bugün

Dünyanın önde gelen haber ajansları da, haberlerinde çağlayan mitingine yer verdiler. `

BBC miting için "Türk laikliği için dev miting" yorumunda bulundu.
Mitingi büyük bir güç gösterisi; olarak nitelendiren BBC, Türk laikliği için dev miting ifadesini de kullandı. Mitingin bir büyük güç gösterisi; olarak nitelendirildiğine dikkat çeken BBC, Ülkenin yeni cumhurbaşkanına ilişkin oylama konusundaki tartışmalar arasında on binlerce kişinin, laikliği desteklemek üzere istanbul;da toplanıyor; dedi.
BBC, Cumhurbaşkanı adayı Dışişleri Bakanı Abdullah Gülün ise, karşıtlarının ve ordusunun eleştirilerine rağmen çekilmeyeceğini söylediğini kaydetti.

Fransız basın ajansı AFP, Çağlayan mitingine, "Türkiye'de laikliği savunan ve askerlerin cumhurbaşkanı seçimine karışmasını istemeyen" binlerce kişinin katıldığını belirtti. AFP, Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan binlerce göstericinin, "Türkiye laiktir, laik kalacak" ve "şeriat ve darbe değil, Türkiye'de tam demokrasi istiyoruz" şeklinde slogan attıklarını aktardı.

Amerikan AP haber ajansı, istanbulda binlerce kişinin "islam yanlısı hükümetin istifasını" istediğini duyurdu. AP, Türkiye'de iki hafta içinde hükümete karşı ikinci büyük mitingin yapıldığını vurguladı. Göstericilerin Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıdığını aktaran AP, göstericilerden Ahmet Yurdakul'un, "Hükümet, Atatürk düşmanıdır. Onlar Türkiye'yi karanlık çağa götürmek istiyor" yönündeki sözlerine yer verdi.

ingiliz Reuters ajansı, istanbul'da hükümet karşı pankartlar taşıyan binlerce kişinin, laiklik sloganları atarak, AKP'nin cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ü çekmesini istediğini bildirdi.
7 sinden 77'ye yüzbinlerce insanın türkiye'nin dört bir yanından gelerek katıldığı, cumhuriyetin sahipsiz olmadığını, sadece çoğunluğun sessiz kalması nedeniyle azınlık olan köpeklerin son zamanlarda havlamalarını artırmaları üzerine zor günler geçiren güzel ülkemizde bazı yerlere dikkat çekmek amacıyla düzenlenmiş, dikkate alınması gereken miting.
renkli sloganlara ev sahipliği yapmış mitingtir.

burası meydan ananıda al gel tayyip erdoğan
atatürk düşmanı meclis başkanı
türkiye ayıldı imam bayıldı
tayyip baksana kaç kişiyiz saysana
(bkz: ampulü bulduğuna edison bile pisman)

kaynak: kanal d haber...
bu mitinge damgasını vurmuş sloganlardan biri de "ne şeriat ne darbe" olmuştur. hükümet ise ısrarla dezenformasyonu sürdürmektedir. mitinge türkiye cumhuriyeti tarihi boyunca görülmemiş yoğunlukta bir katılım olmuştur. milyonlar sokaklara dökülmüş ve hükümeti açıkça istifaya çağırmıştır.

milyonlar sokaklara dökülmüş ve şeriata hayır demiştir. milyonlarca sivilin fikrini belirttiği bir mitinge darbe çığırtkanlığı demek en büyük demokrasi düşmanlığıdır.

hükümet bu mitingden sonra bir an evvel istifa etmeli ve seçime gitmelidir.

