bugün

yemek yapmak yerine dışarıdan yemek söylemek.
tırnak kesmemektir. uzun zaman oldu sözlük.
bulaşık yıkamaktan kaçınmak için çay, kahve, su, meyve suyu ve bilumum içeçekler için bardakları ayırarak devamlı onları kullanmak.
dışarı çıkarken tekrar giymek zorunda kalmamak için tüm gün boyunca montu üzerinden çıkartmamaktır.
yatak odasından kalkıp oturma odasındaki internet bağlantısını gidip açmaya üşenmek suretiyle bağlantıyı açsın diye ablanın telefonuna mesaj atmak.
sıçmak yerine osurarak bunu giderebileceğini sanmak. evet böyleleri var.
akşama nasılsa yeniden yatacağım deyip dört beş ay yatağını toplamamak.
sayısal loto oynayıp sonucuna bakmamak. Böyle tipler zengin olmaya bile üşenir.
tuvalete gitmeye üşenip bütün gece kendini sıkmak.
- hafta boyunca ayakkabı bağcığını bağlamamak. bağcıkları ayakkabının içine dahi sokuşturmamak.
- alış veriş yapmaya gitmeye üşenildiğinden, bir mont alamayıp kış boyu götün buzlaması. * *
tuvalete girerken ışığı açmayı bir an unutup, sonra da açmaya üşenip karanlıkta ihtiyaç gidermek.
elleri yıkamayıp oraya buraya sürmek gibi davranışlardır.
veya ortaçağ avrupasındakiler gibi , ayağa çamur bulaşmasın diye topuklu ayakkabı icat etmek veya yıknmaya üşenip parfüm icat etmek vs vs vs . ya da klozet mesela üşengeçler için oluşturulmuş olabilir. uzaktan kumanda da hakeza öyle değil midir. şüphesiz en faydalı olanlarından birisi budur. bi de pipet var. daha kolay , üşengeçlikten doğmamış da neyden doğmuş sorarım size. küçük çerçöpleri çöp kutusuna değil de camdan dışarı atmak veya bi yerlere halı altına falan tıkıştırmak. yani ben çöp poşetini sokaktaki konteynıra basketleyen komşu teyze gördüm. hayrete düştüm yani. tabii bunlar pis şeyler. hijyenik de değil hiç. yapmamak lazım.
parayı bozdurmamak.
üşengeçlikten sızılan koltukta üstüne bir battaniye almayıp büzüle büzüle uyumak.
film izlerken araya ekran koruyucu girer ve ayarları değiştirmek yerine,mouse ip bağlayıp ekran koruyucu girdiğinde ipi çekmek.
elma ,armut vb. meyvelerin çöpünü atmak yerine sapını, çekirdeğinide yemek.*
uyku bastırdığında uykuyu kaçırmamak için dişleri fırçalamadan yatmak.
üşengeçliklerin en pis olanı budur.
bizim eve yansıması kollektif üşengeçliktir. 3 ev arkadaşının asla oturma organlarını kaldırmadan salonun her tarafındaki her şeyi alıp ihtiyacı olan kişiye verebiliyor olmaları.
güzel bir bayandan güzel bir an görse bile üreme amaçlı organı kalkmayan insan.
bağcıklı ayakkabıyı bağlamak için bir kere domalmak. sonra hep düğümlüyken giymek.
işe gitmemeye başlamak. akabinde çalışmaya son verilmesi...
yatağın altına düşen telefonu almamak.
sırf üşengeçlikten bilgisayar programcısı oldum. 2-3 programlama dili biliyor ama ciddi bir program yazamıyordum. 5 sayfalık toplama-çıkarma-çarpma yapılması gereken işlem vardı. kim uğraşacak lan bunla deyip bir haftada o işlemi yapacak program yazdım, sonra 6 ayda geliştirip ciddi bir program haline getirdim sonrasında başka ciddi bir firmada yazılımcı olarak çalışmaya başladım. üşengeçlikten yazdığım program ayrıldığım o firmada tam 10 yıl kullanıldı.
üşengeçlikten su içmeyip kabız olunma durumu vardır. mutfağa gitmeye üşenildiğinden, sıvı ihtiyacı ancak kapıdan çıkarken veya çeşmeye ağzı dayama suretiyle karşılanır. kabız olununca anlaşılır ki su az içiliyor.
tam yola çıkarken önünden geçen minübüse dur demeyip 10- 15 dakika diğerini beklemek.