bugün

22 ocak 2008 tarihinde piyasaya cikmasi planlanan feridun düzagac'in yeni albümünün muhtemel adi.
(bkz: http://www.sonybmg.com.tr/news_detail.php?nid=106)
bir devam filmi / siyah beyaz türkçe dublaj albümü gibi aceleye gelmiş izlenimi yaratmamasını, köprüden önce son çıkış * havasını tekrar yakalayabilmesini isterim. seviyoruz biz bu adamı en nihayetinde. hem de çok seviyoruz. albümün ismi ve kapağı her zamanki gibi hoş.
feridun düzağaç'ın yeni albümünden tadımlık parçalar için;

http://apps.facebook.com/...ke/artist/Feridun+Duzagac
şimdiden 22 ocak sonrası için playlistimde yer açtığım albüm. *
çıkacağını öğrendiğim anda garip bir hüzüne boğulduğum albüm. bir önceki albümün etikleri daha üzerimdeyken yeni bir albümü neler yapar bilmiyorum...
Bugün itibariyle çıkmış fevkaledenin fevkinde olan mutlaka dinlenilesi gereken albüm.
içinde yer alan şarkıları:

Çok Geç
Beni Bırakma
Yeniköy
Kara Kara
Kurumuş Ölüyorken
Söz Ver
Çok Aşık
Yüzün
Özledim
Hazır Cevap
Ardından
Senin için
f.d ağabeyimize yakışır nitelikteli albüm ismide kendisi kadar güzel albüm..
hem söz hem müzik bakımından dolu dolu olmuş dinlenilesi,dinlettirilesi bir albüm.yalnız ard arda dinlenildiğinde şapşala çevirebilir zira içindeki şarkılar hem tatlı hem acı.bir an karanlık bir an aydınlık.tüm albümü dinlemek soğuk bir kış gecesi loş bir tavan arasında ,tepedeki pencereden yıldızları izlemek kadar yalnız,hüzünlü,mutlu ve bunlara rağmen kendini iyi hissettirebiliyor insana.
yine baştan sona terbiyesiz şarkılarla dolu feridun düzağaç albümü. hayır, o kadar da söyledim bu adamın şarkı yazması yasaklansın dedim. dinleyen olmadı tabi. " çok zor soru değil bu, hadi çöz ver birlikte ölecek miyiz? " bak bak, terbiyesize bak! bu kadarla kalsa iyi, şuna ne demeli: " saçlarından bir yol inerdi, ortasına ellerimin. şimdi bir akarsu misafir içinde gözlerimin." bunlar ne ki, tüm şarkıları dikkatle dinle daha neler bulacaksın bak. terbiyesiz!
istediğin kadar istemsizce dinlesende rhayader`in bahsettiği gibi terbiyesizce aşkı ahlaksızca anlatan bir feridun düzağaç albümü. alındığı anda imha edilmesi gereken albüm.
öncelikle rapidShare'den dowland edilen daha sonra feridun abimize saygımızdan ve sevgimizden kaynaklı olarak satın aldığımız albümdür. ilk dinlenildiğinde ıykkk iğrenç lan bu denilen daha sonra "yüzün" şarkısının içine düştükçe abi bu parça için bile alınır denilen daha sonra bütün parçaları sevilen albümdür. bir kere dinlemek sureti ile köşeye attı iseniz yanlış yaptınız 10 kere dinledikten sonra hala sevmedi iseniz evet atın artık o parçalar size bir b.k anlatmaz...
dinlemekten sıkılmadığım albüm.
diğer feridun düzağaç albümlerinden daha farklı. melankoli az daha umutlu.
yüzün ve kurumus ölüyorken'in acik ara en iyi parca olduklari cok saglam albüm.
her bir şarkısı ayrı güzel, feridun düzağaç yine yapmış yapacağını dedirten albüm.
soğuk kış günlerinde ruhumu ısıtan albüm.
acıtan, ağlatan, sızlatan birbirinden güzel 12 şarkıyı barındıran, bir feridun düzağaç klasiği.

