bugün

bildiğimiz davranışların dışında kötüdür. daha komplekslidir. şöyle;

ben üretiyorum. sen izliyosun. tek kelime yorumun yok, fikrin bile yok. bakıyosun boş boş. vay amk millet üretiyo bile demiyosun. öyle trene bakar gibi bakıyosun. aklına öptüğün kızlar geliyor filan. sonra gün geliyor, ben üretmemin meyvesini alırsam, atıyorum zengin olursam sen bilenmiş bir sik gibi karşımda bitiyosun. yorumların tuhaf; "sen nasıl zenginsin ya?", "paran var aklın yok!", "ben zengin olsam şöyle şöyle olurdum.", "zengin adam bunu yapar mı?" filan.

-zenginlik yalnızca bir örnek. lütfen takılmayın.-

yani bu arkadaş işin girişinde yok, gelişmesinde uyuyor. iş bittikten sonra uyanıyor, gelip iş öğretiyor. ya sen kimsin ya?

günümüzde ve bu sözlükte çok fazla bilgisiz fikir sahibi insan var. ya teknoloji babalar yaa diyosun. aç da bak ulan ne neymiş? yani milattan önce konuşsan, cahil çok, bilgi az, adam yolunu bulmuş konuşuyor deriz. iyi bir konuşmacı, az bilgiyle, çoğu daha da az bilgili olan bir kitleyi inandırıp peşinden sürükleyebilir. ama 2017 yılına giriyoruz be kardeşim. bir sik bilmediğin yetmiyor, sikin ne olduğunu bilmeyen tonlarca adam bulup peşinden koşturabiliyorsun. bu nasıl bir varlık içinde yokluktur. varın siz söyleyin.

özet: siz kim itsiniz?