bugün

Allah ın olmadığının en büyük kanıtıdır.
(bkz: 1400 yıldır allahtan haber alınamaması)
Ben inanmıyorum ama sanırım zina oluyor ve bu kuranda haram reşit olmayanla ilişki ayrı bir haram.
Bizzat insan karşı çıkmıyorsa neden müdahale etsin? Nasıl elimizden bir şey gelmiyor? Bir lgbt kadar olamadık, demokrasi için toplanıldığı gibi toplanamadık. insanlar kendi çocuklarının geleceği için uğraşmıyorsa allah niye uğraşsın?

Burası mutluluk diyarı değil. Cennetten buraya kovulduk işlediğimiz günahtan ötürü. Allah'ın nazlı mahluku değiliz. Yeryüzünün halifeleriyiz. Yani allah "bizzat, görünür şekilde icraat yapmayacak." irademizle biz yapacağız. Bizden mücadele etmemiz bekleniyor.

Ancak o şerefsizlerden alacağı intikam da çok şiddetli olacak.
Allah'ın ilmiyle, kudretiyle kendini bir tutuyorsun ya, hiçbir şey demiyorum.

Koskoca allah bilmiyor sen biliyorsun öyle mi (tövbe haşa).

Yanlış önermedir.
Ateistler basmış galiba bu başlığı.Bir de cümleye müslümanım ama .. diye başlamıyolar mı tam ıslak odunla vurmalık!!
Yorum yapan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Eskileyen arkadaşların düşüncelerine saygı duyuyorum ama keşke eksilemek yerine düşüncelerini yazsalardı. Duygularımızı paylaşsaydık düşmanlık yapmak yerine.
Allahın sopasi yok.
bir takım insanlarda inançlarını sorgulama ihtiyacı yarattığı için, sinir krizi geçirip, saldırganlaşarak küfür etmelerine neden olur.
Bebeğe tecavüz eden birinin akıl sağlığı normal olamaz. Bunun eğitimle falan ilgisi yok. Belki daha bilinçli bir toplumda bu rahatsızlık farkedilip çeşitli kontrol mekanizmalarıyla felaketler engellenebilir. ama bebeğe tecavüz etmenin, o dürtünün bilinçli bir seçim olduğuna inanmıyorum. Bu yüzden toplumdaki bu anormalleri yaratıp, bebek gibi masum bir canlının acı çekmesine neden olabilecek bir allah'ı kabul etmiyorum.
Ortada bir sınav yok. Bir akıl hastasını ahlaki bir sınava sokmanın hiçbir açıklaması olamaz çünkü. Ayrıca allah bir deliyi sınarken zarar gören masum bebeğin suçu ne?
Eğer böyle bir durum varsa bunun adı sınav olmaz; sadizm olur.
aksi olsa imamlar yapmazdı.
hayrı da şerri de yaratan allah'tır.
hayrın işlenmesinde rızası vardır
şerrin işlenmesinde rızası yoktur
kul kendi iradesiyle ya hayra ya şerre murad eder
allah o muradı yaratır
buna kesb denir.
kul işlediği hayır ve şerlerden ya mükafat ya ceza görür.
ama öncesinde kitaplar ve peygamberler aracılığıyla ikaz edilir.
ki ahiret'te duymadım bilmedim demesin diye.
allah bebeklere tecavüzü yasaklamıştır. karşılığında azap edeceğini beyan etmiştir.
kul bu fiili işlemeyi murat ederse o fiili allahın kesb iradesiyle işler
dünya ve ahiret'te cezasını görür.
allah tabiki bebeklere tecavüzü dilerse engeller
o zaman imtihanın bir önemi kalmaz
cennet ve cehennem'in de önemi kalmaz.
herkes onu engelledin beni engellemedin mazeretine sığınır.
adalete ters olur
muhtemelen bu anlattıklarımı çoğu kişi anlamayacak
ama doğrusu budur
biz kuluz
rabb'imize niye bunu böyle yaptın diye soramayız.
ya iman edersiniz
ya inkar edersiniz
karar sizin.
ha bazıları ben sorarım diyebilir
o zaman er ken, mareşalden hesap sorunda görelim.
Çok uzun bir konu ama kısaca açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle bu soruyu sorana Allah'a laf atmak için Allahın dediklerinin ne kadarını yaptın onuda , onun sana verdiği karşılıktan memnun kalmadın demek istiyorum. Öncelik Allahın senin memnun etmen mi, yoksa senin Allahı memnun etmen mi acaba?

