bugün

1)japonca turp
2)bir jean reno filmi(2002)
suşi yanına konan ve de inanılmaz acı olan yeşil ot.
yenildiğinde üst ve alt solunum yollarını açan baharatımsı yeşil ezme. japon çocuklarına 'sus yoksa ağzına sürerim' dediklerini tahmin ettiğim şey.
japonya'nın bazı köylerinde, gayr-i meşru doğmuş bebeklerin*, dillerine sürülen ezme.
jean reno'nun oynadığı harika bir film.
yemeden ziyade çıkarırken yanma hissi veren bir garip oluşum. *
bana yillar once bunu guakamole diye yedirmislerdi bir takim vijdansiz arkadaslarim.. hala sevgiyle anarim kendilerini. burna cekmek hadisesinde yasandigi dehsetiyle olmasa da beni de birkac kez ziplatmis, solugu banyoda almami saglamisti. zira guakomole yedigim miktarla agzima atmistim.. yamulmustum hatirlarim hala.

benim kavrayamadigim bir lezzet kendileri. ne diyelim Allah sevenlerine guc kuvvet versin.
ben ki ne urfa, ne meksika* biberlerine dayanmis hazzetmis insanim.. boyle luzumsuz ve de kotu ve de aci bi tat gormedim.
yemeyin sevdiklerinize yedirmeyin!
horse radish olarak sunulur.. menuye iyi bakin. sushi yaninda servis yapilir genelde.
yemesi kadar birde bu yediklerin çıkma zamanı vardir ki işte asıl cümbüş o zamandır.*
acısı farklı derecelerde olup japon mutfağının vazgeçilmez hardalıdır.
jean reno'nun leon kadar güzel olmayan ama muhtemelen onun bir çeşit takliti olarak çekilmiş güzel filmi. duygusallık had safada filimde ama kız çok şımarık olduğu için o da göze çarpmıyor.
an itibariyle kanal d de izleyebiliceğiniz film.
Jean Reno'nun kızını bulmak için Japonya'ya gittigi aksiyon sahneleri izlenesi filmi.
vücudun bilumum deliklerinden ateş çıkarabilecek kapasiteye sahip öküzötesi acı bir bitki.
luc besson`un senaryosunu yazdığı komedi filmi. golf topuyla araba çalan hırsızı etkisiz hale getirme sahnesi gerçekten yarar insanı.
vasati bir filmdir.
igrenc, cok aci, eksimsi, agza tahta almis da yiyomus gibi bir his veren bitki. boooggggrrrkkk.
fındık ezmesi gibi yemenin pratikte neredeyse imkansız olduğu özellikle sushi ile tüketilen japon acı sosudur.
gecenin bir vakti gözler yarı kapalı zap yaparken jean reno'`nun karizmadan geberen suratıyla karşılaşılıp izlenen filmdir.

izlenen kısmında jean abimiz 20-30 kişiyi golf sopasıyla dövüp akabinde ortamdan uzaklaşmıştır. pim numarasının kurbanı olayım dediğim adamı böyle adeta rumeli hisarına zıplayan cüneyt arkın triplerinde görmek (yok lan.. o kadar da değil aslında. golf şeysiyle adam dövmek daha inandırıcı. evet. her şeye rağmen ay lav yu reno.) canımı sıktı. sonra o jean reno'ya sürekli salça olan kızın da ağzını yüzünü dağıtasım geldi, o ne şımarıklık o ne bohem arkadaşım. sonradan çaktım tabi kızı olduğunu, kız da sonradan çaktı zaten reno'nun babası olduğunu.

evet. sizin de anlayacağınız gibi son 20 dakikasına yetişmekle film anlaşılmıyomuş, "bu engin gözlem yetimi sözlükle paylaşayım hemen ehe ehe" dendiğinde de daha bi sıçılıyomuş. teşekkürler osman abi.

not: wasabi'yi asabi polis diye çeviren türk halkından dünyanın akıbetini değiştirecek bir icat yapmayı bırak, var mısın yok musun'a iron maiden'ı getirmesini bile beklemiyorum. oldu olacak adını bir japon sosu filmi yapsaydınız. neyse. alakasız oldu di mi ? evet. ben gittim. ama acun iron maiden işini bi düşünsün derim ben.
Japon Hardalı da denilen ve bayır turpundan elde edilen yeşil renkli macun.
Wasabi öyle çalakaşık yenmez, yenirse insanın kulaklarından dumanlar, gözlerinden ateşler, saç diplerinden ter damlacıkları çıkar, nitekim recep ivedik 2 de çıkıyor.
adanalı dizisinin orjinal hali .
dünyanın en acı tatları arasında kabul edilen japon hardalı. hatırlarsanız jackass'in ilk filminde grup üyelerinden biri wasabi'yi burundan asılmıştı.*
genellikle sushi ile birlikte servis edilen yeşil renkli bir japon acısı. işin garip tarafı, wasabi`yi yediğiniz anda gözünüzden yaş akıtmasına rağmen, etkisini müthiş bir hızla yitiriyor.
sushinin tadini degistiren bir aciliktadir. gozden, burundan, artik hangi akinti yolu varsa hepsinden yas getirir, cok cok az kullanilmali veya hic bulasilmamalidir.
jean reno nun izlenesi güzel filmi.