dinledikçe bir sır kapısı var mıdır bilinmez ama her şarkısı belli şeylerin üzerine denk gelen bir albüm, arkadaşlardan, sevgililerden, hayattan, ölümden ve acıdan bahsederken, aşkı kardeş gibi anlatan albümü kızına ithaf, dinleyiciye selam etmiştir feridun düzağaç.
beğenerek dinlediğim, tekrar tekrar dinlemekten bıkmadığım, sözlerin herzamanki gibi coştuğu, feridun düzağaç'ın son albümünün adıdır.
hemen her yönüyle klasik bir feridun düzağaç albümü. yine muhteşem...

yine ilk klibi çekilen tiki-rock bir piyasa şarkısı; söz ver [dipteyim sondayım depresyondayım tadında]
yine hemen akabinde gelen bir üst kesime hitap eden klipli güzel parça; beni bırakma [alev alev tadında. hani "feridun düzağaç?" dendiğinde "ooğğw rakı&balık&boğaz" diye türkiye'yi özetleyen turistler gibi "ya şu beni bırakma'yı söylüyodu ya neydi adıaa?" diye tanımayan kesime hitaben]

kalanlar birbirinden güzel. yani, yine 2 fireyle muhteşem bir albüm. yanlış anlaşılmasın söz ver ve beni bırakma da harika ama cafelerde barlarda çalına çalına boku çıkarılacağından alev alev klasmanına girecektir yakında. yüzün, tam bir klasik feridun düzağaç şarkısı olan kurumuş ölüyorken, "çoooook" derken yürekleri sızlatan çok aşık, farklı sözlerle yazılsaydı gelmiş geçmiş en iyi feridun düzağaç şarkılarından birisi olacak olan yeniköy ve diğerleri... birbirinden güzeller. her şarkı bittiğinde "tekrar dinleyim" deyip, o arada yeni başlayan şarkıya kaptırıp yine o şarkı biterken aynı duyguları yaşatan...

kısaca 2 yıl çok rahat idare eder bizi bu albüm.

teşekkürler, eline sağlık...
feridun düzağacın müzikal olarak son derece tatmin edici bulduğu,fakat bir çok kez dinlememe rağmen eski fd şarkılarının tadını bulamadığım albüm.
can sıkıntısı iyidir, uykusuz kalmak da.
"uykusuz"u değil de yoksunluktan uzak olan "uyumamak"ı tercih etmeli belki de. nefesi tutup masal anlatmalı kendi kendine, uykusuz bünyeleri uyanık tutmaya yarayanlardan. sonra uyanık gezer olup kapladığın alanı turlamalı, ne kadar geniş / dar olduğunu saat tutarak anlamalı.

uykusuza masallar rapunzelin saçını kendisinin kestiği, kurdun değil de babaannenin kırmızı başlıklı kızı yediği, cücelerin pamuk prensesi paylaştığı hayatlardır muhtemelen.
feridun düzağaç'tan kış vurgunu albümü.
poyraz soğukluğunda göğüsten girer, çıkmaz.
fazlası zarar, yürekte demlenmemeli bu albümdeki şarkılar.
fd zirvesi.
şüphesiz ki feridun düzağaç'ın en iyi albümüdür. bir albümdeki bütün şarkılar mı kalite olur yahu...

bu albümün benim için özel bir tarafı var. sınav dönemlerinde uzun süre boyunca uyuyamayınca kulaklığı takıp kafayı masanın üzerine koyup çok geç ile başlıyorum yarı uyur moda. genellikle hazır cevap şarkısında uyanıyorum ve üzerimde inanılmaz bir rahatlama hissi. sonra tekrar çalışmaya devam. ne alaka diyebilirsiniz ama aynı etki bir de tülay german ile oluyor.

bu albümü bir ara da ufak ufak demlenirken dinlemeli.
Sözlüğe girmediğim süre boyunca defalarca mesaj atıp nerede olduğumu merak etmiş değerli kadirşinas kıymeti bilinmesi gereken insan.

Saygı ve sevgilerim nezâketi muvacehesinde az kalsa da arz ederim.