bugün

bu sene onuncu yılını doldurmuş büyük felaket,tek tük alttan geçen haberler dışında anımsayanı bile olmadı bu sene.yine kadere razı bir şekilde sıradaki büyük felaketi beklemekteyiz allah sonumuzu hayretsin.
üzerinden 11 yıl geçmiştir. unutmaya ya da alışmaya çalışmayı bırakmak zaman aldı biraz. ama başardım sanırım.

çünkü geç de olsa biliyorum artık. sil baştan olamaz bunda, ah keşke olsa...

her deprem başlığını gördüğünde salya sümük ağlamaktan bıktım zira, her haberde yüreğimin ağzına gelmesine dayanamıyorum artık. şu an istanbul'da her an yaklaşan depremi bekliyorum sadece, korkarak, acı cekerek...

korkum ölüm değildir kesinlikle.

yalnızlık...

ailem 14 saat uzaktayken, en yakın akrabamla aramda 4 saat varken, su aşık oldum sehirde tek başıma kalmak korkum, depremden sonra. binanın önünde tek başıma kendine gelmeye ugraşmak. dışarıda bekleyenim olmadığını bilerek enkazda kalmak...

korkuyorum, hem de deli gibi, hic olmadığı kadar, kanatırcasına...

(#3791938)
sahi ne çabuk unuttuk yine değil mi.
saat 18:57.
7.2.
yaşanılan bu deprem son 50 yılın en kötü felaketi olacaktı...

her zamanki gibi televizyonlar açıktı. bilmezdi o zaman kimse bilgisayarı. çoğu kişi çiçek taksiyi izlerdi...

bir anda oldu her şey. kimse anlayamadı. sallamaya başladı yeryüzü bir anda. evler yıkılıyor, yangınlar çıkıyordu. ölenlerin ve kayıpların sayısı gittikçe artıyordu.

30 saniyede yıkılmıştı marmara. düzce,sakarya,istanbul.

can pazarına dönmüştü bir anda. ailesini arıyordu herkes bir umutla. bir ömür yaşadıkları o ev mezar olmuştu onlara bir kaç saniyede. kim bilebilirdi ki 30 saniye de her şeyin biteceğini. kimisinin hayatlarında yaşadığı son akşamüstüydü.

bitmişti deprem. 30 saniye geçmişti. kimse ne olduğu anlamadan ortaya çıkan manzara onlara her şeyi anlattı aslında. deprem o kadar etkiliydi ki ukrayna da bile hissedilmişti. daha olayın etkisini atlatamadan yakınlarının cansız bedenlerini görmek ayrı bir acıydı.

845 kişinin öldüğü, 4948 kişinin yaralandığı bu deprem o anı yaşayan kişilerin belkide hayatlarında yaşadığı en kötü andı.

thermite.