bugün

sevdiği entry'ler

aşık veysel şatıroğlu

''Eğer gözlerim olsaydı ben toprağı görmeyecektim. Toprağın özelliklerini bilmeyecektim. Çiğneyip geçecektim toprağı. Ben öldükten sonra üzerimde otlar bitsin, çiçekler açsın. Benim toprağımda millete hizmet etsin. Oradaki otlardan koyun yesin et olsun, kuzu yesin süt olsun , arı götürsün bal olsun...''

şeytan ın cennetten kovuluşu

kuran da yazan şekliyle şu şekildedir;

andolsun, biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere: "ademe secde edin" dedik. onlar da iblisin dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı.
(allah) dedi: "sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?" (iblis) dedi ki: "ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın."
allah adem in önünde secde edilmesini istiyor. şeytan(azazil) o sırada allah katında baş melektir. bütün diğerleri secde ederken azazil secde etmiyor.

aşağıdaki anlatımı da dikkate almak gerekmektedir. kuran'a aykırı bir anlatımdır.

allah soruyor sen neden secde etmiyorsun.
azazil: ben senden başkasının önünde secde etmem!!!
azazil bunu bir sınav olarak algıladı, çünkü evet allah`dan başkasının önünde secde edilmezdi.
sonrasında, allah emrine karşı geldiği için şeytanı kovacağını söyledi. azazil sordu: kovulduktan sonra da senin hükmün altında olacak mıyım? (yani sana kulluğa devam edecek miyim? )
allah tabii ki dedi.
azazil: o zaman sorun değil istediğin yere kovabilirsin, dedi. bende sana önünde secde etmemi istediğin insanların buna layık olmadığını ispatlayacağım, dedi.

eğer yapılan bir sınav olsaydı sınavı tek kazanan azazil olacaktı.

(bkz: şeytanın avukatı)