bugün

booking com un faaliyetlerinin durdurulması

vergi mergi hikaye. haksiz rekabet falan hikaye. kafayı kullanmak, teknoloji gelistirmek, reklam yapip, efor sarfedip otel odası satmak ne zaman haksiz rekabet oldu.

kafayı kullanmak noktasında size gore haksiz rekabet yapıyorlar evet haklisiniz.

booking.com hollanda merkezli bir şirket. hükümet yalamak isteyen turizmciler belli ki bu yolu seçmiş.

mesele turiste istediği fiyatı geçirmek falan değil. booking o kadar büyük bir trafik sağlıyor ki hicbir otelci böyle bir yola gitmez.

peki şimdi ne olacak?

ben 4 yıldızlı bir otelde guest relations departmanında çalışan biri olarak yazayım.

bu ülkedeki otellerin %60-70 kadarını booking dolduruyor. bookingin o kadar güzel bir iletişim formu var ki ben sürekli bu formu kullanıp insanların özel isteklerini organize ediyorum.

nedir mesela?

havalimani transferi mesela. booking kapatılırsa transferci adam ac kalacak.

oda süslemesi mesela. booking kapanirsa cicekciden artik sipariş vermeyeceğim çünkü iletisimde olacağım bir misafir olmayacak.

müze kart mesela. bana mail atıp müze kart istiyorlar. artik yok. çünkü artik o sistem yok.

istanbul kart mesela. artik yok.

simkart ayni şekilde.

restoran rezervasyonlari mesela. adam bir gün kalacak bana mail gönderiyor su restorana rezervasyon yapabilir misiniz diye. günler önceden rezervasyonunu yapıyorum ve misafir mutlu mesut o saatte istediği restoranda yemeğini yiyor, bahşişini bırakıyor herkes kazanıyor.

simdi bizden haberleri dahi olmayacak. booking inanılmaz bir şekilde sizin odanizi satmak için para harcıyor. reklam yapıyor. kitlelere ulaşıyor ki sizi satabilsin.

tüm bu internet görünürlüğünüz artik bitti.

ulkenin boyle yobaz bir yer haline gelmesinde emeği gecen herkesin amk.