bugün

(bkz: George R R Martin) in iki seri halinde yayımladığı romanının adıdır. " Taht Oyunları" (bkz: Game of Thrones) adı da yer almaktadır. Son zamanlarda Game of Thrones adlı dizinin uyarlandığı fantastik roman serisidir.

Bir çok başlık açılarak dizi tartışılmaya devam etmektedir.

(bkz: joffrey baratheon)
(bkz: winter is coming)
(#11521815)
(bkz: jon snow)
(bkz: eddard stark)
(bkz: robb stark)
(bkz: lannister)
(bkz: emilia clarke)
george r. r. martin'in fantastik roman serisidir.

ilk kitap a game of thrones, game of thrones adıyla tv dizisi olarak 2011'de sunulmuştur.
geç keşfedilen şey.

12-13 yaşından, yüzüklerin efendisinden beri aradığım şey.

fantastik edebiyat, bilim kurgu ile beraber hayatımı şekillendirmiştir.

hepsi birbirinden güzel fantastik edebiyat ürünlerini okudum, dragonlance, ravenloft, forgotten realms, sword of shannara, belgariad, the Riftwar ve Serpentwar Sagaları, yerdeniz gibi. sayısız. burdan köye yol olacak kadar.

bu sayısız serilerin onlarca kitapları.

pek de severek yaptım bunları.

hepsi de şahane serilerdi. ama hepsinin ortak özelliği fazla sürreal olmalarıydı. vampirler, kenderler, yani ne bileyim, bu serinin verdiği gerçeklik duygusunu özlemekten olacak, içeriğin zenginliğini hatırlattı.

özlenilen politik kaosu, çıkar çatışmasını, orospu çocukluğunu, onuru, şerefsizliği hayatıma yeniden soktu.

siyah-beyaz şeklindeki güzel hikayelerden sonra gri ve gerçek olan ama fantastik altyapısını köküne kadar koruyan çok özel bir seri bu.

özlemişiz.

sanki minas tirith'in kuleleri gibi.

HBO'a teşekkür etmek gerekir, eğer dizisini yapmasalardı belki de hiç keşfedemeyecektim bu seriyi.
Serinin 3. kitabının Türkçe' ye çevrilmesi ne kadar çok beklense de Espilon yayınları dizinin ikinci sezonu bitmeden kitabı çıkarmayı düşünmüyor.
george r. r. martin'in ilki 1996 da yayınlanmış şimdilik 7 kitaptan oluşan fantastik edebiyat serisidir.
Dünya çapında 15 milyondan fazla satmış ve 20 den fazla dile çevrilmiştir.
aşk, ihtiras, hırs, intikam, yaşam, ölüm, doğum, entrika, savaş, barış, varlık, yokluk, para ve hayata dair ne varsa, müthiş bir olay ve karakter kurgusuyla yeni bir dünyanın kapılarını ilk kitabın birinci sayfasıyla açan başyapıtlar serisidir.

1. A Game of Thrones 807(sayfa) 73(bölüm)1996
2. A Clash of Kings 969(sayfa) 70(bölüm)1999
3. A Storm of Swords 1128(sayfa) 82(bölüm)2000
4. A Feast for Crows 976(sayfa) 46(bölüm)2005
5. A Dance with Dragons 1136(sayfa) 73(bölüm)2011
6. The Winds of Winter ?
7. A Dream of Spring ?
Serinin 3. kitabı Kılıçların Fırtınası' nı bitireli dakikalar oluyor. Yazar tüm okuyanları ters köşeye yatıracak pek çok durumu kaleme alıyor. Hayranlarını üzecek pek çok durumu çekinmeden yazmış ve serinin 4. kitabını okumak için belki de bir ara vermeyi düşünenlerin sayısı bir hayli artabiliri.
george r. r. martin'in kendi yarattığı protagonistlere eziyet etmeyi ne kadar sevdiğini gösteren seri. adam çöp gibi harcıyor karakterleri resmen.
taht oyunları'na başladığım seridir. serinin 3 kitabını bu yıl nisan ayına kadar okuyabilirsem* game of thrones dizisiyle çok ağır spoilerler elde edebileceğim.

