bugün

necla arat

* *

Necla Arat , istanbul doğumlu. Liseyi American Field Service bursu ile gittiği California'da bitirdi.1964'de istanbul Üniversitesi Felsefe-Sosyoloji Bölümünden mezun olan Arat, Doktorasını Felsefe Bölümünde yaptı. Sistematik Felsefe Kürsüsünde Doçent ve Profesör oldu. Halen aynı Kürsünün Başkanlığını yapıyor ve Siyaset Felsefesi, Etik, Estetik ve Feminizm dersleri veriyor. Prof. Arat, 1989 yılında kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin, Çağdaş Eğitim Vakfının, ANAÇEV'in kurucularından. 1989 sonunda Türkiye'deki ilk Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezini istanbul Üniversitesinde kuran Arat, Bu Merkez'in Müdürlüğü ile yine ilk kez kurulan Kadın Çalışmaları Kürsüsünün ve Yüksek Lisans programının Başkanlığını üstlenmiş bulunmakta. Türk Kadınlar Konseyi, Felsefe Derneği, Öğretim Üyeleri Derneği, Kadın Araştırmaları Derneği gibi kuruluşlarda kurucu ve üye olan ayrıca 1995 yılında 35 kadın derneğinin bir şemsiye altında birleşmesiyle oluşan istanbul Kadın Kuruluşları Birliği'nin kurucu Başkanı olup koordinatörlüğünü yürütmüş olan Prof. Arat, evli ve 3 çocuk annesi..
Kitapları;
Etik ve Estetik Değerler
Susmayan Yazılar Eğitim, Laiklik, Kadın ve Siyaset Üzerine
Kadınların Gündemi
Siyaset, Kadın ve irtica
Kadın ve Cinsellik
Türkiye'de Kadın Olgusu Kadın Gerçeğine Yeni Yaklaşımlar
Kadın Gerçeklikleri
Türkiye'de Kadın Olmak (Kadın Sorunlarından Kesitler)