bugün

istanbul:akp
Kocaeli :Mhp
Ankara:Chp(chp kazanamazsa bile az fark ile kaybeder )
Giresun:Chp
izmir: Chp
Ordu:Chp
Samsun:Akp
Trabzon:Akp

Genel yüzde: Akp %37 Chp %26 Mhp:%20 Bdp:%10 Diğer %7

rakamlar kesin değil ama hangi partinin hangi belediyeyi alacaği %99 Doğru

duruma göre editlerim.

edit: Tutmadi ama Orduya şaşırdım.
akp %35

chp % 35

mhp % 19.
akp: %38 ile %41 arasında bir yerde olacaktır. diğer dağılımı bilemiyorum. büyük şehirlere gelecek olursak:

istanbul: az farkla akp alacak gibi.

ankara: dalavere dönmese kesinlikle chp alır ama yine de umudumuzu kaybetmedik.

izmir: tabi ki chp

bursa: akp farklı kazanır*

edit: tabi bir de şöyle bir durum söz konusu ki; bu seçimlerde cumhuriyet tarihinin en büyük dalaverelerinin döneceğine inanıyorum. şayet o dalavere oranı sıfıra indirilebilse akp büyük şehirlerin hiç birini alamaz. bekleyip göreceğiz.
akp: %43-44
chp: %29-30
mhp: %12-13
bdp: %7-8
diğerleri: %7 civarı

bu entry 30 mart akşamı editlenecektir.
akp:47
chp:27
Mhp:13
bdp:7
27 mart itibariyle;

akp % 44
chp % 25
mhp % 16
bpd % 10
diğer % 5
AKP 30 un altında her türlü ve sonrasında büyük dagilis. Hepsi birbirini suçlayacak.
(bkz: 30 mart 2014 ak parti sikertmesi)
Oluşturulan ankettir. Uludağın nabzını bir yoklayalım. http://anket.uludagsozluk.com/s/5985/
tatava yapmadan basılıp geçilmesi gereken anket.
CHP 32
AKP 27
MHP 22.
akp 47.
chp 20.
mhp13.
akp 41
chp 30
mh 18
bdp 7

istanbul akp
ankara akp ( umarım yanılırım ama bence öyle olacak. )
izmir chp
ankara izmir chp

istanbul fifti fifti

adanayı karışık.

kahramanmaraş mhp

erzurum mhp

trakya chp

kayseri mhp dilenendir oralar kürdistan değil umarız bunu kanıtlarlar.
akp 42
chp 28
mh 20
bdp 7

istanbul ankara akp alır.chpde izmirle masturbasyon yapar anca.
%55 akp
%20 mhp
%12 chp.
istanbul
% 43 CHP
% 41 Ak Parti
% 13 MHP
% 3 Diğer.
türkiye geneli;

akp :%32-35
mhp :%30-32
chp :%25-28
bdp :%6-8
diğer:%7-8
Ankara-> karşılıklı oy var.
izmir->handikaplı 1
istanbul->1den 2
akp % 45 ve üstü
chp %30 ve altı
mhp %15 ve altı şeklinde olması gereken tahminlerdir.

bazı aklı evveller ak partinin 2009 seçimlerini baz almışlar. 2009 yılının şartlarını bi düşünsünler. o dönem ülkede ekonomik kriz baş gösteriyordu, açılım süreci yeni ortaya çıkmıştı ve ak partiye yakın medya hala güçlü değildi. mesela sabah akşam uğur dündarın kılıçdaroğluna yaptığı yalakalıkları dinliyorduk hatırlarsınız dimi. öyle bir dönemde bile adam yüzde 39 filan almış.

bu seçime yerel seçim olarak bakan andavalları da anlamıyorum. la bu seçim on tane genel seçimden daha genel bir seçim yaşıyoruz. yani ak partinin olmak ya da olmamak seçimi gibi bişey. bu seçimde ak parti kaybederse ülkenin kaosa sürükleneceğini istikrarın bozulacağını filan düşünecektir bu halk.

dahası, 2009 seçiminde ak partinin yüzde 39 alıp, 2011 yılında nasıl yüzde 50'ye çıktığını düşünmek zorundayız. o seçim yerel seçimdi filan diye geçiştirmeyin. mesela 2010 yılında referandumda hayır diyen antalya ve denizlide, 2011 yılında birinci oldu ak parti.

17 aralıktan 1 ay sonra seçim olsaydı belki ak parti büyük kan kaybedebilirdi, ama bu 17 aralık sürecinde ciamaatın karanlık yüzü ortaya döküldü, ciamaat bir korku örgütü, insanları dinleyen, her türlü komplonun merkezi gibi görülüyor, üstelik 17 aralıkın üzerinden aylar geçti ve ak parti o süreci bazı hataları olsa da iyi yönetti. bu seçimi memleket meselesine çevirdi.

bir kere son 5 seçimde ak partiye oy verecek kadar bağlı bir insanın, hayatında hiç oy vermediği chpye gidip mühür basacağına inanmak bile komik. eğer bu sıradan bir yerel seçim olsaydı belki inanabilirdik ama bu seçim artık bir genel seçimdir, üstüne basarak söylüyorum genel seçimdir. kimsenin adayları filan s..klediği yok, bunu her yerde görüyoruz. o yüzden bu seçimde ak parti hezimete uğrarsa, hemen erken seçime gitmesi gerekir, çünkü halk desteğini kaybetmiştir diye düşünüyorum ben.
CHP %45-49 kesin bilgi.
ak parti %13-18 derin bilgi.
mhp %33-40, bahçeli'nin şansı.
istanbul: Akp
Ankara: Chp
izmir:chp
urfa:bdp
Ankara icin: (2009'daki akp + chp + mhp = %97 oranının korunacağı kabul edilmiştir)

2009 seçim sonuçlarını referans alarak, cemaat etkisi ve partilerden partilere kayanları değerlendirdiğimiz zaman:

chp: 2009 sonucu (%31.5) + cemaat (%2) + mhp'den mansura (%4) + akpden mansura (%2) = %39.5

akp: 2009 sonucu (%38.5) - cemaat (%3) + mhp'den melihe (%5) - akpden mansura (%2) - akp'den karakaya'ya (%2)= %36.5

mhp: 2009 sonucu (%27.0) + cemaat (%1) - mhp'den mansura (%4) - mhp'den melihe (%5) + akp'den karakaya'ya (%2) = %21

sonuç:

chp: %39.5
akp: %36.5
mhp: %21

Somut bir alintidir.
yüzde 10 barajının meclise vekil sokma anlamında işe yaradığını bilmeyen kişilerin yaptığı tahmindir. seçimde alınan yüzdelik oranlarda kimse kimsenin oyunu almıyor, genel seçimde yüzde 10 barajı yüzünden bazı partiler meclise vekil sokamıyorlar o kadar. son genel seçimde ak partiye oy vermiş kitle, bu varoluş yok oluş savaşında yine ak partinin yanında duracaktır, adayın kimliği filan kimsenin umrunda değildir.
urfada baydemir alacak sanırım.
tanıdıkların nabzını tutuyorum da akp ye karşı bıkkınlık seziyorum.