bugün

Ne zaman bir kitabını bitirsem en az bir hafta ayrılık acısı çekerim. En az 3-4 gün elime başka bir yazarın kitabını alamam, onun kitaplarında altını çizdiğim yerlerle yetinirim.
Yere göğe sığdırılamayan semerkant adlı kitabından önce tanios kayasını okudum ve şu an düşünüyorum da semerkant kim bilir ne kadar güzeldir.

Gerçek olayları saflıktan uzak bir kurguyla yazan yazardır ve tarihi sevdirme konusunda da usta olduğunu düşünmekteyim.
Arap kültürünü çok güzel bir şekilde ele alan Lübnan asıllı fransız yazardır.
okutturdular. semerkandı.

güzel kitap. tavsiye ederim.

peşin not:sonunu tam anlayamadım, belki bi daha okurum.
Lisede bir ara bir kızın elinden düşmeyen semerkand isimli kitabın yazarı. Biyolojici de bunu görüp çok kültürlü biriymiş gibi "aa evet çok güzel bir kitaptır" demişti.halbuki malın tekiydi.öğrencilere "eleman" der, tahtaya cd kalemiyle yazı yazıp kurumadan silerdi.
internetteki arkadaşlık sitelerindeki tüm profillerde sevdiğiniz yazar kısmında yazan isimdir. O derece kültürlü insanların yaşadığı ülkede yaşıyoruz düşünün yani.
Oryantalistin tekidir bu Adam. Semerkand eserinin son kısmı tamamen Amerikan güzellemesi ile geçer.
Sonra oradan savaş geçti. Hiçbir ev, hiçbir hatıra hasarsız kalamadı. Her şey çürüdü: Arkadaşlık, aşk, adanmışlık, akrabalık, inanç, sadakat. Hatta ölüm. Evet, bugün ölüm bile bana kirlenmiş, bozulmuş gibi geliyor.
(bkz: semerkant)
(bkz: doğudan uzakta)
Elime aldigim son kitabını bi türlü bitiremedigim yazar kisisidir.
Doğu nun limanları olmamais.
(bkz: ibrahim maalouf)
Kendisini romancı sanıyordum ama 2013 yılında düşüncelerini açıkladığı denemelerini okuduğumda, çağın en iyi düşünürlerinden biri olduğunu anladım.
Birkaç entry üstümde semerkant'ta türk ve sünni düşmanı denmiş yazar. Semerkant kitabında türklere düşman falan değildir. Hele sünnilere hiç değildir. Özellikle türkleri övdüğü yerler vardır. Şialardan bahsetmesi onu sünni düşmanı yapmaz aksine öyle bir bahsetmiş ki şiayı hiç bilmeyen biri okusa neler düşünür.
Diğer kitaplarında türk düşmanlığı var mıdır (özellikle doğu'nun limanları) bunu uzun uzun yazıp çizmek gerek...
Semerkant kitabını tek solukta bitirdim. Gayet yerinde güzel kurgulanmış bir kitaptı.
neredeyse bütün kitaplarını okuduğum gerçek yazar.
Şuan okuduğum semerkant kitabının yazarı.

Lübnanlı bir hristiyandır.
yüzüncü ad adlı eseri bir solukta okunabilecek güzel bir eserdir.
afrikalı leo isimli kitabı ile mağrip insanının siyasi geçmişini 100 mumluk ampül etkisiyle aydınlatan yazar.
bütün külliyatı okunası yazar.
amin maalouf, orta-doğu insanını şöyle tanımlamış:

her şeye üzülen ama, hiçbir şeyle ilgilenmeyen insanlar.

bundan daha iyi bir tanım olamazdı sanırım.

kitaplarını severek okuduğum yazardır.
vasatın da altında yazan yazar.

tarihi olaylarla ilgilenmese iyice çer çöp.

librettosu da bir boka benzemıyor zaten.
semerkand kitabı ile gönüllere taht kurmuştur.
yaşayan efsane yazarlardandır. bir de paulo coelho vardır ki tarif edilmez, okunur.
sirf hala hayatta oldugu icin efsane olamamis yazarlarin basinda geliyo. oteki de (bkz: paulo coelho) . adamin tek bi kotu eseri yok ki semerkant zaten dunya klasikleri arasinda yer almak zorunda. bilemiyorum altan.
okurken yazdıklarını öyle bir tasvir eder ki film izliyormuşsunuz hissi verir.
yazdığı kitaplardan biri olan semerkand kitabını tavsiye ediyorum.