edit: yalnız fark ettim ki bayağı bayağı bazı at kafalılar spoiler ibaresi altında utanmadan kitabın özetini çıkarıyorlar. at kafalılar.
Şu an 6. kitabı George R. R. Martin tarafından yazılan kitap serisi. Toplamda 7 kitap olacağı söyleniyor.
Son zamanlarda kafayı bu seriyle bozmam tesadüf olamaz bence. Çünkü hayatımda ilk defa bir kitabı ( veya seriyi ) neden daha önce okumadığımı, keşfetmediğimi düşündüm. Evet adı ne kadar artistik ve hiç duyulmamış gibi gözükse de ben biraz ipucu vereyim. Bu kitap serisi aslında bildiğimiz "Game of Thrones" dizisinin satırlara dökülmüş hali. Aslında dizi, kitabın görselliğe sunulmuş hali ama malumunuz dizinin yayınlamasıyla dizi daha popüler oldu. Ancak kültür-sanat çevrelerinde diziden bağımsız olarak bu kitap serisine verilen değer çok fazla. Ben de popüler kültürün kurbanı olarak önce dizisini izleyip, sonra kitabına başlayanlardanım. Emin olun, kitabı okuduktan sonra artık dizisini izleyemiyorum. O kadar yüzeysel, o kadar acemice geliyor ki "kitap üstüne dizi" kavramı tamamiyle yalan oluyor.

Kitabın yazım aşamaları hala devam ediyor. Yani 5 kitapla sınırlandırılacak gibi değil. Yazarın çalışmaları sürüyor. Türkçe'ye ise sadece ilk 3 kitap ( Game of Thrones, Clash of the Kings, Storm of Swords ) çevrildi. Hatta son kitap daha mayıs ayının son haftasında piyasaya sürüldü. ilk kitabın adı da anlayabileceğiniz gibi dizinin genel adı haline çevriliyor. Ama olay örgüsü, bir kaç figüran dışında karakterler genellikle aynı. ( Okumuşlar için küçük bir ayrıntı : Dizide ilk sezondaki fahişe Rose karakterinin kitap da olmaması gibi. )

Fakat diziye uyarlanan bu kitap serisinin çok büyük bir avantajı var. Kitabın yazarı, aynı zamanda senaryo ekibinde buluyor. Yani dizideki her sahnede, her çekimde söz sahibi, fikir sahibi. Çoğu uyarlamalar da bunu göremezsiniz. Bu yüzden bu diziyi avantajlı hale getiren etkenlerden biri de bu.
ingilizcem yetmediğinden, şimdilik sadece Türkçeye çevirilen ilk 4 kitabını
(- taht oyunları
- kralların çarpışması
- kılıçların fırtınası
- kargaların ziyafeti )

okuyabildim sadece, benim gibi sadece türkçeyi okuyanlar, ingilizcesini okuyabilenlerinse sadece bir kitap gerisinde. yayınevinin konu hakkında ne düşünüdğünü bilemem ama " ejderhaların dansı " tahminimce 2013 yılı içerisinde basılır.

bu arada, yazarımız martin pek yaşlı olduğundan, seriyi bitirmeyi planladığı 7. kitabın bitişinden önce ölmesi halinde, serinin nasıl biteceğini dizinin yapımcılarına açıklamış bulunmakta.

ilk dört kitap itibariyle şunu söyleyebilirim ki ; bu seri, okuduğum fantastik seriler içerisinde , ülke ilişkileri, politik dümenler ve uzun vadeli hainliklerin en fazla olduğu seri. keza, birçok seride, kötülük ya saçma sapan büyücülerde ya da " unutulmuş kötülükler" başlığı ile verilebilecek kadim varlıklardadır. martin'in beni seriye en çok bağlayan özelliği de budur, insanoğlunun modern çağa kadar gelişerek gelmiş hükmekme ve daha fazlasına sahip olma güdüsünü, fantastik edebiyata bu kadar güzel katması ve aslında tarih kitaplarında okuduğumuz kolonileşme dönemi masa oyunlarına benzer nispeten sıkıcı öyküleri bize fantastik edebiyatta vermesi, bunu yaparken de kitabı elimizden bırakmaya müsade etmemesi...

daha iyisi belki yazılabilir, ancak bu kadar karakteri ve bu kadar ilişkiyi derinlemesine inceleyen, başka bir gerçeklikte tarih ansiklopedisi olarak okutulabilecek bir serinin yaratılması? yaratılacaksa bile, umarım ben yaşarken yaratılır da, okuyabilirim.

son iki kitapta seriyi ve işlediği hikayenin bok edilmemesini dilediğim seri.
(bkz: war of the thrones/#18360161)
Kargaların ziyafeti ile karakter sayısı uzaya çıkmış seri.

