bugün

3 uzatmaya gerek yok kisaca istanbul zirvesine +1 olarak katılan ve ertesi gün yazar olabilmeyi başaran yedinci nesil yazarlarımızdandır. hoşgelmiştir.
(bkz: koştursun efenim sözlükte)*
zorlayıcı kurumlara ve toplumsal bazlı hiyerarşilere karşı olmak anarşist koyunun asli ilkelerindendir.
nazidir.
(#5739109) entrysiyle rte yi sevmeyenlerin dinsiz ve vatan haini olduğunu iddia etmiş çok büyük bir trolldur. belkide en büyük trolldür.
(bkz: #9037474) ile işkembeden sallama engin tarih bilgisini afkurmuştur. tebrikler, okumadan salladınız, böyle de cehaletinizi ve kötü niyetli yaklaşımınızı pekiştirdiniz.
recep tayyip erdoğan ile bir akrabağlığı var mı diye merak ettiren yazar.
gerçekler birilerinin zoruna gidiyor ama bu gerçekleri sölemiyeceğimiz anlamına gelmez.
despotçuların nick altına doluştuğu yazar.
#11672140 belli oluyor ki; okuduğunu anlamayan, anlasa da çıkarımda bulunamayan, analitik düşünce yoksunu, sığ yazar.
bugün ikidir ayar yiyor. bilmediği sularda yüzmesine veriyorum.
(#11685016) Maalesef gerizekalı bir yazardır. Hayır hakaret yok. Küfür de yok. Gerçekten zeka seviyen düşük. Bence ne yap biliyor musun? Sen yazdığın tüm entry leri ilkokul 2. sınıftaki yeğenine okut sonra onun onayladıklarını yayınlasın.

--spoiler--

hazret-i muhammed’in ehl-i beyt-i; hz. imam ali, hz, fatıma, hz. i;mam hasan ve hz. imam hüseyin’dir. bu beş kimseler, al-i aba, penç-i ali ve beşler gibi isimlerle de anılırlar.

1.bir kudsi hadiste: “levlâke levlâk lemâ halakte eflâk” buyurmuştur. mealen: “ya muhammed! seni varlığım için yarattım ve benim dileğim sensin. ben on sekiz bin âlemi, senin için yarattım. eğer seni ve ehlibeyt’ini yaratmayacak olsaydım, evet sen olmasaydın, yerleri ve gökleri ve her ikisi arasında bulunan tüm varlıkları yaratmazdım” diyor.
2.yine cenab-ı allah kuran’da, hz. peygamber’e: “kul lâ es’elüküm aleyhi ecren illel meveddete fil kurba” buyurmuştur.
mealen: “de ki: “ben tebliğime karşılık sizden, akrabamı sevmeniz dışında hiçbir şey istemiyorum.”
ayette, “meveddet” sözcüğü geçmektedir, bu söz, sevgidir, bağlılıktır.
“kurba” sözcüğü ise “akraba” dır. bu da mutlak bağlılık ve sevgidir. bunun için tüm âlem, allah resulü’nün ehlibeyt’ini, yani yakın akrabalarını sevmek mecburiyetindedir. çünkü bu sevgi, islam âlemine farz kılınmıştır.
bunun için de sevğili peygamber’imiz. bir hadisine: “benim ehlibeyt’im nuhun gemisi’ne benzer, kim ki bu gemiye bindi; kurtuluşa erdi, binemeyenler ise delâlette kaldılar” buyurmuştur.
3.yine kuran’da: “innemâ yüridüllahü liyüzhibe ankümür ricse ehlel beyti ve yutahhireküm tathira.”
mealen: “ehlibeyt! allah sizden, sadece günahı gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.”
4.şu ayette de: “innallahe ve melâiketehü yusallune alen nebiy, yâ eyyühellezine âmenu sallu aleyhi ve sellimu teslimâ.”
mealen: “şu bir gerçek ki, allah ve melekleri, peygamber’e salât ederler. ey müminler! siz de ona salât getirin ve tam teslimiyetle selâm verin” denilmektedidr. bu ayetin inişinden sonra orada hazır bulunanlar, hz. peygamber’e: “ya resulüllah! sana nasıl salavât getirelim?” diye sordular. o, vakit allah’ın resulü: “allahümme salli alâ muhammed ve âl-i muhammed deyin” dedi. burada geçen “âl-i” sözü, hz. imam ali, hz. fatıma, hz. imam hasan ve hz. imam hüseyin’i de kapsamaktadır. böylece, hz. muhammed ve onun ehlibeyti’ne salavât getirmek tüm müminlere farz olmuştur.
5.kuran’da: kuşkusuz biz sana “kever”i verdik. şimdi sen rabbine kulluk et ve kurban kes. asıl soyu kesik olan, şüphesiz sana hınç besleyendir.
burada birinci ayet, müjde ayetidir. “biz sana kevseri verdik, senin soyun kevserden gelecektir” deniyor. kevser’in pek çok anlamı vardır, ancak burada neslin çoğalması anlamındadır. nesil kimden gelecektir? tabi ki, hz. fatıma ile hz. ali’den devam edecektir ve öyle de olmuştur. kerbelâ’da tüm erkekler, şehadet şerbetini içtikleri halde, “imam zeynel abidin” sağ kalmış ve hz. muhammed’in nesili ondan yürümüştür. hz. peygamber’in ehlibeyt’i hakkında değişik yorumlar vardır ve bu yorumların kaynaklarından bazıları şunlardıdr.

