bugün

windows live messenger ın şuan beta olan son sürümü. gif formatlı avatar kullanımı dikkat çeken özelliklerinden.

edit : http://download.live.com/ adresinden en yeni sürüme ulaşmak mümkün.
birde kişi eklerken ve biri ekledigindeki şekil şemali değişmiş. tabi gif formatlı avatarıda karşı taraftaki 8.0, 8.5 kullanıcısı hareketli olarak görmüyor. yine de güzel bir program.
bağlanırken penceredeki iptal'in üstünde yazanlar şunlardır:

oturum açılıyor...
oturum açma beklenenden uzun sürebilir.
sabrınız için teşekkürler!

alternatif cevap: skmişim sabrını.
beta diye indirmeyenler olabilir ama bence güzel yapmışlar. hareketli gif olayı tutar.
karşı tarafın avatar boyutunu büyütmeyi düşünmüş ve becermiş ilk msn sürümü.
14.0.... küsür versiyonuna yükseltilmesiyle ilgili:

''Windows Live Messenger 2009 is currently in development. Originally designated version 9.0, it was later assigned the technical version number 14.0, in order to be unified with the other Windows Live programs and Microsoft Office programs.'' |wikipedia|

diyor ki, öteki windows live yazılımları ve 2007 den sonraki ofis progamları**nın hepsi 14.0.... küsür sürümüne yükseltilecek. reunion sözkonusu kısaca.
eski sürümünde pencere köşesindeki " _ kare x " üçlüsü pencereye gömülebilirken, yeni sürümde bu butonlar afedersiniz *ik gibi ortada kalmaktadır. pencereye gömebilen bir hayırsever çıkarsa yardımlarını beklerim.

edit: baslik basa kalmis ne care
pencerede avatarlar solda..diğer sürümlerde bilindiği gibi sağda idi...bu da küçük bir değişiklik.. * *
2008'in sonlarına doğru yüklediğim messenger'ın yeni versiyonu. kaldırmak istediğimde uninstall seçeneğini bulamadığımdan kullanmaya mecbur kaldım. eğer kaldırma yöntemini bilen varsa yardım bekliyorum.
eski messenger'a oranla çok fazla özellik barındıran program. ancak eski bilgisayar için pek dost bir messenger değil.

kendi gülücükleriniz oluşturabiliyorsunuz. şöyle oluyor : bir adet web cam'iniz varsa çok güzel bir dinamik resim oluşturabilirsiniz.

görüntü resmini değiştir > dinamik resim butonuna tıklarsanız bir pencere açılacak burada smiley diye tabir ettiğimiz ikonları göreceksiniz... istediğiniz ikonun üzerine tıklayıp kayıt yapın. mesela göz kırpma ikonu, tıklayın ve göz kırpın kameraya. şimdi yazışırken göz kırpma ikonunu yapın, avatarınızda sizin çektiğiniz video çıkacak ve göz kırpacak.
her yeni sürümünde öh ya yine boku çıkmış dediğim ama kısa bi süre sonra müdavimi olduğum programın 2009 modeli. o değilde bu sefer harbi boku çıkmış. Bence hiç kullanışlı değil.
ilk baslarda kullanimi her ne kadar zor da gözükse pek farki yok.
avatarlar sag yerine sol tarafta yer almakta. kullanimina alisinca cok zevkli.

ayrica; yok, mesgul gibi semboller yerine sari, kirmizi, yesil, gri renkler kullanmislardir.
kurulumu, sanki bilgisayara işletim sistemi kuruyormuşcasına uzun süren messenger sürümü. **
toplam boyutu eklerle beraber 130 mb olan program. kota canavari resmen.
oturum açılırken dönen msn adamları daha hızlı dönmektedir. ilk izlenim bu.
ardından çevrim içi yerine "uygun" diye bir şey yazmakta idi açılırken ki durumunuzu seçeceğiniz yerde.
he bir de msn'in logosu gene iki adam, yeşil ve mavi ama bu sefer üstlerine sarı bir çizgi gelmiş. hani ie 7 ile gelen o sarı çizgiden.

