bugün

Aldığım ilk önlem;
Halk arasında yayılan "sadece yaşlılar ölüyor, korkmayın gençlere bir şey olmuyor" tarzı virüsü hafife alan söylemlere kulak asmaksızın bu virüsü asla ama asla hafife almamak ve bu doğrultuda gerekirse iş harici sosyalleşmeyi bir süreliğine askıya almak.
Çin, bu virüsün daha da fazla yayılmasını engellemek için çok katı bir karantina uygulamasına, diğer yandan italya'da günlük yaşam resmen durmasına rağmen, öncelikle vakaların, sonrasında ölen insanların sayısına baktığımızda, bunun yanına bir de oluşan kaos, ekonomik zorluklar, artan fiyatlar ve insanların karantina nedeniyle yaşadıkları psikolojik sorunları eklediğimizde, öncelikle yetkililere sonra da bireysel olarak bizlere çok ciddi sorumluluklar düştüğü kanaatindeyim.
Bana göre geçen gün açıklanan vaka ülkemizdeki ilk değil, tespit edilen ilk vakaydı ve buna rağmen bazı marketlere hücum edilmesi, kolonya kuyrukları oluşması hatta ortada kolonyayla iPhone takası yapılır gibi geyikler dönmesi ve bu doğrultuda bazı ürünlerin fiyatlarının ne yazık ki bir anda uçuşa geçmesi gibi etik olmayan ve buram buram fırsatçılık kokan bazı olaylara hep birlikte şahit olduk, belki de ortada henüz çok ciddi bir durum olmamasına rağmen..
Dolayısıyla, bu süreci ne kadar rahat atlatmak istiyorsak, bu rahatlığın tam aksine birey olarak o denli katı tedbirler almalı ve hijyeni üst seviyeye çıkarmalı, maske ve eldiven takan, temastan çekinen, tokalaşmayan insanlara saygı göstermeli, bu davranışları yadırgamadan aynı şekilde bizler de sergilemeliyiz.
görsel
Kesin çözüm.
görsel
görsel
Her Toplu taşımadan inişte el yıkamak, el yıkarken (unutulan başparmak dahil) parmak ve tırnak aralarını ovmak.

Neticede insanız, toplu ortamlara giriyoruz solumaya karşı yapılabilecek bir şey yok.
Kapacağımız varsa kapacağız ne yapalım.
Ilmihali açın teharet kısmını okuyun.
TeharetiniZi güzel aldıktan sonra, gunde 5 kez abdestinizi alin. Abdest almışken iki rekat namaz’da kılın.
Evinizi, çevrenizi temiz tutun.
Panik yapmayın. Ecel gelince bu cana baş ağrısı bahane...
en yakin arkadasimla bile opusmuyor tokalasmiyorum. ayak tokusturarak selamlasiyoruz.
1700 liralık metro market alışverişine neden olmuş durumdur.
El yıkama sıklığımı attırdım.
Çalıştığım şirket sağ olsun, Nisan ayına kadar evden çalışacağım. Tüm toplantılarımı iptal ettim.
Eve gelince montumu havalandırıyorum, kıyafetlerimi yıkıyorum.
Evi havalandırıyorum günde 2 defa.
Burnuma deniz suyu sıkıyorum günde 1-2 defa.
Beslenmeme dikkat etmeye çalışıyorum, bol su içiyorum.
Kalabalık yerlere mümkün olduğunca girmiyorum.

Özetle, panik yapacağıma, kendimce önlemler almaya çalışıyorum.
Maske
Eldiven
Evde oturma
Turšu suyu.
biz karantinadan ötürü spor salonuna gitmeyi bıraktık. okuldan da evde çalışın uyarısı geldi. iyice eve kapanacağız anlaşılan.
starbucks'ta yarım bırakılmış kahveleri içmeyi bırakıp, Mc'de tepsilerde kalan patatesleri yememek.
Arkadaşlar, son 3 hafta yorganın altındayım makarnaları stokladım, herkese bol şans.
El yıkama alışkınlığım artış gösterdi.

Bol bol pekmez yiyorum..

Sebze meyve tüketimimi artırdım.

Ofiste maskem takılı.

Pc ve laptopu hergün temizliyorum.

Ortamı Havalandırmayı artırdım.
Genelde evde takılıyorum. Bizim buralarda normalde de fazla insan yok zaten. Şimdi iyice sessizliğe büründü...
●evdeki kapı kolları komple kolonya ile silindi.

●telefon kolonya ile silinmeye başlandı.

●ortam havalandırma

●insanlardan olabildiğince uzaklaşma ki bu benim için zor olmadı.

●kişisel bakım arttırıldı

●el yıkama arttırıldı.

●bir süre sosyal medyaya ara verildi.

●marketten bir defada yapılan alışveriş miktarı arttırıldı markete gitmeyi azaltmak adına.

●bünyeyi güçlendirmek adına spor yürüyuş aktivitesi arttırıldı yeme düzeni olabildiğince sağlandı.
burnuma mantar tikadim.
osman pamukoğlunun 15 temmuz darbesiyle ilgili söylediği çok sevdiğim bir sözü var.

''darbe yapılmaz, gelir.''

benim olaya bakış açım bu şekilde. ama siz pembe götlü homolara bişey olmasın diye evden sık çıkmıyorum, toplu yerlere girmiyorum. sonuçta bu iş boka benzeyecekse tutum bu olmalı.

not:söz voltaire inmiş.

not2: https://twitter.com/belae...tatus/1239915837596798980
sen istediğin kadar önlem al.
Mücbir sebepler dolayısıyla sokağa çıkarken alınan önlemlerdir. Denendi, %78.43 işe yarıyor.

görsel
işten kovulmak.
görsel
hijyenime cok dikkat ederim

her gun bir sise kolonya icerek dezenfekte oluyorum

biliyorsunuz alkol olan yerde virus yasayamiyor

caresi bol bol alkol.
https://galeri.uludagsozl...4%9F%C4%B1-%C3%B6nlemler/ iște benim önlemim bu.
Derya Baykal maske tarifi izleyerek kendi maskemi örmeye çalışıyorum. Şu anlık aldığım önlem bu. Onun dışında yaklaşık 6 yıldır home Office çalıştığım için haliyle dışarı hayatım da yok. inşaAllah daha fazla can kaybı olmadan şu illet biter.
Evden çıkmıyordum zaten, şimdi hiç çıkmıyorum. Neyse bende değişen pek bir şey olmamış. Bir de el yıkamaktan ten rengim değişti.