ayrıca mitingden fotoğraflar için bakınız: http://goddess-artemis.bl...-ve-hep-orada-olacaz.html
son ana kadar katılmayı düşünmediğim ama katıldığım mitingtir. katılmayı düşünmüyordum çünkü, organize edenler içinde militaristlerin olması, işçi partisi gibi bir partinin de katılıyor olması gibi faktörler beni uzak tutuyordu. öte yandan, 14 nisan tandoğan mitingi'nde de olduğu gibi katılımcılarla organizatörlerin ayrı değerlendirilebileceğini, ayrıştırılabileceğini de düşünüyordum. asıl dert etmemiz gerekenin insanların yaşam tarzlarına, demokrasiye karşı cepheden gelen bir siyasi/toplumsal baskılama/dönüştürme hareketine karşı oluşması gereken tepkiyi organize işini organize etmesi gereken demokrat sol bir inisiyatifin çıkmayıp alanın bir takım militarist odaklara terk edilmesi olduğunun da bilincindeydim.

ayrıca bugün hrant dink icin yuzuncu gun bulusmasi vardı agos gazetesinin önünde. hem buluşmaya hem de mitinge katılmak fantastik olur diye düşünmüştüm. işte evde öylece takılırken telefonum çaldı. arayan ödp'li, siyaset bilimci, rum kökenli bir arkadaş. mitinge gidelim diye arıyor. kökenini ve siyasetini neden vurguluyorum? şundan dolayı vurguluyorum ki bir kısım solcu demokrat insanlarda bir algı var. "kemalistlerle siyasal islamcılar kapışıyorlar, biz onların kavgasında taraf olmayız, ikisi de küresel kapitalizm içinde vs" hatta örgütlü bir arkadaşım bana açıkça "oh ne güzel kemalist oligarşi yıkılıyor, bu tepkiler mitingler gücü kaybetme telaşlarını gösteriyor" minvalinde sevincini bile ifade etti.oysa ki bence mesele basit bir kemalist siyasal islamcı kavgası değil. laiklik sadece kemalizme has bir şey değil. türkiye de zaten tam anlamda laik bir devlet değil. ama göksel referanslarla dini siyasete alet ederek, sömürerek, yalan söyleyerek, takiyye yaparak devleti ele geçirip kendi hayat tarzını iknayla, ikna olmazsa dayatmala empoze etmek hedefinde olan bir yapı var. her şeyi, herkesi kullanabilen, konuştuklarında yalan söyleyen, sözlerinde durmayan takiyyeye riyakarlığa bulanmış bir yapı. toplumu dönüştürme projelerini her koşul ve şartta uygulamayı dinsel bir gereklilik belleyen bir yapı. bunlara karşı hangi görüşten olursa olsun istediği gibi yaşamak isteyen, hayat tarzlarından ödün vermeyen insanların da doğal olarak duyarlılıkları sözkonusu. işte bu duyarlılıkların ete kemiğe bürünmüş halidir bu mitingler. ödp'li, siyaset bilimci, rum kökenli bir arkadaş demiştim paragrafın başında. bilinçli ve ülkenin en iyi okullarından birinde eğitim almış bir insan. bu arkadaş ne militarist, ne bürokrat, ne de kemalist ama bir tehlike görüyor. bir tedirginlik var. işte arkadaşımın özelliklerini bunun için vurguladım. onun telefonu ile gitmeye karar verdim. önerim üzerine önce hrant dink icin yuzuncu gun bulusmasi'na gittik. orada hrant dink'in bu ülkenin toprağında gözü olduğunu söylediği (götürmek için değil içine girmek için) konuşmasının kaydını dinleyip duygulandık, ardından da eşi rakel dink'in cenaze töreninde yaptığı konuşmanın kaydını dinleyip bebekten katil yaratan karanlığa lanet ettik ve çağlayan'a yollandık.

