bugün

The Brain adlı yarışmanın Rusya versiyonuna katılan 4 yaşındaki yarışmacı 7 farklı dilde konuşunca jüriyi ve izleyenleri tam anlamıyla şoke etti.
http://www.sozcu.com.tr/2...ellayi-konusuyor-1460747/
Türk olsaydı 10 yıl sonra eğitim sisteminiz yüzünden "bu diller bizim ne işimize yarayacak yeeaaaa" kıvamına gelirdi.

Çok tatlı kız lan. Konuştuğu diller arasında köken olarak birbirine benzemeyenler var, yani birini öğrendiğinde diğerlerini de kolay öğrenir durumu yok. Gerçekten imrendirici ve ikirciklendirici.

Kaç yıllık türküm, imrendirici ve ikirciklendirici kelimelerini bir arada ilk kez kullandırdı bana helal olsun.
7 dil bilince ne oluyormus? Basi goge mi ermis. Gavurca konusunca sanki alim olacak? Atalarinin mezarinda yazanlari okuyabiliyor mu okuyamiyor mu? Bize o lazim.
Tövbe bismillah kız çocuğudur.
Genetik şifreleri çözülmeli, ebeveynlerinin nasıl beslendikleri mutlaka öğrenilmelidir.
O yaşta, tuvaletten, " bittiiiii!!" nidası yükseldiğinde, mutluluktan havaya uçan ebeveynlere de kapak olsun kızıdır.
görsel
Hayret içinde izledim. Maşallah.
problemli bir kızdır normal değildir kesinlikle.
(bkz: 4 yaşında kıza tecavüz edilmesi)
(bkz: 4 yaşındaki çocuğu sobada yakmak)
(bkz: 4 yaşındaki kıza kara çarşaf giydiren zihniyet)
(bkz: 4 yaşında kuran okuyan çocuk)
Ben daha mi soru ekini yeni ayrı yazmaya başladım halbuse.
Enteresan bir şekilde yine eski sovyetlerden çıkmış bir çocuk.

Genç yaşta okuduğu herşeyi istemsizce ezberleyen bir kadın da yine o sovyet coğrafyasından çıkmıştı. Kadın bu yüzden beyin kanaması falan geçirmişti.

Kgb ajanlarını gittiği üllelerin dillerini aksansız şekilde konuşsun diye çok farklı bir dil öğrenme programı uyguluyormuş. Bu sayede normalden çok daha kısa sürede o dil öğreniliyormuş. Bu tarz haberlerinden eski sovyet ülkelerinden gelmesi pekte şaşırtmıyor haliyle.

Bir de o çocuk 7 dili bilip ne yapıyor o da önemli. Markete gidip ispanyolca "ben süpriz yumurta istiyorum" diye kendini yere atıp ağlıyorsa, fransızca "yeeaaa çizgi film izlicem bennn" diye bağırıp duruyorsa bu kafa sikmeleri tek dille de yapardı.
4 dil bilen 7 yaşındaki çocuk değilmiydi o ya hangi ara arttı.
Ben ondan bi yaş küçükken türkçe konuşmaya başladım la, kız baya baya 7 dili konuşuyo.
AYNI YAŞTAKi bir kız çocuğu bizim ülke de tecavüze uğrayıp öldürüldü.

yazıklar olsun gerçekten.
her şeye rağmen çocuk.

lakin şöyle bir şey var. hiç yerinde duramıyor ve konsantre olamıyor sanki. hiç normal değil. nasıl bir eğitimden geçtiğini merak ettim. bu yaşta bu kadar bilmek iyi değil. her şeyin zamanı var. normal değil. ileride sıkıntı olabilir. asosyal olabilir, çok düşünmekten ve sürekli kaydetmekten beyni yorulabilir, psikolojik sıkıntılar çokça görülebilir.
anaaam maşallah ne kadar tatlı bir kız çocuğu bir de yaaa.

yalnız haberin sonuna dikkat:

--spoiler--
Uzmanlar, bu tip örneklerin az da olsa bulunduğunu belirtiyorlar. Ancak Bella’nın ilerde kullanmadığı dilleri unutabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.
--spoiler--

klişeci pezevenkler ya. "yalnız dil dediğin çok nankör. kullanmazsan unutursun. bir de bak kur'an da öyle. hem onu unutursan çok günah" falan tarzı ortalama goygoy çekmişler lan haberde.
birde tespitim var video ile ilgili.

dikkat ederseniz kırmızı tişörtlü yani ingilizce konuşan adam haricinde kimse küçük kızın seviyesine inmedi. muhtemelen kendisinin o yaşlarda bir çocuğu var. seviye derken çömelmek manasında. çocuklar ile irtibat halindeyken onların seviyesine inip o şekilde muhabbet etmek, bağ kurmak onların için daha verimlidir. size en iyi şekilde odaklanır, kendisine aktarmak istediğiniz bilgiyi en başarılı şekilde alır. yukarıdan bakarak konuşmak, irtibat kurmak çocuğun size alışmasını, ısınmasını zorlaştırır.
10 numarada 7 bilen kız çocuğu zannettim, bende de biraz türkçe var demek ki.
Şanslı doğan bir çocuktur. Bizde 2. Dilin yanına 3.yu koymak için uğraşıyoruz. Hayat işte.