bugün

Göğüs veya gövdede ya da yüzde ve gözde, çoğunlukla yalnız bir tarafta olmak üzere görülen ve sinirler boyunca yakıcı ağrılara, zona veya herpes zoster denir.
babamda bel 6 bölgesine peydahlanmış böle kırmızı kabarmış lekelerle kendini gösteren yine babamın dediğine göre " çok ağrı yapıyo evlat " dediği , kaşınma hissiyatından ötürü rüyalarda bir kaç gün aralıklarla kaşağı nın gökten nur şeklinde inerken görüldüğü bi çeşit sinir ucu hastalığı.
bu hastalığın bide amca oğlu var ki amcaoğluna yakalanmayan bu hastalığa yakalanmazmış .
(bkz: su çiçeği)
su çiçeği geçirmeyenlere bulaşırmış ayrıca .
Etkeni su çiçeğine de yol açan virüs hastalığı..
etken herpes virustur..
gece yanigi olarak da adlandirilan sinir ucu iltahabi .

genc yasta bu hastaliga yakalanan birinin , doktorlarin - genelde yaslilarda gorulen bu hastaliga yakalanmaniz cok ilginc - tepkilerine maruz kalmasi olasidir.tabi universite sinavi gibi omurden omur calan bir stres kaynaginin buna sebep olabileceği o an icin akillarina gelmez.stresi yasam bicimi olarak edinmis birinin bu hastaliga tekrardan yakalanma olasiligi maalesef yuksektir.hastalik once ciltte pek belirti vermez , sadece bir yanma hissedilir.saci taramak bile buyuk aci verir.sonra vucutta dokuntuler baslar.hele bahar bile olsa gunesin ciltle en ufak bir temasi , giyilen gomlegin ilk dugmesini dahi kapamaniza sebep olur.* *
kasisan olmaz kasimasan olmaz hastaliklarindandir.
sikintidan olur cogu.
bunalım,stres vs. sonrası oluşan hastalıktır. sinir ucu iltihabı olarak da geçer. vücutta yaralar oluşur. antibiyotik ve krem tedavisi ile giderilir.
çocukluk çağında bu hastalığa yakalanmanız daha da ilginçtir. çünkü hastalığın genel kaynağı strestir oyun çağında bir çocuğun stres yapması değişiktir kanımca. *
başlıca belirtileri;

Zona ile suçiçeğinde, etkenin aynı virüs (varicella zoster) olmasına karşın, iki hastalık birbirinden farklıdır. Zona genellikle orta yaşın üstündeki insanlarda görülür. Suçiçeği geçirildikten sonra konak sinir hücrelerinde bekleyen virüsün yeniden aktive olması ile ortaya çıkmaktadır.
zona zoster.tedavisinde zovirax kullanılır.
yaş 25. uzun öğrencilik hayatımda girdiğim son vize haftasını takip eden bir gece sırtımı kaşıyarak uyandım. önce böcek ısırığı sandım. zira gece yatarken hiçbir sıkıntım yoktu. uyku sersemi hangi böcek 2 kat giysi üstünden ısırır diye düşünmeden "vay ibneee" diyerek tekrar uyudum. sabah uyandım, avuç içi kadar bir yerde yaklaşık 30 tane ısırık izi. böceğe okkalı bir küfür salladıktan sonra ara ara bölgeyi kaşıdım. 2 gün sonra benzer ısırıklardan alt göğüs bölgemde gördüm. dedim ki, bir böcek beni bir kere ısırırsa tesadüf derim, iki kere ısırırsa gece nöbet tutar bulup ezerim! akabinde anlaşıldı ki zonaymış. sırtımdaki kaşınmıyor. ama o ön taraftaki iflasımı kesti. tatlı tatlı kaşınmak deyimini canlı canlı yaşıyorum. bir de ilacı var 180 ytl. allah devlete zeval vermesin.

velhasıl sıkıntılı bir hastalık. ayrıca pahalı da.
zona kelime anlamıyla bölge demektir.
çocuklukta geçirilen suçiçeğinin sırttaki kök gangliyonlarda uyur, vücdunun immunitesi bir şekilde baskılandığında * ortaya çıkar.
bir sinir dermatomu boyunca yayılım gösteren, deriden kabarık, pembe mor renkli, ağrı ve kaşıntıya yol açan zona tablosunu meydana getirir.
babamın vefatı sonrası bana da belli bir süre peydah olan hastalık. içi su dolu gibi gözüken kabarıklıklar ve ciddi bir kaşınmayla başlıyor daha sonrasında bu kaşınma beter bir ağrıya dönüşüyor.