daha sonra oturum açılır ve iç kısmı gezeriz. önce eskiden renk düzeni olan şey şimdi sahne değiştirin adını almış ve hotmail'in kullandığı temalar gelmiş.
sık görüşülenler ve gruplar diye iki ayrı grup koymuş kendisi. gruplar siliniyor ancak sık görüşülenler hep orada. tepede bana ait olmayan grupları da hiç sevmem.
yenilikler diye bir kısım gelmiş alttaki reklam kısmının hemen üzerine. kişilerinizin ileti değişimini falan gösteriyor. iyi olmuş bu, hiç açıp bakmadığım gruplardı elemanlarında iletisini falan göreceğim zahmet etmeden.
artık 4 durum var ayrıca. öyle telefonda, öğle yemeğinde, hemen dönecek, sıçıyor, sevişiyor yok. sadece uygun, meşgul, dışarda ve çevrimdışı var.
kendisine göre değişik resimlerde koymuş avatar olsun diye. gif falan var hemde, böyle heraketli hareketli takılıyorlar. tabi gene kullanan olmaz onları.
ayrıca "çok fazla vistalaşmış". xp'yi vista görünümüyla kullananlar için bile fazla hatta. direk vista için yapmışlar.
konuşma pencerelerinde de resimler böyle bir gizleniyor falan. renkleri soluyor. mouse üzerlerinde gelince orjinal renklerini dönüyorlar. değişik.
he birde konuşma penceresinde yazıların çıktığı pencerenin de duvarları yok. bembeyaz bir alan. kısıtlamalar yok edilmiş gibi dursa da göz bozar bu bea.

son olarak. alışmak gerek gibi duruyor. bana mis gibi wlm 8.5 in modifiyeli haline mal oldu. görelim bakalım iyimiymiş.
Msn plus olayına gelirsek de beta halinde bir plus sürümü çıktı. Güzel.

edit: sahne düzeni denen olaya kendiniz de bir resim atayabiliyorsunuz. o zaman güzel oluyor valla.

new edit: konuşma penceresinin düzeninde facebook'un yazışma sistemi gelmiş. siz on satırda yazsanız, nick'iniz, adınız 1 kere görünüyor.
örnek:
bosluktasallananadam:
naber
bosluktasallananadam:
lan
bosluktasallananadam:
sözlük!!

yerine

bosluktasallananadam:
naber
lan
sözlük!!
bir türlü yükleyemediğim messenger. tam yükleme başlarken "çok zararlı hata" uyarısını veriyor. * *
hakkında butonuna bastığınızda sürüm 2009 versiyon 14 yazan yeni messenger hödösü.
görsellik açısından güzel olmuş yeni avatarlar, temalar, arkadaşların yaptığı değişikliklerin yenilikler altında görünmesi.. aynı zamanda çok sakıncalı şeyler yapılmış sürümde. konuşma penceresinin üst menüsüne görüntü özelliği koymuşlar 3 defa görünüm diye okudum, tıkladım, kamera başlatılıyor dedi. lem yanlışlıkla açsan gitsen karşıdaki adam elinde mısır cipsi seni izleyecek.
Yaklaşık 2 hafta kadar önce yüklediğim, ama 1-2 gün kullanabilmemin sonunda bir anda beni msnden atan ve bir daha bağlayamayan yeni messenger sürümü. Hayır, başka mail adresiyle de girebiliyorum, anlayan varsa beri gelsin. Verdiği hatalardan başka bir meziyetini göremedim şimdilik. Sanırım artık final sürümü de yayında.
artık ileti bölümünde ileti yazmıyorken ''kisisel bir ileti yazin'' yerine ''hızlı bir ileti paylaşın'' yazmaktadır...hoştur güzeldir ancak eski sürümlerde kişileri online offline olarak sıralayabilirken bu sürümde öyle bir şey yapamıyoruz..

edit: yapıyormuşuz lan sağ üstteki ''kişi listesi düzenini değiştir'' butonundan..
avatar boyutu olarak 200 kb düşünmüşler ne yazıkki. müthiş bir gif'im vardı 208 kb'lik halbüki...
"kişisel neyimiz oldu ki kişisel iletimiz olsun" diye skimsonik esprilere maruz kalan <kişisel bir ileti giriniz> ibaresini kaldırıp "Hızlı bir ileti paylaşın ibaresini getirmiş olan sürümdür. candır.
ana pencerede kişi listesinin sağ üstündeki kişi listesini düzenle mottosundan yenilikler, gruplar, sık görüşülenler falan kaldırılabilir, kişi listesi görünümü düzenlenebilir.
windows live messenger 8.0 'ın tasarım bakımından çok daha gelişmişi.aslında her bakımdan gelişmişi. BETA sürümünün hatalarıyla uğraşıp durduktan ve zar zor sildikten sonra kararlı sürümünü duyduğum program.
kurup biraz çalıştırmam ile yaşattığı sorunlarla silip 8.1 e dönmeme neden olan yazılım. avatarları sola çekmişler alıştıydık halbuki sağda. uzun sürede yüklenmesiydi falan gıcık olmuş.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar