bugün

laik

sek içmeyen sekülaristtir. çağrışımdır ilk cümle netice itibarı ile. efendim her şeyden önce laik dinsizdir. öyle ya da böyle anlaşlmasına gerek yoktur. kelime köken olarak gayet basit ve açıktır. hem de kıvırmaya yalpalamaya mahal vermeyecek kadar açıktır. ben hem hristiyanım hem laikim demek abesle iştigaldir olsa olsa laikçidir o. olunması eşyanın tabiatına aykırıdır. şu nedenle ki
hristiyan bir kişi mutlaka hristiyanlara diğer dinlere mensup olanlara nazaran daha bir sempati ya da empati ile yaklaşacaktır. laik tanımı gereği tüm dinlere eşit mesafede olacaktır. bu itibarla laik ateisttir. hatta ateistliği de bir inanç olarak görenler olduğundan * hiç bir isttir. anlaşılamayan şudur; laik denince "din ve devlet işlerini birbine karıştırmayandır" tarifi üzre. "hani nerede" diye sorduğumuzda kimse "buyrun benim" diyemez. diyen zaten karıştırdığını baştan kabul eder böyle biline. şaka bir yana bir devletin dini oluyorsa ya da bir din ve özellikle de bu dinin bir mezhebini devlet kurumuyla kolluyor ve cülus dağıtır gibi imam atayıp maaş veriyorsa o devlete laik denemez. anayasasında yazması laik olduğu anlamına gelmez. laik olmaya çabalar o ayrı.
(bkz: ben laik değilim)
(bkz: laisizm)
(bkz: sekülarizm)