en tehliklei olanı omurlarda çıkanı. çünkü çok ciddi anlamda insanın hareket etmesini engelliyor. belli bir süre kullanılan zovirax ve ve hayat devam ediyor düşüncesi ile geçiyor.
su cicegi virusunun sebep oldugu kirmizi noktaciklardir. feci sekilde kasinir ve agri yapar. sıkıntı/üzüntü kaynaklıdır. tedavisinde valtrex adli ilac kullanilir ki fiyati şişiktir. bu ilac gunde 3 kere 2şer tablet şeklinde alinir. bunun yaninda b vitamini, pansuman solusyonu ve agri kesici verirler. ağrı, batma ve kaşıntı sebebiyle son derece rahatsiz edicidir, zaten bunalimli olan bünye bir de zonalaninca daha bir sevinç dolar.
lise ikinci sınıfta iki adet göğüs altında, bir adet sırtımda olmak üzere gecenin s.k vaktinde, gelecek s.kko günleri muştulayan hastalık. bir de zonklar ki oy aman derim, benzin döküp yakmak isterim. ilaç tedavisiyle geçer ancak genelde sedef gibi bir iz bırakır. zonanın stres/sıkıntı/depresyon kaynaklı olduğunu bilen yakınlar üzerinize varmazlar, dilediğinizce terör estirebilirsiniz ki hastalığın tek olumlu yanı da budur.*
shingledir ingilizcesi. chickenpox gecirip gecirmediginiz onlemli degilmi$. bu meret $ey vucutta kendine yer edinip vucudun direnci azaldiginda yada stresli zamanlarda ortaya cikarmi$. vucudun sag yada sol tarafinda belli bir hizada cikarmi$. kesinlikle doktora gitmeli.
bu hastalığın ortaya çıkmasında stres ve uykusuzluk kadar bağışıklık sistemindeki zayıflama da önemlidir. tatlı tatlı kaşındırır sonrasından ağrı ve acı çektirir sonra tekrar kaşındırır vs... genellikle göğüs altında ve sırt bölgesinde çıkmasıyla birlikte çok nadir olarak boyun bölgesinde de görülür. zaten boyunda çıkarsa vay haline o bünyenin. saçı açık bıraksan her saç teli ayrı ayrı kaşındırır, toplasan o çirkin su kabarcıkları ben burdayım diye bağırır, üzerini bandajlasan iyileşme süresi uzar falan...
(bkz: canından bezmek)
(bkz: allah düşmanımın başına vermesin)
vücutta hiçbirşey görünmeksizin çıktığı yerde ağrısı yıllarca devam edebilen bir hastalıktır.
(bkz: postherpetik nevralji)
zona nedir? sinir uçları nasıl iltihaplanır? oluşma sebebi nedir? daha önce saçma bi sebepten zona çıkaran bi kişi tekrar aynı sebepten zona çıkarırsa bu kişiye ne denir?

zona nedir?
efendim zona, sinir uçlarının iltihaplanması sonucu deride oluşan sivilce veya su toplaması gibi hasarların genel adıdır. sivilceyi sıkarsın geçer, su toplarsa patlatırsın anında geçer. ama zonaya bu 2işlemden birini uygulayacak olursanız, çıktığınızı yeri göreceksiniz demektir.

sinir uçları nası iltihaplanır?
sinir uçları, kişinin hayatında gerçekleşen çok üzücü bi olay sonrasında hasarlanabileceği gibi genellikle gerçekleşmesini çok isteyip de gerçekleşmeyen bi olayı kafasına uzun süre (en az 2 hafta) takıp kendini harap eden kişilerde görülen bi hastalıktır. bu sinirler de en hassas boyun bölgesinde bulunduğu için hasar ilk olarak bu bölgede görülmektedir. ciddi sorun yaşayanlara lafım yok. hayat bu, üzüntüsü derdi tasası çok..benim lafım kendim gibi mallara. daha önceden zonayla tanışmış biri olarak tekrar aynı sebepten ensemde beliren sivilcemsi hasar kendimi tekrar mal gibi hissetmeme sebep oldu.

ama dersimi aldım. sanırım. herkese tavsiyem ne yaşarsanız yaşayın hiç bir zaman geçmişe takılı kalmayın. korkularınızla yüzleşin. sizi üzen, korkutan şey her ne ise onun üzerine gidin. sorunu değil, çözümünü düşünün. yoksa benim kadar şanslı olamayabilirsiniz başka bölgelerinizde çıkarsa bu zona boku yediniz demektir.

merak edenleriniz vardır belki nedir bu 2 kez zonaya bulaşmamı sağlayan saçma sebep diye. söyleyim hemen. tabiki de kız. başka ne olacak anasını satayım. neden öyle oldu niye böyle olmadı nasıl bu hale geldi diye düşünmekten yine kaptık şifayı. sevdiğiniz biri varsa sadece sevin. karşılık beklemeden. kimseyi, hiçbirşeyi umursamadan. sonunda zona çıkarmak bile olsa sevmek kadar güzel birşey yok.
atlattığım hastalık. boyun bölgesinde iki adet hatıra bıraktı.

artık önümüzdeki maçlara bakıyoruz.

