bugün

devletin yönetiliş biçimlerinden değildir, yönetilmekte olan bir devletin "tüm organlarıyla" dinden arındırılmasını savunan düşüncedir. anayasadaki devlet tanımına konulduğunda milletleri yüzlerce yıl ileriye götürüleceği sanılsa da bu durum tamamen bir yanılgıdır.
laiklik; teorik olarak yemede yanında yat tadında bir kavramdır. fakat türk siyasi hayatının pratik uygulamasında bu kavram müslümanlığın tecrit edilerek asimilasyonuna kılıftır. teoride din devlete devlette dine karışmaması gerekir fakat devlet ezanın nasıl okunacağına dair kanun çıkararak laikliği iğdiş etmiştir.

ikinci anlamı ise sekülerizmin türkçe tabiridir.
eger hem laik hem müslüman olunmaz deniliyorsa. benim gibi milyonlarca insan laikliği seçer.

zaten sen kim oluyorsun da benden sadece birini olmamı bekliyorsun?

laik bir insan başkalarının inançlarına bakarak ona değer vermez. herkese insan olduğu için eşit değeri verir.

asıl laik olmayanların derinine inmak gerekir. laik olmayan biri dini kültürünü ön plana koyuyordur. ona göre bu kültürün üstünde bişey yoktur. buraya kadar tamam bu kendi seçimidir. ancak kendi kültürü sadece kendisiyle kalsa iyi. başkalarına da karışıyordur. işte bu noktada faşizm başlar.
bireyi yoktur. devleti vardır. hala bireye laik diyenler var güzel memleketimde. allah akıl fikir versin.
laik devleti destekleyene kısaca laik birey denir. bunu kavramayana allah akıl fikir vermemiştir zaten.
devleti bireylerin oluşturduğu,
devlete bireylerin yön verdiği düşünüldüğünde çıkan sonuç o dur ki:
bir devletin laik olması için o ülkede yaşayan insanların zihniyetlerinin laiklikle örtüşmesi yani vatandaşların laik olması gerekmektedir.

ayrıca birey kendini laik olarak görüyorsa,
''laik birey olmaz.'' gibisinden tanım düzmek kimseye düşmez.
Maalesef sözlükte neredeyse hakaret yerine kullanılan, aslında her toplumun uyması, şartlarını yerine getirmesi durumunda hem dini inançlarına sahip çıkanın hem de inanmayanların daha rahat ve özgürce yaşayabileceği düzene verilen ad.
laiklik madem çağdaşlık demek o zaman insanda da olması gereken bir erdemdir.
Yanlış kullanımı laikçi olan bu kavramdır.
doğru kullanımında Kaç sayfa var? 2
Laikçi de? 6
Hangi sözlükteyiz? uludağ sözlük.
buradan 40'ı bulamam ama böyle götünden kavram uyduranların peşinden sürüklenenlere acı acı sövebilirim. yapabilirim bunu :(
din ve devlet işlerini ortadan ayırırsan laik, sağdan ayırırsan milliyetçi, geriye tararsan muhafazakar, dağınık bırakırsan liberal olursun.
(bkz: ne iş olsa yaparım abi modu)
din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması husundan ziyade dinin gerçekten hayattan bertaraf edilerek insanların vicdanlarında bile kalıntı kalmadan soyutlanması gerektiğini düşünen kişi. ayrıca; (bkz: sana ne)
1. kendini anayasal olarak her dinden uzak tutmuş devlet.
2. hıristiyan toplumlarda, ruhban sınıfa ait olmayan kişi.
3. evreni kontrol eden bir tanrı* fikrini kabul eden, fakat kendini herhangi bir dine bağlı olarak tanımlamayan kişi.
4. (Türkiye'de) devletin kendini anayasal olarak her dinden uzak tutmasını savunan kişi.
şu sıralar ülkede sıkça konuşulan konudur. din ve devlet işlerinin ayrılması laikliktir. çağdaşlıkla karıştırılmaması gerekir.
hala tam ne için kullanıldığını bilmeden "ben laikim yeaaa" tribini atan dingilin anlamını bilmediği ve devlet için kullanılan bir niteliktir. kişi laik olmaz devlet laik olur efendim. kişi olsa olsa laikçi olur.
şakirtler tarafından hiçbir değer yagıları, hayası olmadığı zannedilen insan tipi. çok garip değil mi?
sapıklıklarla bağdaştıran yobazların küfür olarak kullanmaya başladıkları, her önüne gelenin ulaşamayacağı mevki.
dinin karanlığından ve baskısından kendisini kurtarmış olan aydındır.
(bkz: bağnaz)
din ve devlet işleri ayirimi edebiyatinin surekli olarak yapildigi fikir.
(bkz: irticaya karşı ateistlerle omuz omuza)
dini vicdana hapsetmeye çalışan kimsedir. laikler dinin hayatlarına hükmetmesini istemezler. hiçbir şeyin karışmasını halbuki islam her yönüyle bireyin hayatına hükmeden dindir. bir insan müslümanım demekle allahın otaritesini kabul ediyorum, beni yöneten allahtır demektedir.
birilerinin allah adıyla kendilerini yönetmesini isteyecek kadar mal olmamış insanlardır.
anlayamayanlar için laiklik din dil mezhep köken fark etmeksizin hukukun karşısında aynı muammeleyi görmenizdir.
yani bu allah adına asıp kesmek isteyenlerin size zulüm etmesini engel olan düşüncedir.
ne senin saçını açıp kapamana ne de kıçını açıp kapamana neye inanıp inanmadığına kimsenin karışamayacak olmasıdır.
buna karşı olanlar ezik kadının çalışıp kendine muhtaç olamamasını hazmedemeyen . boyun eğdirmek isteyen öz güvensiz insanlardır.

