bugün

genelde iyi anlamda kullanılmasına karşın (hayriye'nin oğlu doktor olmuş) günümüzde bu işlevselliğini yitirmiş daha çok kötü anlamda kullanılan söz öbeğidir.

-ananı...
(bkz: maksim gorki).
senaryo gereği;

(bkz: küçük emrah)
(bkz: bir gün herkes 20 dakikalığına anasıyla anılacak)
şevval sam - leman sam, zeynep talu - çiğdem talu, şehrazat - sevinç tevs, kerem alışık - çolpan ilhan örneklerinde olduğu üzre ailede yeralan her iki kişi de aynı işle meşgulse sıklıkla karşılaşılan durum. bir benzeri için (bkz: babasıyla anılan insan)
(bkz: aziz yıldırım)*
ayrıca: (bkz: meyve veren ağaç taşlanır)
(bkz: anısıyla anılan insan)
anasının kuzusu denen insanlardır.
anasının yanında "avrat" diye tabir edilen eşi de, bok yoluna giden insandır...
(bkz: ulan ben senin ananı avradını)
anasına bak kızını al atasözünün ortaya çıkmasına neden olan insan modelidir.bu model insanlarda anne ve kız arasında nitelik ve nicelik bakımından büyük benzerlikler bulunmaktadır.
atalarımızın bir bildiği vardır şeklinde düşünerekten anasını beğenerek kızını alan bünye bir süre sonra ortaya çıkan aksaklıklarda "anan ne ki sen ne olasın?" şeklinde bir serzenişte bulunabilir. sonuç olarak kızın anası ile anılma olayı değişikliğe uğramasa da anası ile anılış biçimi zaman içinde değişebilir.
lombağın başarılı çizeri alpay erdemin ismail adlı karakterinin aklını kurcalayan söz. ismail anasıyla mı yoksa anısıyla mı anıldığını öğrenmek isteyecek fakat duyduklarından memnun kalmayacaktır.
hakemlerin önemli bir kismi.
babası ölmüş, annesi sarışın, uzun boylu, bünyedir.

(bkz: semra hanım)
(bkz: vitor borba ferreira rivaldo)* * *
aile soyağacımızda büyük büyük dedem... ondan sonraki bütün dedeler babalarının adıyla anılırken kendisi "hatice nin ali" diye anılmaktadır bu konu aile büyüklerine danışıldığında ise rahatsız edici bir sessizlikten başka bir karşılık alınamamıştır... * *
anam avradım olsun diyebilecek kadar geniş yürekli ve de bünyeli insandır...
Başbakanımız sayesinde kervanına bir de yurdum çiftçisi katan gruptur. (bkz: kemal öncel)

not: bu entry eksilenmiş, bazılarının zoruna gitti galiba bazı gerçekler...
(bkz: seri eksi oy veren ibne)
(bkz: orospu cocugu)
(bkz: anası ne ki danası o olsun)
rte'sel bir bakış açısıyla; türkiye *
(bkz: oedipus)
(bkz: mersinli ciftci)
(bkz: komşu kızı nimet)*
rte nin sarfettiği ananı da al git buradan lafındaki arkadaş.