bugün

bazı yazarların kuyruğuna basmış yazar. fazla acıttı galiba söyledikleri.
bunu osmanlı çöküş sebeplerinden biri olan savaşlardan ganimet veya para kazanamamak ile açoklanabilir. osmanlı mısır bir müslüman ülke olduğu halde işgal etmiştir. bu şekilde de açıklanabilir. veya ipek yolu, baharat yolunun fethi ile açıklanabilir. hea osmanlı nın bu hamleleri %100 doğru ve haklıdır. bundan 50 yıl önce faşist olmak iyi bir şeydi. en azından o dönemde yaşayanlar için. yakın zamanda da emperyalismi şu anki kadar kötü hatırlamıyacaksınız.
(nasıl bir kafa yapısıysa artık) osmanlı'nın emperyalist olduğunu açıklamazsa, biskm bilmediğini tescil edecek olan yazardır. bekliyoruz efendim, anlatsın bakalım bahsettiği ekonomik emperyalizmin osmanlı'da nasıl olduğunu...
"çimleri ezen koyun sürüleri ve onu yöneten çoban" olmalıdır aslı.
(#11893912) ekonomi ve siyasetin ayrılamaz bir bütün olduğunu bilen yazardır. ekonomik emperyalizm olmadan zaten siyasi emperyalizmin olmayacağını bilen yazardır. asıl sizler bir şeyler öğrendiğiniz de gelin öyle konuşalım.
adam emperyalizmin kelime köküne bakarak emperyalistim diyor. bir bok bilmediği de açıkça ispatlanmış oluyor.

yalnız ilginçtir ki bu çocuk bilmediği konularda devamlı ahkam kesiyor. nereden tutsan elinde kalacak aptalca bilgilere sarmış arkadaşımız, emperyalizmin imperial'dan geldiğini az buçuk hesap etmiş de, günümüz emperyalizmin ekonomik anlamda kullanıldığını öğrenememiş. bu yüzden herhalde sözlükte anlamsız, amaçsız ve bir o kadar da bilgisizce yazılarıyla karşılaşıyoruz.

bak dostum, emperyalizm kapitalizmin vahşileşmiş halidir. sermayenin dışarıdan ihraç edilmesi ve üretilen metanın gümrüklerin dışarısına çıkartılması, sonucunda oluşacak artı değerin ise ülke sınırları içinde kalmasına verilen ekonomik sistemin adıdır.

sen bu ekonomik sistemi alıp feodal sisteme yamarsan, sonra da "osmanlı da emperyalistti, ben de emperyalistim, hatta soros* çocuğuyum" diye gezersen sana k.çımızdan güleriz.