su sorulara açık bir cevapları yoktur
senin şeriatlı yöntemini uygulayacak adamın güvenilirliğini kanıtlayabilir misin ? garantiliyebilir misin ?
uygun değil yapma bunu diyip geçeceğini diğer toplumlar da görüldüğü üzere beni asıp kesip dövmeyeceğini ?
o zaman da şuan dediğin gibi islam olarak adlandırılamaz diyip geçmeyeceğini garantiliyebilir misin ?
ölen şiddet gören gördüğüyle kalır adaletsizlik alır başını gider.
ayrıca inanmıyor istediğiyle evlenmeden sevişiyorsa zina yaptı diye öldürülecek bir adam veya kadın
hırsızlık yaptı diye zararı karşılmak yerine ömür boyu kolsuz gezecek bir insan
kadın yarım hak sahibi iki kadın bir adamın eşitliğine denk gelecek.
işte siz bunları savunduğunuzda allahın adaletini eşitliğini sorgulattırır. ve inancı göçerttirirsiniz.
allah öyle dedi der geçersiniz siz ama onlarca insan sorgular ve adaletsiz olduğu kanısına varırlar.
yada sizin onları yanlışa sürüklediğinize o zaman sizin yaptığınız islamı yüceltmek değil karalamak olur
hoş görüden insanlıktan çıkarır şiddet yaptırımına dönüştürürsünüz uygulayanın adaletine kalır o zaman güvenilirlik .
yüzlerce insan haksız şiddet görür ve adaletsizliğinin bedelini öbür tafata öder diye görmezden gelinir.
öbürleri yanlış diyip geçtiğiniz gibi adamın yaptığı islam değil der geçersiniz olan haksızlığa uğrayanlara olur
bir adamın allah adına yaptıklarıyla allahın değil kullarının yaptırımı oluyor buda
kul hatasız olamıyorsa ben neden bir kulu allahın yerine koyup bana adaletli olmasını bekleyeyim ki.
yada kusursuz adalet sağlayacağına neden güveneyim ?
neden allahın adı gibi toplumların sesini kesecek büyük bir gücü kusurlu kullarının ellerine teslim edeyim ?
devlete ait bir özellik.
sanılanın aksine aynı zamanda toplumlara da ait bir özelliktir.
(bkz: ingiltere)