bugün

sesinin tınısı en güzel olan türk kadın sanatçısı..dert ortağı.. (bkz: anasına bak kızını al)dedirten sanatçı..sigara içirtgeç.. (bkz: perde arkasından dinlenecek şarkıcılar) grubunun medar-ı iftarı..

(bkz: gül güzeli)
(bkz: illa)
(bkz: leylim ley)
(bkz: kıyamam sana)
(bkz: rüzgar)

(bkz: ahh ahh)
mükemmel bir sese sahip olan ve aynı zamanda çok da güzel bir insan. azeri türkülerini bir azeri gibi içten ve doğal okur. bir de şevval sam vardır, kızıdır.
(bkz: gönül insanı)
kızının (bkz: şevval sam) baskılarına dayanamayıp yeni albüm çıkarmayı kabul etmiş müthiş anne,sanatçı vs.
elini son defa yanağıma koy, istemiyorsan giderim giderim...
serin bir sonbahar akşamında söz, ismini unutur silerim silerim...
tuttuğun kalem olsa yüreğim ellerin bir defa daha yazssa bebeğim bebeğim bebeğim...
eğer bir masal perisi,girerse rüyalarına
öldü dersin gül güzeli
tılsımını kaybettin....
güzel bir leman sam şarkısı
saçları da en az sesi kadar güzel olan bayan sanatçı.katıldığı bir programda aşk en büyük iktidar savaşıdır diyerek de ayrı bir hayranlık uyandırmış sanatçımızdır.
Sanatcı diyebilecegim,eskimeyen parcaları hala dillerde dolanan,bunun yanında mankenden bozma sarkıcalara verdigi parcalarla,kendime ah su paranın gozü kor olsun dedirten,gönlümün gül güzeli
iki yetişkin kız annesi ve bi de torunu var amma kendini serseri olarak tanımlıyor 6-7 yıldır yeni kasedi çıkacak biz umudu kestik ama...azeri türküsü okumayacakmış artık üzerime çok yapıştı diyor kendileri
diyarbakırda verdiği bir konserde kürtçe şarkı taleplerine ''kürtçe bilmiyorum ama bir daha ki sefere öğrenip geleceğim'' diye cevap vermiş kimse..
nerelerdesin sen diye sorduran enfes sesli sanatçı...
sesi muthis insan..kıyamam la beni benden alır.aglatır dumur eder.'dinlemıcem lan bir daha bu sarkıyı denir.dayanılamaz altın vurus yapılır.kendine acı cektıre cektıre bir daha bir daha dinlenir.ne desen bostur.
kızının çocuk elleriyle yazdığı şiiri (bkz: gül güzeli) aynı çocuk ruhuyla ve bir o kadar büyük bir şekilde şarkıya çeviren eşsiz sanatçı.

kıyamam sana'yla insanları ağlatan ve hiç bir müzik aleti kullanmadan harbiye açık hava tiyatrosunda sahneye çıkıp şarkısını söyleyebilecek kadar cesur kadın.

boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz? sorusuna bahçemle uğraşıyorum diyecek kadar mütevazi bir insan.
"Sana böylesi yasaktı gönül" diyen müstesna sanatçıdır. Nasıl yapıyor da bu kadar etkiliyor bilinmez...
kıyamam sana şarkısıyla gönlümüzden kalbimizden hiç bir zaman silinemeyecek, unutulmayacak olan güzide ses sanatçısı. aynı zamanda eski futbolcu metin tekin'in eski kayınvalidesidir.
dünya umuruna
meylini verme
sen de kurtulmazsın
ecel elinden
iskender de geldi
alemi gezdi
Zaloğlu Rüstem'in
tahtını bozdu
Yunus balığıyla
deryayı yüzdü
O da kurtulmadı
ecel elinden
Söyler derviş
Yunus servet-i saman
Tahtı tacı aldı
gitti Süleyman
Lokmanlar derdine
olmadı derman
O da kurtulmadı
ecel elinden

diye dinleyerek çocukluğumda daha bu görüşün bana aşılanmasını sağlamış şarkıcıdır,kadife seslidir.
türkiyeye gelmiş geçmiş en duru kadın sesidir o.günay da sahne alacagı zaman 2 hafta öncesinden rezerve yaptırmanız gerekir.
kendisiyle sohbet etme fırsatı yakaladığım ve şu yaşından sonra bile hayatın onunla geçebileceğini kendisine ifade ettiğim müthiş derecede mütevazı insan.
türkiyenin en kaliteli ses sanatçılarndan biridir. birçok dilde şarkı soylemiştir. gül güzeli, illa ,gönül gibi çok güzel şarkıları yorumlamıştır.sanatçıyım diye geçinenlerin örnek alıp susmaları gereken bi sanatçıdır.
şevval sam' ın annesidir.
kıyamam sana, gül güzeli, anladım ki, ayrılık, hey yıllar, gel gör beni aşk neyledi... gibi muhteşem şarkılara ses vermiş zarif insan...
Dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe
Sırf sana benziyor diye usulca sokulup merhaba dedim

Tanıdık bir huzur aradım şaşkın bakışlarında dün
Bildik bir söz bekledim eskiden kalma öylesine
Konuştu bir şeyler söyledi beklediğim sözler bunlar değil
Yüzüme baktı gözlerime ama senin gibi değil

Anladım ki hiç kimse hiç kimse sen değil
Hiç kimse senin gibi canımdan öte can değil
Hiç kimse senin kadar fikrime huzur değil

Hiç kimse senin kadar umuduma yol değil

Tanıdık bir huzur aradım şaşkın bakışlarında dün
Bildik bir söz bekledim eskiden kalma öylesine

Konuştu bir şeyler söyledi beklediğim sözler bunlar değil
Yüzüme baktı gözlerime ama senin gibi değil

Hiç kimse senin gibi canımdan öte can değil
Hiç kimse senin kadar fikrime huzur değil

sözlerine ait "Anladım ki" isimli şarkıyı seslendiren insan.
yarim aşkından vazgeçme gül güzeli kıyamam sana
şarkılarındaki duruluğunun aksine bıcır bıcır ve güleryüzlü , samimi kişilik. *
erdal eren icin sarkı söylemis duyarlı muhtesem sesli sanatcımız.
(bkz: sürgün)