diğer kaynaklara göre ehlibeyt
1.ebû saidî hudri, mücahid, katâde ve diğer sahabelerin açıklamalarına göre ehlibeyt: hz. imam ali, hz. fatıma, hz. imam hasan ve hz. imam hüseyin’dir.
2.imam timrizi’nin de ümmi seleme’den “tahric” ettiğine göre, ümmi seleme: “bu ayet benim odamda nazil oldu. hz. peygamber, bu ayeti okuduğu zaman, ben de kapının yanında bulunuyordum. “ya resülullah! ben ehlibeyt’ten değil miyim?” diye sordu. o vakit resülullah buyurdular ki: “şüphesiz sen de hayra müteveccihsin, peygamber zevcelerindensin” dedi ve o sırada odada bulunan hz. ali, hz. fatıma, hz. hasan ve hz. hüseyin’i abasının altına aldı ve: “ya rabb! bunlar benim “ehlibeytim”dir. o halde onlardan kiri gider, onları tertemiz yap” diyerek “ahzab süresi, 33 ayeti” okudu.
3.(said bin cübeyr, ibn. abbas’tan rivayet olarak bildiriyor. ikrime, mukattil’in sözleri de bu yöndedir. bunlara göre “ehlibeyt” resülullah aleyhe ve selem efendimizin zevceleridir. çünkü, “beyt-i sâdet de bulunanlar, onlardır.
4.ehlibeyt, hz. peygamber’in hane halkıdır ve tüm eşleri, evlatları, torunları ve hz. ali de buna dahildir” diyenle
--spoiler--
klasik şakirt yazarlardan biridir.chp ve mhp nin alevilerle doldurulduğunu söylüyor.bir sunni olarak alevilere
hakaret etmesini ve partileri alevi-sunni diye fişlemesini bir tarafa bırakıyorum mhp de alevi kimmiş diye merak etmekteyim.böyle şahısların akp cilik oynamasıda kimseyi şaşırtmasın.
alevilere lafı olmayan yazardır. sadece bir grup alevinin sünni oylarına alan akp ye karşı birlik yapması ve bazı siyasi partileri ele geçirmesini belirtmişimdir.
mhp yi hangi aleviler ele geçirmiş bir açıklama yapmasını beklediğim yazarlardır.yok ciddi ciddi merak etmekteyim.
bahçeli ümit özdağ yusuf halaçoğlu falan alevimi mi diye düşünüyorum.
mhp de seçim yüzleri değil ama kadrolarını birçok aleviyle doldurmuştur.
partiye adam alırken alevi-sunni türk-kürt ayrımı yapmayan ama buna rağmen kafatasçılıkla faşistlikle suçlanan bir partiyi eleştirebilecek bir yön bulamayınca burdan vuruyumcu yazardır.
(#11755356) nedemek istedin pek anlayamadım daha açık olsan hangi partiden bahsediyosun?
milliyetçi hareket partisiyle ilgili ahkam kesen yazardır.alevileri neden kötü bir grupmuş gibi anlattığını
anlayamıyorum.
alevileri nerde kötüledim hatırlayamadım ama ben bir müslümanım aynı zamanda sünniyim. eğer aleviler bir yerde teşkilatlanmaya başlarsa ve ordaki sünnileri uzaklaştırılarsa bende bunu kınarım.
bir sunni olarak diyorum ki sunniler alevileri bir yerlerden uzaklaştırınca göze batmıyorda aleviler uzaklaştırınca
neden batıyor?tabii bir açıdan doğru ateist alevi kesimden de siyasal islamcı-cemaatçi kesimdende pek iyi adam çıkmaz.
burası sünni müslüman bir ülke. herkes akp ye kızıyor ya neden ülkedeki sermayayi el değiştirtti diye işte sermaye çoğu alevi veya sünni türk olmayan kişilerdi ama şimdi noldu kayseri, konya, antep gibi şehirler gelişti yani para sünni müslümanlara geçti birileri de bundan rahatsız. alışmışlar ülkenin kaymağını yemeyi birazda ülkenin çoğunluğu olan sünniler yesin. işte benim derdim bu.
sözlük formatına biraz daha dikkat etmesini umduğum yazardır.
biri benim eski entrylerime bakıp seri halde eksi veriyor. yine kimin damarına bastık acaba.
birisi kendisine türk-islam ülküsü ve türk-islam sentezi arasındaki farkı anlatsın dediğim yazardır.kendisine
eski ak ülkücülerle mutluluklar dilerim. tarihte ilk ihanete uğrayan hareket milliyetçi hareket değildir.
muhsin yazıcıoğlunun partiyi neden terk ettiğini bilen yazardır.