERELi?
- iSTANBULLU
- HAYIR YA BABAN ASLEN NERELi
- iSTANBULLU
- ANNEN NERELi PEKi?
- iSTANBULLU
- YAHU ANNEN ASLEN NERELi YANi?
- iSTANBULLU
- ANLAMADIN Ki SEN BENi. YANi DEDEN NERELi?
- iSTANBULLU.
- KIZIM SOYUN SOPUN NERELi ONU SORUYORUM BEN SANA?
- iSTANBULLU
- EE BABAANNEN NERELiYDi Ki?
- iSTANBULLU.
- ANNEANNEN?
- iSTANBULLU
- ONLARIN ANNE BABALARI ATALARIN CEDDiN?
- iSTANBULLU
- OLMAZ LAN GELDiĞiNiZ YER NERESi?
- BiR YERDEN GELMEDiK HEP BURDAYDIK
- NERELiYDiNiZ SiZ?
- iSTANBULLU
- ASLEN?
- iSTANBULLU LAN iSTANBULLU OĞLUM ASIL SENiN EBEN NERELi?

ŞEKLiNDE DiYALOGLAR YAŞATAN SORU BU. AYNI DiYALOĞU YENi TANIŞTIĞIM HEMEN HEMEN HERKESLE YAŞIYORUM. * *
ilk tanışılan insanlarla konuşma fırsatı yaratan bir mevzudur.
-nerelisin bakim sen, boyun posunda yerinde masallah. beyaz ten falan, akdenizlimisin?
-istanbul
-aslen nerelisin?
-istanbul
-ya ona bakarsan bende dogma buyume istanbulluyum, ana nufusa kayitli oldugun yer neresi?
-istanbul
-neresinden?
-fatih/karagumruk'luyum ama hic yasamadim orda. *
-karagumruk'luysen kesin bir yerlerden gocmustur sizinkiler. * baban nereli?
-istanbullu
-aslen nereli?
-istanbullu
-deden?
-o da istanbullu
-kesin bi yerden gelmistir onlar, esas istanbullu diye bisey yok ki. babaanne falan gocmustur. babaanne nereli?
-onlarda istanbullu
-ya dedenin dedesi?
-istanbullu guzel karde$im, istanbullu. hepsi istanbullu.
-yok, yok bilmezsin sen. kesin bi yerden gocmusunuzdur.
- *dayi bi kelime daha edersen sen bu dunyadan gocucen o olucak.*
bu sorunun ısrarla tekrarlanıyor oluşunun elbette çeşitli sebepleri olacaktır. bunlardan birisi "muhabbet açmak" olabilir. bir diğeri "hemşehri olup olmadığını anlamak" olabilir. ancak sorunun esas işlevi toplumsal kodlarla gizlenmiştir. aslen nerelisin sorusunu soranın -belki de bilinçsizce- sormak istediği şey "nesin sen?"dir. türk müsün? kürt müsün? alevi misin? sünni misin? nesin sen?

çünkü büyükşehirde doğup büyüyen nesil, memleketiyle bağlarını koparmış dahi olsa memleketinin sembolize ettiği ırk-mezhep durumundan çıkamaz. ateist olması, anti-milliyetçi olması durumu değiştirmez. önemli olan "nesin sen?"dir çünkü. sahi neyiz lan biz?
-nerelisiniz?
+buralıyım.hani doğduğun değil yer değil doyduğun yer hesabii.
-felsefe yapma lan.aslen nerelisin?kütüğün nerde?
+burdurluyum abi.
(bkz: memleket nire hem$ehrim)
öyle bir hal almıştır ki insanlarımızın hali şunu getirir akla
-aslen nerelisin?
+maksadın nere ?
buradaki kasıt söz konusu kişinin doğduğu yer değil, atalarının yaşadığı yeri kastetmektedir.
genellikle metropol şehirlerde**** sık karşılaşılan sorudur.
-iyide aslen nerelisin kocum ?
-hee erzincanlıyam ağbi.
-icinden mı ?
-icinden olmasam erzincanlı olmam ki zaten.
-höe?
-dısından dısından.
ülkemizde hiç kimse doğduğu yerden bir türlü memnun olamadığı için ve sanki eşeğiz siki var gibi doğu'dan batı'ya ve özellikle istanbul'a akın akın göç ettiği için sıklıkla karşılaştığımız sorudur.

buralıyım ulan ben. doğduğum yerden çok memnunum ve buralıyım. size de tavsiye ederim doğduğunuz yerde mumnun olmayı.
sıkça karşılaşdığım soru cümlesi...
4-5 göbek istanbullu olmama rağmen nerelisin diye sorulduğunda ya açıklama yapmam gerekiyor yada dedemin dedesin şuradaymış diye bir cevap vermem gerekiyor ki karşı taraf huzura erişsin...
'sanane' diye cevap verilmesi gereken sorudur.
'nerdensin' sorusu bile daha mantıklı, en azından karşındaki insana olan uzaklığını anlamış olursun ama 'aslen nerelisin' sorusunun hiçbir mantığının olmamasının yanında ne amaçla sorduğu merak konusudur.
en nefret ettiğim türk sorularından biridir.

bana göre, memleket, doğduğun yer değil, doyduğun yerdir.