bugün

şeytan ın cennetten kovuluşu

kuran da yazan şekliyle şu şekildedir;

andolsun, biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere: "ademe secde edin" dedik. onlar da iblisin dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı.
(allah) dedi: "sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?" (iblis) dedi ki: "ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın."
allah adem in önünde secde edilmesini istiyor. şeytan(azazil) o sırada allah katında baş melektir. bütün diğerleri secde ederken azazil secde etmiyor.

aşağıdaki anlatımı da dikkate almak gerekmektedir. kuran'a aykırı bir anlatımdır.

allah soruyor sen neden secde etmiyorsun.
azazil: ben senden başkasının önünde secde etmem!!!
azazil bunu bir sınav olarak algıladı, çünkü evet allah`dan başkasının önünde secde edilmezdi.
sonrasında, allah emrine karşı geldiği için şeytanı kovacağını söyledi. azazil sordu: kovulduktan sonra da senin hükmün altında olacak mıyım? (yani sana kulluğa devam edecek miyim? )
allah tabii ki dedi.
azazil: o zaman sorun değil istediğin yere kovabilirsin, dedi. bende sana önünde secde etmemi istediğin insanların buna layık olmadığını ispatlayacağım, dedi.

eğer yapılan bir sınav olsaydı sınavı tek kazanan azazil olacaktı.

(bkz: şeytanın avukatı)