bugün

daha çok akıntılı, serin ve bol oksijenli suları tercih ederler.
son 3 haftadır ne yaptıysam tutamadığım ve bunun için ülen bu sezon yetişen yeni nesil balıklar bayaa akıllanmışlar dememe sebep olan ve rakıyla birlikte her daim hayallerimi süsleyen lezzetli hayvancık, şipidik şipidik yüzen balık..
- gerçi alabalık tutamadık ama niyetine gibrin vardı.. yinede rakıyla balığı içiyoruz yani öle yada böle vazgeçilmezz...
Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Posof)
Artvin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

(bkz: Artvin)
alabalık ızgara

Malzemeler
4 adet büyük alabalık
4 adet küçük domates
12 adet defne yaprağı
2 adet kırmızı soğan
Roka

Yemeğin Tarifi
Alabalığın karnını yarıp içini temizleyin. Bütün kılçığını çıkarın.

Alabalık filetoların içine domates ve limon dilimleri ile defne yapraklarını yerleştirin.

Alabalıkları yağlanmış tepsiye dizin. 200 derece ısıtılmış fırında üzerleri kızarıncaya kadar pişirin.

Yanında roka marul ve halka şeklinde doğranmış kırmızı soğan ile sıcak olarak servis yapın.

http://resim.nepisirsem.com/resimliyemek/ymk_13.jpg

afiyet olsun.
erzurum ili, narman ilçesine bağlı bir köy.

(bkz: narman/#8987733)
bir balık türüdür. balığı ikiye bölüp, çıplak teninize yapıştırdığınızda ağrıları yok etme özelliği vardır. o anda öyle bir koku çıkartır ki , o koku kolay kolay vücudunuzdan çıkmaz. bu nedenle narkotik yapılı bir balıktır. kokudan dolayı ağrıların unutulduğu rivayet edilir.
kırmızı pullusu leziz olan balık.
Türk alabalıkları Avrupalı akranlarına göre daha hızlı büyümektedir.
kılçıksız olmasından kelli yenilmesi pek bi keyiflidir.
akarsularda ve göllerde yaşayan kemikli balık (Salma trutta). Genellikle az derin ve çok duru sularda yaşar. Eti lezzetli olduğu için aranan bir balıktır. Türkiye’de Abant, Sapanca ve Çıldır gölle­rinde, ırmakların üst kısımlarında bulunur. Son yıllarda Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de havuzlarda alabalık
üretilmeye girişilmişse de, henüz fazla yaygınlaşmamıştır.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...m/alabalik/#ixzz2OQBa73GF
tatlı su balıkları içerisinde en lezzetli olanıdır. ırmaklarda ve doğal ortamında yetişeni makbuldür. akan suların soğukluğundan dolayı hem çevik, hem hızlı ve hem de yakalaması zor bir balıktır. oltaya takıldı mı, heyecanlı anlar yaşamanıza sebep olur. ızgarası harika olmakla birlikte kiremitte pişirilmiş olanı da oldukça güzeldir.
köye her kaçışımda tutarım, çok lezzetli kırmızı pullusu güzeldir candır, mısırunlu on numara oluyor bir de kara güğüm de çay değme keyfime.
endemik türlerinin avcılığı yasak olan balıktır. tutarken dikkatli olun. yakalanırsanız alabalık değil, ceza yersiniz.
avlanması çok zor olan balıktır. ava gideceği yeri 10 gün boyunca yemleyenler bile var.
lezzetine doyum olmayan balık.
3 balığın uskumru, alabalık ve hamsinin lezzetli olmadığını düşünürdüm. rize'de ayder yaylası yolu uzerinde yediğim alabalıktan sonra artık 2 balık türünün lezzetsiz olduğunu düşünüyorum.
sahile yakın bir yerlerde oturuyorsanız bulması kolay olan balıktır.
Suyun olmadığı yerde bile tesisi kurulan balık. Deniz balığı olmadığı için zevk de vermez.
En lezzetli kırmızı benekli türü Doğu ve karadenizdeki akarsulardadır. Yuvaları suyun köpürdüğü yerde olur. Kırpıntı tavuk, ciğer, yumurtalı ekmek içiyle yemlenir. Oltaya gerek yoktur. Soğan filesinden torla bile yakalanır. Tereyağıyla pişirilirse süper olur.
Izgarası ideal olan balıkların şahı olan balık türüdür.

Özellikle soğan ve limon yatağında kızartırsanız bunları inanılmaz haz alırsınız.
Vitamin oranı düşük, adına tesis işletilen çiftlik balığı.
Hakiki alabalık siyah ve kırmızı benekleri olandır.
meşe fıçıda 1 ay bekletilmiş ve 3 kez damıtılmış balık.
Marketlerde satılan konserve ton balığından (orkinos) lezzetli olan balık. internetten küçük bir araştırma yaptım yaptım. Yurtdışında konservesi var. Aynı araştırmayı "Alabalık konservesi" şeklinde Türkçe yaptım. Karşıma kedi-köpek mamaları çıktı * işte Türkiye gerçeği bu. Kendi üreticinin ürettiği, lezzetli, sağlıklı alabalık insanlar için kutulanmıyor da, lezzeti tartışmalı, ağır metal içeren, ithal ton balığını (orkinos) kutulayıp satıyorlar. Tabi başka sebebler de vardır muhakkak. Karlı olmaması, Kutulanacak kadar üretilmemesi, üretim maliyetleri, insanların alabalığa tüketimine karşı mesafeli olması... Bilemiyorum. Ancak marketlerde insanlar için hazır alabalık konservesi olmamas bence büyük bir eksiklik.