bugün

sevdiği entry'ler

allah ın müslümanlara yardım etmemesi

allah herkese yardım etmez.
müslümanım diyene veya hristiyanım diyene ya da yahudi vs diye kendini tanıtana, ağlama duvarında ya da kabe veya vatikan da dua da etseniz, hangi dilde hangi şekilde allah'ı ansanız da bir yaratıcı inancınız olsa da allah size yardım etmez.

bunu ben demiyorum, allah muhammed suresi 7. ayet de "ey inananlar! siz allah'a yardım ederseniz o da size yardım eder, ayaklarınızı sabit kılar" diyor.
al gülüm ver gülüm durumu.

allah'a yardım etmek...
vermiş olduğu aklı iyi kullanmak, vermiş olduğu rızkı iyi kullanmak, salih amelli kullar (bu tanım namaz oruç hac kur'an okumak allah allah diye tesbih çekmek cübbe şalvar giymek ile alakalı tanım tasvir değil de insanlara faydalı iş yapan kişiyi tanımlar) olmakla allah'a yardım edersiniz.

örn: bana verilen akıl rızık ile barınma ihtiyacımı karşılayacağım.
barınma ihtiyacımı karşılamakta önceliğim depreme dayanıklı yapı olmalı. ne yapmalıyım?
depreme dayanıklı yapı tercih etmeliyim.
depreme dayanıklı yapı-iskan imkanı sağlayacak denetleyecek sistemi yaratmak için yönetici seçerken ona göre oy atmalıyım.
gecekondu yapıp ya d depreme dayanıksız 5 katlı bina, 100 metrekare daire değil de 3 katlı binam olsun, 75 metrekare dairem olsun demeliyim.
kaçak sağlıksız çürük binama daireme tapu iskan verecek diye yönetime aday kişiye oy atmamalıyım.

ama benim günahım yok, burası bana sağlam demişlerdi.
10 liralık kavun alırken götünü kokluyor olgun mu diye bakıyorsun da sana mezar olacak 1 milyon liralık daireyi alırken veya 5 bin lira verip kiralarken neden götünü koklamıyorsun?

edibüdü: burada göt koklama eylemi-deyimi aklını kullanmaktır. malum, sözlük de anlama özürlü ve türkçe fakiri bağzı modlar yazıda anlatım tekniğini dili (avam argo rücu farkları) bilmediği için küfür olarak algılıyor.

sikilmemiş solcu kız

(img:#1267264)