bugün

artık eminönü gibi otobüs aktarmasının yoğun olduğu bir yer çünkü bir kısım hatlar eminönü'nden kalkıyorken artık alibeyköy'den kalkıyor.
çok eskiden yaşamış olduğum ve ananemleri ziyaret etmek için sık sık ziyaret ettiğim bir semttir, şahsen pek sevdiğim bir yer olduğunu söyleyemem.
çiçek abbas filminin çekildiği semt.
Bizim çocukluğumuzda Alibeyköy bir çamurluktu, şimdi oldukça iyi olmuş.
şehirlerarası otobüslerin durduğu bir cep otogarının bulunduğu semt.
deresi ile ünlü semt.
gecekondu şehri.

çok basık bir havası vardır. hele kışın gelin görün. çukurda olduğu için hava sirkülasyonu olmaz. gecekonduların odun-kömür dumanı havada asılı kalır adeta. son on beş-on yıldır değişim var. gecekondular yıkılıp yerlerine 20-25 katlı dev bloklar yapılıyor. ve yıkılan gecekonduların sahiplerine daireler ücretsiz veriliyor.
Bir sancaktepe, gaziosmanpaşa veya esenyurt kadar alibeyköy de bir pkk yuvasıdır. hırsızlık ve yan kesicilik diğer semtlere oranla daha yüksektir.
ailemin taşınmayı düşündüğü semt.ortam nasıldır?tavsiye eder misiniz?bela sıkıntı mahallesi neresidir?tehlikeli midir?sakinleri nasıldır?
esnafını ayrı, dolmuş şöförünü ayrı sevdiğim semt.

4-5 ay oldu taşınalı.
önce belediyenin spor kompleksine kayıt oldum. gayet ucuz ve kaliteli hizmet veriyorlar. buhar banyosu ve saunasına kadar var.
alibeyköy merkez, mısır heykeli'nden her yere 15 dakikada bir otobüs var. şişli ve aksaray'a sürekli dolmuş var. insanları senin gibi benim gibi yurdum insanı. yardımsever. gençleri bile çok beyefendi. kirletilmemiş nadir semtlerden. umarım hep böyle kalır.

berber birol ve adıyaman çiğköftecisi sürekli uğradığım iki mekan.

ne sayayayım başka?

esnaf ahlakını ben istanbul'da ilk burada gördüm. kendisinde olmayan veya size yaramayan bir ürün ise sizi başka bir esnafa yönlendiriyorlar. ya da elimdeki mal size yaramaz diyebiliyorlar.

bilgi üniversitesi'nin hemen dibi. bilgi'de öğrenci olsam alibeyköy'de yaşardım. sessizlik ve huzur arayanlar için harika bir yer.
ben barajyolu tarafında orman manzaralı yüksek bir yerde çatı katında yaşıyorum. çift teraslı olduğu için güneşin doğuşunu da batışını da çok net izleyebiliyorum. ayrıca penceremden bakınca şişli ve levent'teki kuleleri, avm'leri de görebiliyorum, çok yakın. ve verdiğim kira 500 tl civarı. böyle uygun evlerle dolu.

emlakçımla hala görüşüyorum. eve taşınırken tek derdi yardımcı olmaktı. ev sahibi de bir o kadar beyefendi bir adamdı.

kısacası; "adamım bölgemde sorun istemiyorum" repliğindeki gibi insanlarla dolu.
Hamamı pek bi leziz, pek bi temiz, pek bi hijyen olmuş semt.

Yalnız hafta sonları maç çıkışında gitmeyin, karşısındaki staddan maç sonu dağılanlar soluğu hamamda alıyor, jakuzide, saunada, havuzda japon balıkları gibi tıkış tıkış oturuyorsunuz, tas seslerinin yerini alkışlar, hala bitmemiş tezahüratlar alıyor, nerdeyse taslara top diye vuracaklar amk.
(bkz: araphan)
en kral şoförü için: görsel
bir istanbul semti. eğer burada yaşıyorsanız ve gözleriniz görüyorsa bilirsiniz ki altyapı sorunları halledilmiştir ve artık yağmurlarda sel basmamaktadır.

avamlığa lüzum yok.
bir istanbul semti.yere tükürdüğünüzde ortalığı sel götürmesi ile meşhurdur.öyle berbat bir altyapı efenim..
karma sosyal yapıya sahip garip yer. muhafazakar, sosyalist, burjuva, etliye sütlüye karışmayan vb. gibi daha birçok düşünce yapısına sahip insan topluluğunu bünyesinde barındırmaktadır.
Estetik anlayışından hiç nasibini almamış kocaman mısırın ısrarla mekanın göbeğinden kaldırılmama sebebininde sorgulanır olduğunu düşüncesindeyim.
bir zamanlar mısır ın en çok yetiştirildiği bölgedir. sınırları dahilinde mısır yetiştirilmemesine rağmen, hala sokaklarda alibeyköy mısırı satılması da enteresandır.
cemevi kapasitesi en yüksek istanbul ilçesi..
çukur bir bölgede olması sebebiyle her yağmurda sürekli sel ve su baskını olan istanbulun bir ilçesi.