bugün

öğrenciyken dört yılda beş ev değiştiren biri olarak diyebilirim ki; bu teyzelerden fazla yoktur. zaten fazla olsa bu kadar ev değiştiren öğrenci olmazdı.
ramazanda aç biilaç öğrenci, her allah'ın günü fast food yemekten sıkılmış kendi çabalarıyla makarna ve salata yapabilmişken, çalan zil akabinde teyzenin gönderdiği yemeklerdeki lezzet hiçbir fast foodda yoktur.
kim demiş bizde noel baba yok diye! noel baba dediğin ille sakallı, göbekli mi olur? var işte, teyze var. ben o ''buyrun gençler'' lafını nice hohohooolara değişmem. o kapının çalışıyla ''yine yemek mi getirdi teyzemiz'' heyecanı, gece şöminenin bacasından iri yarı bir adam iner mi heyecanından kat be kat fazladır.
öğrenci komşusuna yemek getiren teyze mübarektir. yüzünde nur vardır. candan öte candır. öğrencilik hayatı bittikten sonra bile dua alan teyzedir aynı zamanda.
cennetteki yerini garantilemiş , yardımsever insandır kendisi. *
ogrencileri bir bela,bir illet olarak gormeyen teyzedir.onların ne ko$ullar altnda ya$am sava$ı verdiklerini bilir.ve her ne hikmetse tam zamanında imdada yeti$ir..nihayetinde eli opulesi teyzedir.ogrenciye gosterdigi sevgi,ona kat be kat saygı olarak donecektir..
Evladininda ogrenci oldugu,olacagi bilinciyle olmasa keske de; cikarsiz, vicdani rahatlamaya girmeksizin yapilmis olsa dedigimiz eylem. * Ramazan ayinda bir nebzede olsun bu teyzeler faaliyet sıklığı gosterir, bunlarin erkek modellerine de burs veren denir. Sevaptır.
çocukları ve torunları şehir dışında, ondan uzakta yaşayan teyzedir.*
öğrencileri kontrol etmek için acaba evde ne yapıyor,acaba evde kız veya erkek varmı diye evde meraktan çatlarken akıllarına ben şunlara kek,börek,puaça yapayım demeleridir.
bu teyzelerin bir de kızına okumuş çocuk arayan modelleri vardır.. içlerinde gördüğü en efendi çocuğu gözüne kestirir ve yaprak sarmasının en kalem gibi olanalrını ona ayırır. türlü güya çaktırmadan sorulan sorularla çocuğu, ailesini didik didik eder. ta ki çocukların bulaşıklarını da yıkayayım da iyice bağlansın kızın başı düşüncesiyle, eve gizlice yedek anahtarla girip; o efendi çocuğu hergün okula götürüp getirdiği t cetvelini kıçına sokarken yakalamasına kadar. o andan itibaren bu apartmanın pencerelerinin altında durmak tehlikelidir, çünkü teyze yaradana sığınıp bu ipne evlatlarının eşyalarını camdan aşağı yallah edecektir. *
elleri öpülesi kişiler dir. toplumda az vardır.koruma altına alınmaları gerekmektedir.
yumurta ve makarnanın milyonlara varan kombinasyonlarının hepsini denemiş ve açmaza girmiş zavallı bünyeleri, bu açmazdan kurtaran teyzedir.
istanbul'da nesli tükenen teyzedir. yıllardır apartman girişinde mis gibi yemekler kokar, ben evde makarna yerim.
bu yüce teyzelere karşı yaşanan en büyük mahcubiyet ise yemek gönderilen tabağın geri verilmesi sırasında yaşanan ezikliktir. sen ne koyabilirsen koy, onları mutlu etmez diye düşünürsünüz ki çoğu zaman içine koyacak bir şey bulamazsınız.. ama onlar sizi yine de anlarlar..
her öğrenci tarafında dort gozle beklenen teyzelerdir. o yemek, kek vs. getirdiginde evde bir bayram havası eser ki sormayın. çok ta güzel yaparlar yemekleri ayrıca. yardımsever, iyilik timsalidirler. iletisim kurmayı çok seven, muhabbet etmekten çekinmeyen, hal hatır sormak hoslarına giden teyzelerdir. onlar her öğrencinin bulundugu apartmana lazımdır. sağolsunlardır, varolsunlardır.
eski toprak dediğimiz insanlardandır, zamane komşularında pek rastlanılan bir oldu değil..
yemegi verdikten üç gün sonra hala tabakları geri gelmeyince kapıya dayanıp
-bizim tabakhlar vardı ne oldu?!
diye çıkışır.bi e uzun süre ses seda çımadıktan sonra bir gün elinde bir tepsiylekapıya gelip:
-kusura kalmayın epeydir sizi yukleyemedik. diyerek sirinlik yapan teyze modeli.
genellikle kendi cocuklari da disarida ogrenci olan teyzelerdir.allah razi olsundur
her öğrenci evine lazım olan komşu teyzeler. bazıları o kadar iyidir ki kirli çamaşırlarınızı yıkayıp, ütüleyip size geri verirler. karşılığında da sizden sadece muhabbetinizi, duanızı isterler. sayıları her geçen gün azalmakta ne yazık ki.
böyle iyi niyetli insanlar yanında bırakın yemek getirmeyi. niye sifonu çok çekiyorsunuz diye kızan komşularınızın olması.
bir gun bir degisiklik yapılarak bir tabak makarna ile kapısı calınıp, 'buyur teyze makarna getirdik size' denip sevindirilesi teyzelerdir. küçük emrah modunda soylendiginde hem size olan sevgisi hem de evinize yemek getirilme kontenjanınız artacaktır. ama bunu bu kontenjanı arttırmak için degil de içten gelerek, samimi bir şekilde yapmak lazımdır. onlarında sevildigini bilme ihtiyacları vardır.
bu teyzelere başka bir örnek ise şu şekildedir;

(bkz: dizi ekibine yaprak sarma yapan yasli teyze)
bütün hayır dualarını alan, öğrenci milletine hayatı sevdiren, elleri öpülesi teyzelerdir.
o bizden biri (bkz: asiye teyze)
(bkz: şevki teyze)
sogan isteyen ögrenci komşusuna evde kalmadıgı için çocugunu bi koşu markete gönderip, sebep olarakta ' oğlum belki paraları yoktur, belki bu saatte dışarı çıkmaya korkuyorlar ayıp olmasın' diyen teyzedir. * * *
- betercan evladım.. bak size kokteyl yaptım. içip içip zıbarın yavrum..
- ya teyze.. sen neymişsin ya.. müthişsin valla. sen şimdi dansözde çağırırsın bize.
- evladım lafı mı olur.. sen benim kızla iki dakika başbaşa kal tavanarasında , ben size komple oryantal star ekibini göndereyim.
bu teyzelerden bazıları eve taşınılan ilk gün kek getirir, eve eşya taşımanın da verdiği yorgunlukla kolayla birlikte 3 kişi koca keki 15 dakkada bitiriverir, sonra tepsiyi alması için 2 sene beklenir teyze gelmez, 2 sene boyunca bir daha da görünmemiştir zaten, apartmanda toplam 10 daire vardır ve hiçbirinde o teyze oturmamaktadır, hafif tırsılır, evden ayrılma vakti geldiğinde tepsi kaybolur, kimse bilmez tepsiye ne olduğunu, iyice tırsılır. o gün o teyzeyi gönderdiği için allaha şükredilir.