mitingte halk vardı. kürsü beni ilgilendirmiyor. bir kısım akp payandalığını sindiren tatlısu solcuları inkar etse de sol görüşten, hem "hepimiz ermeniyiz" hem de ne takunya ne postal" diye bağırabilecek demokrat insanlar da vardı. dönüşte arkadaşımın bir arkadaşı ile buluşup taksim'e kadar beraber yürüdük. o da sip geleneğinden gelen bir tarafı kürt alevi bir arkadaş. öyle postal yalayıcısı olacak biri değil yani. zaten eski tkp yöneticilerinden avukat atilla coşkun'un da katılacağını ve herkesi çağırdığını öğrenmiş olmam da gitmek yönünde haftaiçinde yüreklendirmişti beni. http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=atilla+coskun evet ne postal ne takunya, ne genelkurmay muhtırası ne akp'nin sözde demokratçılık oyunu. çözüm postalda değil halkta.
(bkz: bindirilmiş kıtalar 2)
yedi yüz binmiş..
polis açıklaması öyle diyor.
"hükümetin istifası komiserleri yerinden etmeyecektir"
bu da tuncay özkan'ın konuşması sırasında hükümet komiserinin "sus yoksa elektriği keserim" tehdidinden sonraki açıklaması.
beş milyon..
ordaydım, beş milyon insanın yaptığı gibi. meydana çıkan her yolun, daha evimin önünden başlayan kalabalıklarla dolup taşması ve sokakların, caddelerin kırmızı-beyaza bürünmüşlüğünün ürpertisi ile atılan her adımda biraz daha atatürke, cumhuriyete, laiklik ve özgürlüğe yaklaşıldığının bilinciyle hissedilmesi zor yorgunluğun ve bir o kadarda toplumsal uyanışın yarattığı mutluluğun sarhoşluğuyla gerçekleştirilen vazifede, atatürkün çocukları olarak yer almaktan onur duyduğum halkın mitingi.
yediden yetmişe her insanın, küçük- büyük demeden, hasta yataklarından kalkıp varlıklarıyla şereflendirdiği türk insanın her birinin gözlerindeki atatürk sevgisini, atatürk özlemini görmemek için kör, duymamak için sağır, hissetmemek için hain olmak mı gerekir, olmuşlar zaten. evlerinden çıkmayarak gün boyu..
29 nisan 2007 tarihe atılmış bir imzadır.
halkın gücü, halktadır, mustafa kemal atatürk kanındadır..
söylediğim gibi bayrağımı kapıp gittiğim, onbinlerce değil, yüzbinlerce değil, 4 milyonun üzerindeki insan kalabalığının arasına aktığım güzel miting.

tayyip'e, istiklal marşı okunurken saygı duruşunda durup, onun deyimiyle sap gibi ayakta durmaya gerek var mı yok mu cevabını veren kalabalığın mitingi.

ayrıca; tayyibistlerin iddia ettiği gibi dinimize ve peygamberimize kötü laf etmek şöyle dursun, bunun konusu bile geçmemiştir. neden mi? dinsiz olduğumuz için değil, dinimizle ve peygamberimizle bir sorunumuz olmadığı için... "laikolduğumuz için!"

o meydanda sorun olan şeyler dile getirildi. bu sorun da akp hükümeti ve tayyibistlerdi.

anlamayanlar,anlamak istemeyenler ve saymayı bilmeyenler için tekrar ediyorum; onbinlerce değil, yüzbinlerce değil, milyonlarca demokrat, cumhuriyetçi, atatürk'çü,laik bir kitle, bu kriterlere uymayan kişilerin, türk silahlı kuvvetleri başkomutanlığında ve çankaya köşkünde yer alamayacağını haykırdı.

"umarım bu sefer anlarsınız. anlamasanız da fark etmez. köşkü size bırakacak bir millet değiliz biz!" diyenlerin mitingi.
aha bu da yazıldı..

edison bile pişman
vatanını milletini, istikrarını düşünen, geleceğine emanet eller hazırlayanların tek yürek olduğu mitingdir.