Asıl soruna gelirsek , Bu dünyaya gelmeden hepimiz Allaha bir söz verdik bir emanet yüklendik. Bu yüklenilen emanet oldukca agır oldugundan, fakat ödülü oldukça yüksek olduğundan bunu insanlar yani biz yuklenmek istedik. Baska varliklar bundan korktular yuklenmediler bu sorumlulugu. Bu emanet Allahin istedigi gibi dunyada yasamak ve sonra Allahin en ustun mertebedeki yaratilmisi olmak.Bu ugurda Allah dünyada insanları serbest bırakmıştır.Ustelik Allah biz nasil yasarsak mutlu olacagimizida soylemistir.Eger allahin dedigi gibi yasarsak hem dunyamiz hem ahiretimiz mutlu olacak. Ama onun istemedigi gibi yasarsak zamanimizda gorulen tum kotu olaylar bas gosterecek ve gosteriyorda. Asil sorun Allah degil, asıl sorun namazı hafife almamız, tecavüz edeni öldürmememiz, hırsızlığı meslek haline getirenlerin elini kesmememiz, zina edene bekar ise 100 sopa vurmamamız, evli ise recm edilmemesidir. Fakirleri hor gormemiz zenginleri çalsa bile el üstunde tutmamızdır. Halimize bakınca bunlar iyi günlerimiz daha.
(bkz: chris the jesusun kiliseye giden çocukların tecavüzüne göz yumması)
(bkz: elohimin yahudi olmayan tüm insanlara tecavüz edilmesine izin verilmesi)
(bkz: ineklerin hindistan kadınlarına toplu tecavüz edenlere toslamaması)
(bkz: daha sayayım mı)
(bkz: madem ilah ota boka karışacaktı neden bizlere özgür irade verdi)
(bkz: bi bitmediniz aq)
Saçma bir tenkit. Ayrıca kaç bin yıldır rasyonel bir zeminde tartışılan kötülük problemi neden bebek tecavüzü gibi sinir uçlarına dokunan kışkırtıcı bir örnek üzerinden duygusal zemine çekilmeye çalışılıyor? dünyada başka kötülük mü kalmadı? Sınavda kötü alınca babasına yalan söyleyen öğrenciden, yoldan geçen kediye tekme atan serseriden, müşterisini kazıklayan esnaftan da mı allah sorumlu? insanların kendi özgür iradesiyle işlediği, allah'ın yaptırtmadığı -dahası razı olmadığı- suçların faturası neden allah'a kesilmeye çalışılıyor?

Arkadaşlar, felsefe tartışacaksanız tuvalette aklınıza gelen soruların sözlükte geyiğini çevirmekle olmaz o iş... sahaya ineceksiniz, literatürü tarayacaksınız, analitik düşüneceksiniz. Eğer kötülük problemini konuşacaksanız önce bi alvin plantinga okuyacaksınız. eğer benim ingilizcem yok, teknik literatürden anlamam, bu konulardan çakmam falan diyorsanız da çok biliyormuş gibi ahkam kesmeyeceksiniz. "Allah varsa bebekler niye ağlıyor :'((" deyip taşak oğlanı olmayacaksınız...

Plantinga kötülük problemini şu zaviyeden ele alır: (1) tanrı'nın özgür iradeli varlıklar yaratması iyidir. (2) bir varlığın özgür iradeli olması için "iyi"yi seçebileceği gibi "kötü"ye de yönelebilmesi gerekir. (3) bu durumda kötülüğün ortaya çıkması kaçınılmazdır. Sonuç: omnibenevolent (mutlak iyi) bir tanrı'yla kötülüklerin aynı anda var olması mümkündür. Kötülüklerin varlığı tanrı'nın iyi olmasına mani değildir.

Tabi türkiye ateistinin vasat kültür düzeyiyle yukarıdaki öncüllerin gerekçelerini bile anlamayacağının farkındayım. Ama maalesef sizin için daha fazla yapabileceğim bir şey yok.

Son olarak da şunu söyleyeyim: bir sınav ortamının optimal olması için gözetmenin (allah'ın) sınav ortamına müdahaleyi minimumda tutması gerekir. Eğer sınav sonunda zalim de mazlum da hakkını alacaksa ortada kötülük kalmaz. Bu, teizmin değil deizmin tanrısının bir problemidir. 
özgür irade vermiş allah kullarına, ister bebeğe tecavüz et, ister şirk koş, ister allahı reddet, ister başka otlar ye. sana hiçbir müdahalesi yoktur. sana kitap ulaşmış tebliğ edilmiş mi evet. bundan sonrası senin özgür iradendir. yani uzun lafın kısası özgürsün adamım.