nitekim gülüyoruz da...
(bkz: #11855590)saçmalamanın ötesine geçen yazardır.sallıyonuz bari doğru düzgün sallayın.
(#11835391) beni tanımaya başlamış olan yazar.
turan bir coğrafya olduğunu biliyorum. ama o coğrafyayı elde etmek için oluşturulan tüm düşünce toplulukları ideolojidir. buda turan ideolojisidir.
"-beeeeeeeee-f-eeeeeeeeeeendim." derdi. dedi bana en son.
(bkz: #11835342)turanı bir ideoloji sanan yazardır.kendisine turan coğrafyası olarak lanse ettiğimiz ülkelerin
yer altı ve yer üstü kaynaklarının değerini zengin petrol yataklarının ve maden kaynaklarının türkiyeyle oluşabilecek
bir ekonomik kültürel ve siyasi birlikte ne denli bir güç yaratacağını araştırmasını öneririm.şunu da bilsin ki
ne araplar ne abd ne ab ne rusya türk milletinin türk devletinin çıkarlarını düşünmez işlerine nasıl gelirse
öyle davranırlar.ayrıca bir de ziya gökalpin ve diğer türk milliyetçisi yazarların kitaplarını okumasını tavsiye ederim.
mhp nin dışarda kalmasını beklemeyen ve mhp nin zaten barajı geçeceğini bilen yazardır. ülke için hayırlı olan bir anayasa istemektedir. birde cevap hakkı doğdukça cevap vermeye devam edecek olan yazardır.
ayrıca seyh bedreddin gibi neden herşeye cevap vermek zorunda olduğunu anlayamadığım yazarlardandır.*
(bkz: #11835272)hala 1.dünya savaşında osmanlıyı arkadan vuran kendi çıkarları için her türlü şeyi yapabilecek peygamberin doğduğu evi yıkabilecek kadar küçülen araplardan emperyalizmin dünyadaki son büyük temsilcisi olan
abd den hayır bekleyen yazardır.doğru eurovisionda birinci olup senin bayrağını eline alıp sahneye çıkanlarda araplar dı
hemde sen onun bayrağını milli maça sokmazken.bizim askerimizin başına çuval geçirenlere ağzını açmayan ülkenin her türlü
kaynağını satmasına rağmen dış borçun cari açığın artmasınıda sağlayan bir adamı destekliyor.şimdi bekliyor ki mhp oyun dışında kalsın bunlarda meclisde istedikleri gibi at koştursunlar.herkesi kandırabilirsiniz ele geçirebilirsiniz ama bizleri asla...
mantıkla hareket etmek koyunluksa evet koyun olan yazardır.
koyun olduğunu kendisi de kabul eden yazardır. kendi nick altında kendine övgüler düzmeyi de ihmal etmez.
evet tayyib sende duymuşsundur bizim niye schengenimiz olmadı demişti. abd desteğiyle arap ülkelerdeki türkiye karşıtı diktalar yıkılıp yandaş liderler getirilecek ve ab tarzı bir birlik oluşturulacak. şimdilik ekonomik açıdan bu birliğin büyük bir kısmı oluşturuldu. hea burda tabiki de abd nin çıkarları var. ama eğer abd çıkarları bize uyarsa sorun çıkmaz. sizin sorununuz abd yi çok büyük görmek. obama rusya ile anlaşıp kafkasları onlara bıraktı. bizlede anlaşıp ortadoğuda liderlik verdi tabiki burdan abd nin cebine para ve petrol akıyor sadece efor harcamadan kazanıyor. abd ekonomisi çökmek üzere. büyük ölçüde obama bu seçimde kaybedecek. nba bu yıl oyuncuların para konusunda sıkıntı yaşamasından dolayı lock out oldu. daha ne sayıyım. akp 8 yılda dünya dengelerinin de sayesinde elbette dış politikasını abd ile eşleyerek büyük atak yaptı. bunu abd yalakalığı veya abd şakşakçılığı olarak görmek cahilliktir.
arkadaş hala 20.yüzyılın ilk çeyreğinde yaşıyor.savunduğu şey ilk olarak arap çöllerinde çöktü.türke yine türk
sahip çıktı en azından anadoluda milli-üniter bir devlet kurabildik.ama bugün o bile tehlike altına girmiştir
zira bölücü-yıkıcı çevreler gemiyi iyice azıya almıştır.bunda en büyük pay savunduğu iktidardadır.
''akp islami faşisttir'' w.george bush
şöyle açıklayayım türkiye ye tüm osmanlı zamandaki topraklarını kat. ve geri kalanlarla ekonomik ilişkileri birleştir. bunu bu yüzyılımızda yap onun adına ne diyorsan ben onu destekliyorum.
saçmalamaya devam ediyor durduramıyoruz.arkadaş ya emperyalizm ne onu bilmiyor ya da savunduğu şeye emperyalizm
demek istiyor.emperyalizm
bir ülkenin veya toplumun başka bir halkı köle olarak kullanması üzerine kuruldur.osmanlı hiç bir zaman insanları
köle gibi kullanmamıştır.
emperyalizm yabancı kökenli bir fikir sistemidir kapitalizm en büyük sonucudur.türk milletinin çıkarlarına terstir
türk milletini yüzyıllardır dünya haritasından silmeye çalışan en büyük sistemdir.emperyalizm en büyük tokatı
bu topraklarda çanakkalede kurtuluş savaşında yemiştir.türk milleti emperyalistlerle ittifak kuran hainleri
asla unutmamıştır.
ülkeye hizmet edeni seven yazardır. akp hedeflerine uymazsa başka partiye oy verir.
(#11823548) türkeş'in sözünü tekrarlamış bir yazardır.
ayrıca akp sever diyorlar,bilmiyorum.tanımıyorum.
ya şimdi osmanlı mısırı onlar istedi diye mi fethetti. tabiki hayır. hem islamın lideri olup siyasi ve askeri güç elde etmek için hemde mısırın zenginliklerinden yararlanıp ekonomik güç elde etmek için. bunun gibi birçok örnek var. http://sabah.com.tr/Ekonomi/2011/05/20/turkiye-27-ulkeye-silah-satti bu emperyalizmin bir göstergesidir. hea arap bağarında ayaklanmakta olanlarında türkiye de yetiştirildiğini biliyorsundur umarım.
emperyalizme imparatorluk demekle iyice dibi boylamış yazardır.demekki osmanlı asırlarca 3 kıtayı birden sömürmüş
ve oradaki toplulukların gelişmesine ilerlemesini engellemiş.hatta emperyalizmi yer yüzüne türkler getirmiştir.
emperyalizm bir devletin kendi sınırları dışındaki başka halklar ve onların toprakları üzerinde onların rızası olmadan egemenlik kurma yönündeki politikası. dar anlamda emperyalizm ise avrupalı büyük devletlerin xix. yüzyılın ikinci yarısında öteki kıtalar üzerinde genişlemelerine verilen addır.
eğer ülkesinin milletinin dünyaya hükmetmesini istiyorsa bilsin ki bu çok sevdiği iktidarın yaptığı gibi ab ye üye olmaktan
geçmez tek yolu türk birliğidir.türkün türkden başka dostur sözünün dilde işte fikirde birlik prensibini benimseyenler gibi gelsin türk birliğini savunsun.zira türkiye cumhuriyetini kuran sistem türk milliyetçiliği ve ziya gökalpin temelini attığı türkçülük fikriydi.osmanlıyı islamcılık batıcılık ve osmanlıcılık fikirleri kurtaramadı bunuda bilmesi gerekir.
(emperyalizm = imparatorluk) kabul etsekte etmesekte osmanlı da bir imparatorluktu ve tarih boyunca güçlü devletlerin hatta dünyaya hükmeden tüm devletlerde emperyalisttir. bunun aksi düşünülemez bende ülkemi sevdiğim için onun hükmetmesini istiyorum bu kadar basit.