ülkemin 4 yanından gözü yaşlı analarımın katıldığı, içi kıpır kıpır eden masum gözlerle etrafında olup bitenleri anlamaya çalışan, daha minicik ama tüm dünyaya bedel yürekleriyle atam diyen nesillerimin, herbiri liseli, üniversiteli, ilköğretimli kardeşlerimin bu ülke için, bu vatan toprakları için katıldıkları mitingdir.

varsın tayyip üç beş kişi desin, varsın bize ne yaptınız desin.

biz türk evladıyız, türk kanı taşırız ve ülke için damarlarımızdaki kanı son damlasına kadar vermeye hazırız.

atam sen yerinde rahat uyu.

bu cumhuriyet bize senden büyük bir hazinedir.

ve bu hazineyi bir ömür koruyacağımıza and içeriz.

ne mutlu türk'üm diyene!!
* post-modern gericiler. ilkokul çocuğu mantığını yitirmemiş şirin(!) şeyler...
miting ile ilgili;
-14 nisan rte çıkmasın diye yapıldı, aha aday değil peki bu niye,
-askerin her daim sizi dürtmesi hoşunuzamı gidiyor,
-siz demokrasiden değil askerin gelip kafanıza dipçik indirmesinden anlıyorsunuz,
-cumhurbaşkanını halk seçseydi, rte en az yüzde 35-40 alacaktı ve gene bu geri kafalı tutumunuzdan vazgeçmeyip bunada bir kulp bulacaktınız,
-velhasıl sizi kale alan yok, sizi memnun etmekte mümkün değil, boşuna ortamı germeyin diyim ben sana.
(bkz: herkesi memnun edemeyiz)
o kalabalığı gördükten sonra helel dedirten olaydır.kaç kişi olduğunu bilemiyorum.
tandoğandakinden daha fazla kişi vardı.. inanılmaz güzel bir mitingdi.. bu ülkenin sahipsiz olmadığı, son sözü halkın söylediği en alasından gösterildi..

"millet ayıldı, imam bayıldı".
daha mitinge giderken yollarda sabah saatlerinde insanların toplaşıp ellerinde bayraklar şişliye doğru yol almaya başladıklarını gördüğümde cumhuriyetin bu ülkede elden gitmeyeceğini anladım, çünkü biz bazı sapkınlar haricinde atatürkün gençliğe hitabesini okumuş benimsemiş bir milletiz, bir kaç hainin eline bu ülkeyi bırakmayacak kadar güçlü bir milletiz evet uyanmamız biraz uzun sürdü ama hiç bir şey için geç kalmadık. bindirilmiş kıta olmadığımızı kanıtlayacak bir kitle vardı çağlayana vardığımızda, güzel türk insanları vardı vatanına cumhuriyetine bağımsızlığına sahip çıkma aşkıyla yanıp tutuşan insanlar. ve hayatım boyunca cumhuriyet bayramlarında bile bu kadar çok türk bayrağını bir arada görmedim, gerektiğinde ne kadar güçlü olabildiğimizi,birlik beraberlik içinde olabildiğimizi kahramanlık hikayeleri dışında gerçek hayatta hiç hissedememiştim işte bugün bu güç oradaydı. *
yanıma 9 yaşındaki kuzenimi alıp futbol maçına bile götürmekten çekindiğim ülkemde; 9 yaşındaki kuzenimle beraber gidip, birlikte bağırdığımız miting. diline dolandı çocuğun, daha demin duydum "genciz, güçlüyüz, atatürkçüyüz" diye tekrarlayıp duran küçücük sesini. zannediyorum artık köşeli bir labirentin içinde daireler çizmekte olmadığımızın göstergesi olmuştur. hakikaten ne mutlu türküm diyenedir.