(bkz: kalp krizi)
(bkz: stres)
(bkz: sinir)
su çiçeği virüsunun neden olduğu bir hastalıktır, sinir ucu iltihabı da denilenebilr. bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda ortaya çıkar ve armağan olarak size izini bırakır ki yıllar boyu geçmez . zonası geçen bir insan stresten uzak kalmalıdır.* *
herpes zoster adlı virüsün* sebep olduğu hastalık. böyle sivilcemsi isiliğimsi kızarıklıklarla başlar, ama dokununca deri değil de içerisi acır sanki. atlatanlara "aman kardeşim sinir strese gerek yok" dedirten hastalıktır. ben baştan müdahele etmiştim de rahat atlatmıştım.
Halk arasında gece yanığı olarak bilinen Zona sinir ucu iltihabıdır.
Zonaya neden olan suçiçeği hastalığı virüsüdür. Su çiçeği çoğunlukla çocukluk döneminde geçirilen ve solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Su çiçeği iyileştikten sonra hastalığa neden olan virüs vücuttan tamamen yok olmaz ve bazı sinirlerin içine yerleşerek uyur vaziyette kalır. Uzun yıllar boyunca hiçbir sorun yaratmaz. Ancak bazı kişilerde Vücudun direncinin azaldığı durumlarda uyuyan bu virüs uyanır. Yerleştiği sinirin içinde çoğalır ve sinirin uçlarına, sinirin dağıldığı deri bölgesine gelerek ağrı ve cilt döküntüsüyle seyreden Zona hastalığını oluşturur. Vücudun zayıf düşmesine yol açan nedenler; bazı enfeksiyonlar, yorgunluk, uykusuzluk, dengesiz beslenme, aşırı kilo kaybı, stres,alınan bazı ilaçlar, kanser gibi hastalıklar sıralanabilir. Zona çocuklar da dahil olmak üzere her yaşta görülür. Ancak 50 yaşın üzerinde, yaşlılarda, başka hastalığı olanlarda daha ağır seyreder. Zona ağrı ve deri döküntüsüyle seyreden bir hastalıktır. Bu iki belirti de tüm vücutta değil sadece sinirin bulunduğu alanda görülür. Zona da yüz, saçlı deri, gövde, kol ve bacaklar gibi vücudun herhangi bir bölgesinde sinirler tutulabilir. Bununla beraber en sık tutulan bölge göğüs bölgesidir. Ağrı ve döküntü vücudun sağ ya da sol olmak üzere bir yarısında bir kuşak tarzında yerleşir. Ağrı, deri döküntüsünden önce ortaya çıkabilir. Hastalar ağrıyı yanma, zonklama, batma, bıçak saplanması, karıncalanma, uyuşma şeklinde hisseder. Ağrının ardından deride bir kızarıklık ve üzerinde yerleşmiş su dolu kabarcıklar ortaya çıkar. 3-4 hafta içinde bunlar kurur ve kabuklanarak iyileşir. Ağrı bu dönemde devam eder ve döküntünün iyileşmesiyle kaybolur. Ancak bazen, özellikle de yaşlı kişilerde ağrı döküntünün iyileşmesinden sonra da devam eder.
Zona tedavisinde istirahat önemlidir. Deri döküntüsü için ıslak pansumanlar ve kurutucu merhemler yararlıdır. Vitaminler , ağrı kesiciler ve virüsün çoğalmasının durduran bazı ilaçlar da tedavide kullanılmaktadır. Ağrının inatçı olduğu vakalarda antidepresanlar, sinir blokajı gibi yöntemlerden yararlanabilir
bir duyuma göre içine atan, herşeye üzülen insanlarda daha çok görülürmüş.
kalso dışında, güneydoğuda, ırmak kenarında gece kulübü. beş katlı tam bir film kulübüdür. girişinde devasa salonu, arkada belli tarz çalan aynalı odalar, ikinci katta asıl bar kısmı, localar vardır. girişte ödediğiniz paraya göre 3-4-5 ve 5.5 katlara çıkabilirsiniz. hatta strip şov olan kata çıkan harici bir asansör dahi vardır. bileğinize mor ışıkta görünen bir damga basarlar, bununla üst katlarda viski puro yapma şansınız olur. özel odalar, özel masalar mevcuttur. üst katlarda barmenleri bağlarsanız, pek çok ikramla karşılaşmanız olası.

avtozavodskaya.
3 gündür acısını + ağrısını + kaşıntısını çektiğim hastalık. gündüzleri yine iyi, şarkı söyle, geç bilgisayara oyun oyna, bi şekilde aklını başka yere verebiliyorsun ama gece uyumak için yatağa girdiğim an var ya, işte o an olmaz olsun.

ağrı + acı + zonalı bölgede kaşıntı ve uyumaya çalışmak...

bu arada beni tanıyanlar bilir gayet rahat, hiç bişeye kafasını takmayan bi insanım. doktora da aynen bunları söyledim. "evladım zona illa sıkıntıdan, stresten, dertten olacak değil ya, hastalık işte bi yolunu bulup çıkıverir meydana." dedi.