bugün

daha önceden yemek yemek için gittiğim, ancak bundan sonra yemek yemek amacıyla gitmeyeceğim mekânlardır.
Diga dururken alış veriş merkezi nedir.
Çok kalabalık ya. ve o kadar kalabalık insan birbirlerini hiç tanımıyorlar. bir güven ortamı yok.
gidenlerin %90'ı şöyle bir dolaşmaya çıkan kuru kalabalıktır. özellikle soğuk havalarda.
Vıcık vıcık insan yığınıyla dolup taşan, gereksiz bir yorgunluk ve telaşa neden olan mekân.

Mecbur kalmadıkça tercih etmiyorum. Klasik çarşı gezme daha keyifli, daha samimi.

Kalabalık beni eblehleştiriyor azizim!
iş halledemeden dònüyorum, yorgun argın...
sistemin hepimizi mecbur ettiği yorucu, para düşmanı, ruhsuz mekanlar. bir gün yıkılacaklar eminim.
Nedense hiç sevemediğim ve gitmeyi de tercih etmediğim kalabalık mekanlardır alışveriş merkezleri. Aç gözlü insan kaynayan yerlerdir.
yaz günlerinde idealdir.
ruh daraltıcı, enerjiyi olumsuzluğa çeviren, gökyüzünü kısıtlayan, atmosferi buram buram burjuva kokan alanlardır.
kabak tadı vermeye başlayan yerler.
ankara bu konuda bir cennettir resmen. yan yana dizilmiş onlarca avm ile kilometrelerce yolculuk edersiniz.
isim geregi artik pici oldugum yer. cok renkli yerler buralar.
insanı boğan yerlerdir.
sevgiliyle gidilmesi gereken en son yer.. en suskun olanı bile bık bık kafa siker..
girişlerinde devamlı sorun yaşadığım yer.

zaten ayda 1-2 kez gidiyorum. onlarda da sorun çıkarıyorlar. bugün yine çantamı bıraktım, telefonumu ve anahtarımı da bıraktım. metal ıvır zıvır ne varsa attım kutuya. geçtim ve o cihaz ötmeye başladı. tekrar geçmemi söyledir. ellerindeki cihazlarla falan taradılar sonra.
en sonunda görevli "beyefendi neden oluyor bilemiyoruz ama bir sorun var." dedi. ben de sinirlendim ve "bende ötebilen başka bir şey daha var ama bence kontrol etmek istemezsiniz." dedim. sonra yanındaki arkadaşı da "neyse makinede sorun var sanırım. kusura bakmayın." diyerek izin verdi. umarım bir daha başıma gelmez de durduk yere tartışmam şu kendini cia'den zanneden güvenliklerle.
kısa yazılışı a.m. Olan yalnız güzel ülkemde a.v.m. Olarak geçen güzıde bir mekan.
bu gidişte türkiye'de alışveriş merkezi(avm)si olmayan il ilçe kalmayacak sanırım.

http://www.emlaktayenihab...merkezini-tokatta-aciyor/
AVM nin uzaltılması .
ampd verilerine göre nisan 2013 itibariyle türkiye'de 310 alışveriş merkezi bulunmaktadır. 2015 sonuna kadar da 90 yeni alışveriş merkezi daha açılması beklenmektedir.
olası bir ekonomik krizde ilk darbeyi yiyecek mekanlardır. o yüzden dört gözle kriz bekliyoruz. *
forum istanbul'un açık ara birinci olduğu avm'lerdir.
o kadar okul olsa ulkede egitimsiz kalmaz dedirtecek kadar cok olan ve bir yerden sonra asiri derecede gereksizlesen alisveris merkez(ler)i.
küçük esnafı öldürmeleri yetmiyormuş gibi, yapa yapa bitiremediler yakında her eve bir avm düşecek aman kafamıza gelmesin.
george romero'nun "dawn of the dead" filminde zombilerin doluştuğu mekandır.
bir o sahneye bakın, bir de alışveriş merkezlerinde insanların nasıl dolaştıklarına, pek de bir fark göremeyeceksiniz.
alışveriş merkezleri tarihi (istanbul'da)

ilk alışveriş merkezi, türünün istanbul'daki ilk örneği, galleria: 1988 (ekim) tarihinde...

1993'te akmerkez açıldı.

1995'te yine bakırköy'de carousel sahne aldı.

istanbul'da galleria açılırken, ankara'da da türünün ilk örneği olarak 1989'da atakule açıldı.

dönemin en büyük süpermarketi olan carrefour ise içerenköy'de açıldığında yıl 1993 idi.

ikea'nın açılması 2005 yılını buldu.
zenginliğine zenginlik katmak isteyen iş adamlarının gözde yatırımı. hayır her ilçede bir tane olur potansiyele göre ama abarttıkça abartılıyor artık. her mahalleye bir tane düşebiliyor bazı şehirlerde.

milyarlarca dolar para harcanıyor. onun yerine fabrika yapılsa, tüketirken üretsek, hem kalıcı bir iş istihdamı da sağlansa. ne güzel olurdu.