Zaten insanı hayvandan ayıran özgür irade ve Nefis'tir, ha yok illa ben hayvanım diyorsan amenna. ama ricam biraz ötede havla.
insanız her şeyi yapma özgürlüğümüz var, kötülükler yapmışsan ALLAH cezalandırır, iyilikler yapmışsan da mükafatlandırır. Bugün insanlıktan yoksun varlıklar bebeklere tecavüz ediyorsa ALLAH onların cezasını kat kat verecektir, bizim inanış şeklimiz sana yanlış geliyo olabilir ama eleştireceksen bizi eleştir yaradanımızı (ki senide o yarattı) eleştirmek bizim gibi küçük varlıklara düşmez.
Tanrı açlık ve yoksulluk isteseydi denizde balık, ormanda meyveler armağan etmezdi.
başlığı açan mala sesleniyorum buradan.Allah senin varolmana izin vermiş, sen asıl bunu sorgula.

tanım: yok öyle birşey
Mesele bu tezle yaradanın varoluşundan şüphe etmekse;

Öncellikle Kader kavramını algılayış şeklinize göre değişecektir görüşünüz.

Kaldı ki islam dini dua ile kaderi değiştirebileceğinizi ögretmiyor mu?

Dua ederseniz, ve yaradan isterse eğer, kimse size zarar veremez demek ki bu inanışa göre.

Öyleyse ya dikkatli olacaksınız, ya da dua edeceksiniz bol bol.

Not: 9 aylık bebeğini çadırda yalnız bırakmak fazlasıyla ihmal içeren bir davranış.
Suçlular demiyorum asla, ama ihmal var.

Belki de yaradan zekanızı kullanmanızı ya da kendisine yalvarmanızı çok seviyordur?

Olamaz mı?
Sacmaliktir. Dini allahi sapkinliklara alet edip insanlari dinsizlestirmeye gerek yoktur. Kimse kimseye hicbirseyi emretmez bazi kurallar vardir gonlune yatarsa uygularsin hersey vicdanda. Zaten din uzerinden pirim yapip her turlu arsizligin dinin geregi oldugunu savunan yobazlar yuzunden inancimizi sorgular olduk bunlara cephe alip allahi karalamaya calismakta sizi o insanlardan farkli yapmaz. Ayni kalitedesiniz bilin istedim.
Evet doğru, Allah bahsedilen kötülük dahil her türlü kötülüğe izin veriyor. Çünkü böyle olmasa özgür irade diye birşey söz konusu olamaz ve kişi yaptıklarından sorumlu tutulamazdı.

Şu gerçeği kabul etmek gerekir ki, bu dünyada mutlak adalet ve mutlak iyi yok ve olamayacak. insan için önemli olan bu yolda çaba sarf etmektir. Hak için ne kadar mücadele ederse, inanıyorsa eğer hem bu dünyayı, hem ahireti kazanır.

Suçlulara gelince,

Hud:104 - Biz onu ancak belirli bir zamana kadar erteliyoruz.

Nahl:61 - Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden hemen cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Ecelleri geldiği zaman ise ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler.

ibrahim:42 - Sakın, Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah onları ancak, gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor.

Enbiya:47 - Kıyamet günü için adalet terazileri kuracağız. Öyle ki hiçbir kimseye zerre kadar zulmedilmeyecek. (Yapılan iş) bir hardal tanesi ağırlığınca da olsa, onu getirip ortaya koyacağız. Hesap görücü olarak biz yeteriz.

Yunus:54 - (O gün) zulmetmiş olan herkes, eğer yeryüzündeki her şeye sahip olsa, kendini kurtarmak için onu fidye verir. Azabı gördüklerinde, için için derin bir pişmanlık duyarlar. Onlara zulmedilmeksizin aralarında adaletle hükmedilir.

Eğer ısrarla "suçlu cezasını çekse ne olur, olan oldu" diyorsanız bu imanın zayıflığına dalalettir diye düşünüyorum. Dünyevi ve materyalist bir bakış açısı ve çıkış noktası saçma olduğundan, mantıklı ve tatmin eden bir sonuç bulunamaz. Başta da dediğim gibi bu dünyada mutlak iyilik, mutluluk aramak saçma. Bulan varsa beri gelsin...
sınavdır sınav!...

yersen...
Senin bu yazıyı yazabilmen gibi.
Doğaya aykırı bir eylem bu içki içmeye veya açık gezmeye benzemez. izin verseydi öyle yaratırdı tanrı.tanrının suçu yok insanlarının cahiliyetinden dolayı oluyor ama tanrı eylemlerimize karışıyor ise o acımasız bir tanrı.
müminlerin ya sınav ya da kötü olan insanlar tanrı değil diyerek açıklayacağı iğrenç mesele. Açıklamayın iyice batıyorsunuz.