Sadece hanedanların kısa tanıtımları bile 40 sayfa tutuyor arkadaş.
almayı düşündüğüm kitap serisi. hele ki diziyi izledikten sonra iyice sardı. gittigidiyor'da 100 lira civarı bütün kitaplar. gerçi bizim türk insanına anlatılmaz kitap. ''ulan o paraya karıya giderim ehehehe'' diyen adamlar olur yemin ediyorum.
7 kitap halinde cikmasi hedeflenen ve simdiye kadar 5 kitabi cikmis seridir.

martin seriyi bitirebilir mi bitirse de tam olarak kac yil surer tahmin yurutmek zor.

kitaplar okuyucuyu yeterince tatmin ediyor diye dusunuyorum sadece bir konu disinda.

ilk kitaptan beri bahsedilen kisin gelmemesi ve akgezenlerin tam olarak kendilerini gosterememeleri kitaptaki en buyuk eksik bence.

kiliclarin firtinasinda birazda olsa ortaya ciktilar ama sonrasinda yine kayboldular.

kisacasi cikmamis 2 kitap daha var ama benim akgezenlerin cikmasina dair hic umudum yok. umarim yuzeysel olarak gecilmez ve yeterince detaya yer verilir.
joffrey baratheon ile tanışmamı sağlayan seri. artık sinirlendiğimde sövebileceğim birisi var.
5. kitabı okumamın 4 gün sürdüğü seri. 6. kitabın hala yazılıyor olmasına küfürler ederek bekliyorum. Karakterlerin devamlı genişleyerek devam etmesi ve her an en önemli karakterin ölebilecek olduğunu bilerek ve sevdiğiniz karakterin ölmesinden korkarak her sayfayı okuduğunuz muhteşem seri.
goerge rr martin in yazdığı iyi kötü bütün karakterlerin her an ölebileceği kurgu kitap serisi.
--spoiler--
(bkz: joffrey baratheon) (bkz: eddard stark) (bkz: robb stark) (bkz: tywin lannister)
--spoiler--
george r. r. martin'in söylediğine göre sıradaki 2 kitabı 1500'er sayfa olacakmış. oha diyoruz. seviniyoruz bi de.

"Two BIG books. 1500 manuscript pages each – that’s 3000 pages. I think I have a good shot. And you know, if I really get pressed, I’ve already established that red comet. I can just have it hit Westeros and wipe out all life."
westerosta geçen fantazi bir dünyaya ait hikayeyi anlatır. yazarı george r r martin olmakla beraber hikayedeki yedi büyük ve diğer küçük hanedanlar king s landing denilen -westeros un başkenti- yeri almaya çalışmalarını ve mücadelelerini anlatıyor. kısaca bir sürü hanedan iron throne denilen yere oturabilmek için ortalıkta cirit atıyor. anlatılan zaman derebeylik dönemine benzemektedir -krallar, sörler, leydiler, köleler vardır.

kitabın bölümleri kişi bazlı olup her bölüm o kişinin bakış açısıyla anlatılıyor. kişiler yazar için çok önemli olmayıp asıl önemli olan hikayedir çünkü ilk kitaptan beşinci kitaba bizle olan kişi sayısı üç elin parmağını geçmez. j r r tolkien in fantazi dünyasıyla hemen hemen eşdeğer karmaşıklığa ve ayrıntıya sahiptir. benziyor demiyorum bak. karakter sayısı çok fazla olduğu için ve karakter üzerinden anlatımlar yapıldığı için yer yer karmaşanın ortasında kalabiliyorsunuz. aynı zamanda bir bölüm bitip bir sonraki bölüme geçtiğinizde aradan üç ay geçebiliyor veya beş hafta öncesi olabiliyor(başka karakterin hikayesini anlattığı için). aynı zamanda hikayeyle alakası olmayan tek bölümlük bazı karakterleri çok ayrıntılı anlatıldığı için seri yer yer bayabiliyor. bu yüzden hikayeden kopmamamız için yazar, küçük kırıntılar bırakıp diğer karakterlere ne olduğuyla ilgili ipuçları bırakmış o tarz bölümlerde. yardımcı olması açısından her kitabın arkasında yaklaşık elli sayfalık ek kısmı bulunup karakterler, hanedanlar ve haritalarla ilgili bilgiler verilmiştir.

not 1: george r r martin o kadar ayrıntıya girmiş ki kargaların ziyafeti isimli dördüncü kitapta karakterleri ikiye bölüp king s landing dekiler ve çevresindekileri anlatmış ve yaklaşık sekiz yüz sayfa sürmüştür. kalan tayfanın hikayesini de beşinci kitap ejderhaların dansı nda anlatıp bin yüz sayfa sürmüştür yaklaşık.

not 2: yazar toplamda yedi kitap olacağını söyleyip an itibarı ile piyasada beş kitap mevcuttur.

not 3: serinin ingilizce versiyonu beş kitaptır ve kısımlara ayrılmamıştır. epsilon yayınevinin üstün zekasından(!) ötürü ilk kitaptan sonraki her kitap iki kısma ayrılıp basılmıştır. kimileri daha fazla para için diyor kimileri kitap çok kalın oluyordu diyor fakat dokuz yüz sayfalık kitap(taht oyunları) basabilen bir yayınevi aynı zamanda bin yüz kitap da basabilir benim düşünceme göre. bu yüzden serinin türkçe kitaplarına sahip olan kişiler dokuz adet rengarenk kitapla beraber görüntü kirliliğine de maruz kalabiliyorlar aynı zamanda.

not 4: hbo ya bütçesinden ve bu seriyi ekrana dökme çabalarından ötürü müteşekkirim çünkü önce diziyi izleyip sonra kitabı okuyan kişiler açısından görsel kaynak sağlıyorlar. bütçe yetersizliğinden ötürü dizi bu haliyle bile bazı atlı sahneleri atsız çekilmiştir. ama beş kitabı okuyan herkes rahatlıkla söyleyebilir ki sırf ana hikaye kesilmeden anlatılmaya çalışılsa rahat on sezon çıkar. ama zaten hiç bir kanalın o kadar bütçesi ve hikayeyi anlatma çabası-yazar burada dizinin var olma amacının para olduğundan bahsediyor- olmadığı için seri takipçileri için yapılacak en iyi şey önce mevcut sezonları izleyip sonra kitaplara başlamak. an itibarı ile üçüncü kitap olan kılıçların fırtınası ikinci kısımdadır ekranlar ama siz oraya kadar izleyip kitaplara başlamışsanız beş kitabı da görsel olarak sıkıntı çekmeden okuyabilirsiniz.

kitapları şu şekilde sıralanır:
taht oyunları ( a game of thrones )
kralların çarpışması ( a clash of the kings )
kılıçların fırtınası ( a storm of swords )
kargaların ziyafeti ( a feast for crows )
ejderhaların dansı ( a dance with dragons )
?(gelecek)
?(gelecek)
wheel of time ile karşılaştırılınca çok daha iyi olan fantastik seri.
(#22739832)
son iki kitabı hala yazılamamış seridir.

George Martin'e bir sene süre veriyorum; bu süre içinde kitapları tamamlamazsa ben kendim yazacağım sonunu. Babamı demir taht'a oturtup kışyarı'nı kocama vereceğim. casterly kayasında oğluma sünnet düğünü yapıp castemere yağmurları eşliğinde halay çekeceğim.
geleceği ile alakalı endişelerimin olduğu seri.

grr martin elbet kafasındaki hikayeyi ve gidişatı yazacaktır ama, ilk 5 kitap seri popüler olmadan önce yazılmıştı. şimdi sırf seviliyor diye yayınevi ve hbo tarafından bazı karakterleri öldürmemesi veya geç öldürülmesi konusunda baskı yapılabilir mi diye düşünüyorum. keza kitaplar hala yazım halinde.

örneğin sırf seviliyor diye öldürmeyi planladığı tyrion'a hikayenin sonunu gördürebilir mi?

ayrıca (bkz: derdini sikeyim) diyenler olabilir bana
ilk kitabı "a game of thrones" 1996 yılında yayımlanmış olan seri. son iki kitabı henüz yayımlanmamış olup isimleri "The Winds of Winter" ve "A Dream of Spring" olacaktır.
george rr martin'in muhtemelen bitiremeden öleceği kitap serisi. Bilerek ağırdan aldığını düşünmeye başladım artık.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar