bugün

üzücüdür.
müslümanlar için asıl hayatın başlangıcıdır.
hiç ölmediğim için gerçekten öyle mi olacağını bilmediğimdir. yine de her şeyin sonu olacakmış gibi düşünüp hayatı dolu dolu yaşamakta fayda var.
insanın kendisine verdiği kıymetten dolayı inanmak istemediği gerçektir. insan ister ki ölüm son olmasın, yaşamaya devam etsin, yok olup gitmesin.

yine de umut etmek güzeldir elbette.
Hiçbir ölümlünün kesin olarak emin olamayacağı olay.
bir gidip gelsem olmaz mı çok merak ettim.
Doğduktan sonra nasıl bitmediyse, bebek, ne olacaanı bilmeden 9 ay ana karnında doğmayı beklediyse, öldükten sonra da bitmez.

Biz herşeyi bilip ispatlayamayız, ama biz ispatlayamıyoruz diye o şey yok diil.

Zaten quantum fiziği çıktığından beri "inanan" bilimadamları türedi!! Süsskind, inanclıdır , einstein da, heissenberg de, hans peter dürr de...dürr kafası çalışan bir kilise rahibiyle, dinle bilim diye sempozyumlar yapmış ve direkt ateistleri davet edip onların sorularını cevaplamış, onları dine davet etmiştir!!

Şaka maka diil hans peter dürr, heissenberg'in öğrencisidir!! Bi kere el sıkıştım ben bu adamla. Ölmeden kısa süre önce!!

Yani öyle fazla ukalalık yapmamak lazım!!
Mezara kamera falan koysalar bu gizem son bulsa olmaz mı?
ben öldükten sonra çok da s.kimdeydi. isterse kıyamet kopsun.
Hayatın tek gerçeği olan meseledir, aslında hepimizin içten içe korktuğu bir sav'dırda aslında.
Tek inkar edilemeyen şeydir, ataist bile Allahın bu emri karşısında itiraz edemeden boyun büker.
Aslında öldükten sonra biten ve bitmeyen şeylerin konuşulması bir tartışma konusudur ancak yine de, siz öldükten sonra daha önce canınızı sıkıp günlerinizi heba ettiğiniz ve sayılı günlerinizde üzülmüş olduğunuz şeylerin bitmesi, artık bir anlamının kalmaması ve ayrıca günden güne hafızalardan silikleşiyor olmanız bir hâyli tuhaftır.
Bunlar ne kadar keskin ve belli olsa da bana hep bir belirsizliği aşılar. Hiç ölmeyecekmişcesine geçirdiğiniz iyi veya kötü günlerin bir anlamının kalmaması aslında her şeyin bitmesi gibi görünür insana. Ne kadar tuhaf.
gökçe bir şarkısında "her şey bitmedi bitemez" diyordu. öldükten sonra her şey bitmese bile ömrün bitiyor.
Biraz edebiyat gibi olacak ama içinizde bir şeyler öldüğünde de aynı duyguları yaşarsınız. Ölmek biyolojik bir eylemden çok sanki geri dönüşü olmayan her durum için geçerli bir koşut sanki.

Bir kağıt parçası yandığında sizin için ölmüştür artık. Ama üzerinde okuduğunuz yazı zihninizde yaşamaya devam eder. Ya da hiç bitmeyecek sandığınız mutluluğunuz bir gün gelip hüzne dönüşmüşse o da ölmüştür. Sadece hatırası kalır.

Ölüm, hatıralarda yaşayan ama eskisi gibi yanı başımızda olmayan her durum için geçerli bir veda konsepti gibi.

Ve herkesin zihnine her geçen gün bir kabir daha ekleniyor.
En kötüsü ise zamanla unutulmaktır bence,
Ya da bazı acı çeken ruhlar için esas kurtuluştur, çok fazla acı çeken bir kanser hastasını düşünün belkide ölüm bu hasta için kurtuluşun tek yoludur.
Bence herşey daha yeni başlıyor olacak.
Ölümün bitkisel hayatın bir tık daha ağır olanı gibi birşey okumuştum bir yerde. Ölümün ilk anlarında beyin fonksiyonlarının kısa bir süre daha devam ettiği, çevredeki sesleri algıladığını savunuyor bir kesim. Mantıklı da gelmiyor değil. Bir anda tüm fonksiyonların durması abes geliyor. Ama öğrenmek için tek bir şansımız var tabi sıradan insanlar olarak.
Ölmedim ki nereden bileyim.. başlığı okuyunca ürpermedim değil.. kimse ölmesin dünya çok güzel olsun..
bu kafa yapısına göre insan ölür her şey biter ve toprak olur, yok olur.
sonra o toprakta bir ot olarak yeniden doğar.
sonra bir öküz o otu yer, kendine yararlı kılar.
sonra onu gübreye dönüştürür ve bok olarak tekrar toprağa bırakır.
bu döngü böyle sürer gider.
ne ruh, ne ukba, ne hesap, ne kitap.
öldün, bitti.
Ölüm olmasaydı insanın egosu doyumsuzluğa ulaşırdı ve egosu tavan yapmış bir insanlık kendi kendini bitirirdi.
Her şey yeniden başlıyor. Ölerek sonssuz hayata doğuyoruz.
Öldükten sonra herşey bitiyorsa en güzelini herkesin parasını çalıp pek de güzel bi hayat süren akp'liler yapıyo.

Madem hiçbi şey yok, ahlak falan da yok, adam ol da paranı çaldırma, di mi ama?
Ölüm diye bir şey yoktur cünkü ruh ölümsüzdür.
Bu kadar kolay bitemez hesap vereceğiz, azda olsa bir ahiret hayatının olacağını düşünüyorum.
Üstüne birde kıymalı pideni yer ayranını içerler haspam.