bugün

Döndüğüm başında pervane gibi,
Bir özge sevdadır, bir özge dava.
Daldığım bir Umman, Okyanus dibi,
Bir özge sevdadır, bir özge dava,
Can sundum, can buldum, ben ölmem daha! *
o artık başka diyarlarda dediğim.
Özge bir can'dır, o bir yaşam
O başka, gayrıdır diyarda
O bir gecedir, bir gündüz
O bir güneştir, bazen dolunay
Bazen sarhoştur, tatlı bir dokunuş
Bazen dikendir, acı bir haykırış
Özge bir cansa eğer
Yaşıyorsa bir yerlerde
O yer yüreğinde bir yerdir...
*
çirkin bir özge düşünülemez.

şüphesiz ki bütün özgeler kısa boylu, sevimli ve aynı zamanda seksi hatunlardır.
...Özge edalar aynı gül; pervasızca, umursamaz,
Zehr-i şerbet bu ey bülbül, etme, deva olmaz...
--spoiler--
özge ateştir, ısınır onda ayaz
Yandıkça o, taşlar yumuşar, sert kalamaz.
Varsın aşık günaha girsin, hoş gör,
Sevda şarabından içmiş-arlanmaz..
--spoiler--
akla hemen güzel bir kız profilini getiren isim. zira çoğu özgeler güzel olurlar. ayrıca biraz da şımarıklardır.
benim ismimdir. anlamı başka, farklı , yabancıdır.
özge başka, değişik anlamına gelmektedir. gerçekten de özgeler taşıdığı özelliklere göre bi başka güzel, bi başka tatlı, bi başka uyuz, bi başka gerizekalı olabilirler.
güzel isimdir.
özge,

artık mantıklı düşünebiliyorum. ve duygularım falan da yok. tamam tamam, var. ama sadece hayvani düzeyde.

ve mantığım şöyle fısıldıyor kulağıma: "sen ondan çok şey öğrendin. hayat görüşüne, kişiliğine ve hatta -eğer varsa- yazma yeteneğine bu denli etki etti. sen daha önce sığ olan sularını derin görünsün diye bulandırırken onun çok daha derin olan suları esir aldı seni. üstelik berraktı onun suları, hem de o gülümsediğinde dudakları yerine bakıp çakılı kalmayı tercih ettiğin gözlerinden bile daha berrak.

ama artık öğrenmek bitti, hem onun sularına girmeye çok daha ihtiyacı olan ya da bunu hak eden insanlar var artık. ve artık birbirinize ihtiyacınız yok. aslına bakarsan onun sana hiçbir zaman ihtiyacı yoktu. sen onun deyimi ile "koku bırakan ama iz bırakmayan biri" olarak vardın onun için. ve şimdi o da senin için aynı şeyleri ifade ediyor. o zehiri içinden atmak için panzehir olarak bir çok insanı kullandın. diğerleriyle öpüşürken ve ya sevişirken hep onu hayal ettin. ama geçti. hem hayatta bazen işe yarar her şey ahlaklı olmak zorunda değildir. değil mi?"

ve susuyor olmayan duygularım, eskiden olsa fısıldayan mantığıma inat bağıra çağıra seni savunacak olan duygularım susuyor.

mesela, uyuyakaldığım için kaçırdığım matematik finalim senden daha fazla pişman hissettiriyor beni. ya da bir saat sonra gireceğim ve hakkında en ufak bir fikre bile sahip olmadığım statik diye bir ders daha çok heyecanlandırıyor beni senden.

biliyorum, söylemiştin daha doğrusu, bugün yola çıkıyorsun. ama bu kez -belki de hala tek sevdiğin yanım olan- yol arkadaşlığımla yanında olmayacağım.

özür dilerim.
yegane, tek anlamına gelen ve unisex bir isimdir. aynı zamanda bir erkek olarak gururla taşıdığım ismimdir.
küçük kızlara pek oturmayan daha çok kadınsı bulup beğendiğim bir isimdir.
"ismimin ilk iki harfi kişiliğim kadar öz" diyebilenlerin ismidir.
hayatımdaki biricik insanın ismi. anlamı; başka ve güzel olan demek. tanıdığım tüm herkesten başka bir karakteri var ve onu öylesine çok seviyorum ki iyi ki dört yıldır hayatımda ve tüm yargıların ve salak düşüncelerin aksine benim yegane arkadaşım.
en iyi anladığım kız arkadaşım. iyi ki var. iyi ki yanımda. zor anlarımda aradığım tek insan. ankara ya iyi bak. inşallah seneye ordayım.
başka, yabancı, iyi, güzel,cana yakın, sıcakkanlı...
herkesin özgeçmişinde bu isim yer alır.
"benim senden özge sevdiğim yoktur
inanmazsan git allah'a sor beni"

(bkz: pir sultan abdal)
bir başka, yabancı anlamını taşıyan kadın isimlerinden biri. ayrıca benim ismim. babam ufacık bir kızdan duymuş bu ismi. küçük bir bakkal * dükkanında karşılaştığı ufaklığa ismini sorduğunda utanarak ösge demiş ufaklık. evet ösge. ufak dedik işte ancak o kadar dönmüş dili. yok tiki değilmiş, ufak dedim ya.*
güzel seneler geçirdiğim postalandığımda peşinden ühüü ühü ağladığım ama aylar sonra neden ağladığıma güldüğüm hatun adı.
allah yaklaştırmasın böylelerine.
ya da yaklaştırıp uzaklaştırmasın.
ya da fazla yaklaştırmadan uzaklaştırsın.
farklı ve yabancı anlamları taşıyan, lakin bana farklı ve yabancı gelmeyen genelde kız ismi olarak kullanılan şey. *
(bkz: ben)
(bkz: kendim)
dilimizdeki en melodik,en anlamlı isimlerden biridir.Güzel olmaları konusunda genelleme yapamam belki ama tanıdığım özgelerin hepsi nevi şahsına münhasır kişilerdi.
başka, yabancı, eşi bulunmayan demektir. Hep sormuşumdur ebeveynlerime; neden özge diye amma cevap bulamamışım a dostlar. * *

bokvardıediti: eksiliceksen ismime saldırma bari. Kimsin oğlum sen ?
90 lı yılların başında sıkça konulan isim.
bir zamanlar bana "bir şey var" dedirtip geldiğinde, giderken hayatımdaki herşeyi alıp götüreceğini bilmedim rüyanın ismi..

edit: kahve kokusu şahsiyetinin uyarısına rağmen içerisinde yanlış yazılmış bir "herşey" barındıracak olan entry'dir..

hayır hiç mi üşenmedin be adam..