bugün

çiftler arasında paso dönerek yapılan,
3/4'lük ağır ritmli bir dans..
üç zamanlı bir dans türü.
gitarı yeni öğreniyorken çalmayı öğrendiğim fakat hala çalmakta zevk aldığım güzel beste.
müziğini, ritmlerini dinlemesi bile hoş olan bedensel aktivite.
(bkz: courante)
(bkz: allemande)
avrupada yapılması kanuni sultan süleyman tarafından bizzat yasaklanmış olan dans.
yanni 7/8'lik vals da yapmıştı zaten adı (bkz: 7/8 lik vals). *
röyksopp'un triumphand adlı parçası da harika bir valstır.
kalbimi çaldı
ortasından yardı
bir tohum ekti
çok farklı
gölgeye kaçtım
bir yudum su içtim
bin çiçek açtı
yok kimseyi duymadım,canımı sıkmadım
fikrini sormadım ben

yok benim ayarım yok
kaybolan zamanım yok
gel benim şahidim ol
ayrılmaz bir can hayalim boş

aklımı çeldi
ortasından deldi
bir ışık yaktı
çok renkli
gölgeye kaçtım
bir kıvılcım çaktım
bin güneş açtı
yok kimseyi duymadım,canımı sıkmadım
fikrini sormadım ben.

duman vals
yeni keşfettiğim şahane duman parçası album incisi

heleki

yok benim ayarım yok
kaybolan zamanım yok
gel benim şahidim ol
ayrılmaz bir can hayalim boş . Tamamdır Hocam, dedirtir.
(bkz: kers)
duman'ın son albümünde sanki kıyıda köşede kalmış gibi durrur, ama bana göre albümün en güzel şarkısıdır.
kaybolan zamanım yok kısmı yıkar geçer.
avusturya'nın simgesi haline gelmiş ünlü dans türüdür. özellikle 19. yüzyılda çok yaygın bir dans olmuştur. dönemin romantik ruhunu en güzel biçimde yansıtan, asil ve uygulaması zor bir danstır. fakat, dans eden çiftin ayaklarını yerden kesecek derecede heyecan vericidir. günümüzde latin dans zımbırtıları kadar ünlü olmasa da, halen valsin değerini bilen insanlar vardır.

özellikle johann strauss'un müziği eşliğinde yapılan valsler fevkaladedir, anlatılmayıp yaşanmalıdır... bir gün umarım..
harika bir duman şarkısı.
ingilizcesi waltz şeklindedir.

ayrıca fevkalade bir duman şarkısıdır.
yahşi batı filminde aziz bey tarafından anlatıldığı şekliyle boka basmamak için icad edilen dans çeşidi.
ilk dans olabilecek en romantik dans çeşitidir.
öğrenilmesi o kadar da zor olmayan, fikrimin ince gülü parçası eşliğinde mükemmel giden bir dans çeşididir.
(bkz: An der schönen blauen Donau)
Yapılması en hoş danslardan birisidir.

3/4 zamanlı bir Avusturya dansıdır.

En belirgin özelliği ise; çiftlerin birbirine sıkıca tutunup bir nokta çevresinde dönerek dans etmeleridir.

birgün; katılmak istediğim kraliyet düğününde bir partnerimle beraber yapmak istediğim ve hayranlıkla izlediğim danstır.
(bkz: vals bilen kız)

http://www.youtube.com/watch?v=_CTYymbbEL4
(bkz: evgeny grinko)

http://www.youtube.com/watch?v=VYCOg-yglNM
asilliğini ve güzelliğini sadeliğinden alan, gayet romantik dans. öyle bir dans ki partneriniz olan kadın/erkek ilk ve son olmalı.
insanların, özellikle kadınların, düğünlerine dair net istekleri vardır ya hani; gelinliğim şöyle olsun, kır düğünü olsun, pastanın içinden dansöz çıksın* gibi, işte benim bu organizasyonla ilgili en net isteğim düğünümde vals yapabilmektir. hatta sadece ben ve eşim etmeyeyim, ortaçağ balolarındaki gibi kalabalık bir grup eşlik etsin bize isterim. sonradan halay malay da olur da, şu valsi bi yapabilsem on numara olur harbiden. tabi önce öğrenmek lazım, neyse. müzik de şu olur büyük ihtimalle zaten;
http://www.youtube.com/watch?v=l7tFbbJirGU

o değil de; vals yaptıktan sonra mendilleri çıkartıp tey tey tey'lemek enteresan olur gibi geliyor, hayırlısı.
Wawes of the danube.
Shall we vals ?