şakirin camii

statükocu zihniyete göre gereksiz camidir(!). Efendim bilip bilmeden atıp tutmanın zararlarını tekrar anlatmaya lüzum görmüyorum. O anlayıştaki insanlara şunu sormak gerekir: Siz Osmanlı mirasından olmayan, Cumhuriyet devrinde inşa edilmiş kaç ihtişamlı cami gördünüz Allah aşkına? Bu millet 86 senedir, sayıca çok ama nitelik olarak oldukça sıradan camilere gereğinden fazla aşina oldu. Buna bir son vermek gerekirdi ki umuyorum bu cami de o eski, ihtişamlı cami inşa etme geleneğini canlandırmanın ilk adımı olacaktır. Allah aşkına mahallenizdeki ya da semtinizdeki cami size ne kadar görkemli geliyor? bir kez olsun duygusal davranmayıp doğruyu söyleyelim. Bence bu konseptte bir caminin yapılması çok güzel olmuştur. Keşke aynı bölgeye yüzlerce sayıda, Cuma namazlarında bile dolmayan camiler yapmak yerine, böyle ihtişamlı, içine adım attığınızda size farklı duygular yaşatacak birkaç cami olsa da nitelik açısından değerli camiler yapabilsek bundan sonra. Hiç de parasına falan acımıyorum ortaya çıkarılmış güzelliğin kimse kusura bakmasın. Elalemin ülkelerine gidip de Notre Dame Katedrali'ni, bilmem ne kilisesini gören insanımız "aman da ne güzel mimari bu" diyip de, sonra da gelip, bu memlekette böylesine güzel bir iş ortaya çıkarıldığında mazeret arama aczine düşüyorsa, burada büyük bir problem var demektir. Kaldı ki ben Karacaahmet'e en yakın lokasyonda ikamet ettiğimden, o bölgenin bu çaptaki bir camiye ne denli ihtiyacı olduğunu, cenazelerin kaldırılmasında bile, istanbul'un bu en büyük mezarlığında, ne kadar gereksiz sıkıntılar çekildiğine şahit olmuşumdur. O nedenledir ki bu cami hem ihtişam anlayışı hem de bölgenin yıllardır feryat eden sorunlarına çözüm bulması açısından çok iyi bir çalışma olmuştur.

Hala daha eleştirenlere ise yorum yapmak istemiyorum. yabancı futbolcular kameraya söylerler ya bazen, işte onun gibi : no comment