--bir pankart--
akp hükümetinin cumhuriyet ilkeleri
1- laikilik
2- haltçılık
3- devretçilik
4- cumhurracılık
5- milliyatçılık
6- inkulupçülük
--bir pankart--
evden takip ettiğim özellikle de tuncay özkan'ın konuşmalarında çok heyecanlandığım mitingdir.türkiye'nin sahipsiz olmadığı gösterildi.bu miting bir de kaç kişi olduğumuz hakkında bir yoklama yapıtı binevi.(en az 2 milyon)
(bkz: Güzel günler göreceğiz çocuklar)
yakla$ik 4 saat boyunca ayakta durmama ragmen bir saniyesi boyunca kendimi yorgun hissetmedigim mitingdir.
ayrica yurdumdan insan manzaralari tanimina yeni insanlari da eklememe vesile olmu$tur.
kasimpa$a tarafinda otobus duragi cevresinde ayakta co$kuyla bulent arinc aleyhine tezahurat yapan ekibin icinde bir teyze [ki kendisi oraya gelebilmek icin buyuk caba sarfetmi$tir] "tbmm sandiga, arinc cumhurba$kanligina" diyerek herkesin tepkisini cekmi$, neden oyle bagrildigi soruldugunda ise "tayyip ermeni-turk, arinc bildigin has turk" diyerek bana degi$ik gulme pozisyonlari ogretmeyi ba$armi$tir. helal olsun be teyzecim.
pankartlariyla da hiciv konusunda yeni cigirlar acmi$tir. "Arinc bizi de sobelesene", "takke du$tu ampul gorundu" gibi pankartlari gordukce $ekilden $ekile girdim.
sonuc itibariyle yalniz olmadigimi hissettigim miting olmu$tur. arkada$larimla baki$tik, gulumsedik, umutlandik. "aldirma gonul aldirma" soyledi edip akbayram, gozlerimizden bir kac damla ya$ suzuldu.
rahatsiz olmadigim yanlari yok mudur, tabii ki vardir, ama $imdi bunlari soylemenin ne yeri ne zamanidir. Turk milleti uzun sureli uykusundan uyanmi$tir ve bir daha kolay kolay kimse bu yarali aslani uyutamayacaktir.
cep telefonu kamerasıyla çekebildiğimiz kısıtlı görüntüler için

http://www.youtube.com/watch?v=P1C6XqZ0oB8
http://www.youtube.com/watch?v=G7555yLxIMQ
http://www.youtube.com/watch?v=1VAhFG1S4J4
ankara dakine büyük bir coşkuyla katılmış ve istanbul dakine de bir önceki gün yapılan tgb mitinginden dolayı katılamamış olmak insanı üzüyor. türkiyedeki insanların duyarlılığını ve kaç kişi olduğumuzu!!! göstermek için yapılan muazzam mitingler serisinin ikinci versiyonu. darısı izmir, bursa, erzurum, diyarbakır... vs. türkiyeddeki bütün illerin başına.
harika mitingdir. Katılmayanlar dövsünler. Bu kadar kalabalık ve dosthane bir ortamı hiç görmemiştim. Bir amcam elindeki simitleri acıkanlara dağıtıyordu. 4 milyon civarı insan olduğu sanılmaktadır.
içinde yer almaktan dolayı gurur duyduğum mitingtir. Mitingin ana fikri üç başlık altında şöyle özetlenebililir:
1)Demokrasi ve laiklik isteği dile getirildi.
2)sağ ve sol partilerin birleşmesi gerekliliği dile getirildi.
3)Askeriyenin her daim desteklendiği ve destekleneceği, yalnız darbe istenilmediği açıklandı.*
babamın dediğine göre harbi harbi 4 milyonu bulan, gelen bazı otobüslerin de yolcularını indiremeden geri dönmesine sebebiyet veren miting. daha bi de gelemeyenler var, gelip de geri dönenler var, siz hesap edin yani..
Erdoğan'ın "biz de istersek 10 katı daha fazla insanı toplarız.. 81 vilayetten bindirilmiş kıtalarla..., Aman yarabbim milyonlar falan..,milyon da çok basite indi, aynen bizim 6 sıfır attığımız banknottaki milyonlar gibi.. ne kadar uçuk" demeçlerine bugünki miting tam kapak oldu..Cumhuriyetin sahipsiz olmadığını, GERÇEK MiLYONLARIN Atatürk düşüncelerini yalnız bırakmadığını herkes anladı... muhteşem bi kalabalık, muhteşem sloganlar... darısı diğer mitinglerin başına.