bugün

23 yaşınızda bile 'acaba'ların kaybolmadığı, kendini yenilemesede özletmeyi başaran oyun. Role Player'lar apayrı zevk katar.
günlerimi, aylarımı, yıllarımı verdiğim bir oyun. ama zaman geçtikçe oyuncu kalitesi ve yaş seviyesi düşmesi sebebiyle bırakılacak konuma gelmiş bir oyun. yinede güzel bir server bulursam hala oynayabileceğim bir oyun.
sol frame de ultima online yazısını görmek bile yüzünüzde bir tebessüm uyandırır. mutlu eder sizi. 8 yıl oynadığım sonrasında hile furyası yüzünden resmen soykırım uygulanıp zorunlu bıraktırılan oyun. bu günün parasıyla ayda 400 lira telefon faturası ödediğimiz günler netekim o zamanlar adsl yoktu dial up vardı dün gibi gözümün önünde. hayatıma yön veren bu oyunu hiç zaman unutmayacağım. bu gün bilgisayar mühendisi olduysam program yazıyorsam web programming olayında bu kadar başarılıysam aslında ultimaya borçluyum. her gün 12-15 saat bilgisayar başında ultima oynarken ingilizcem de gelişti sphere server yüzünden programlama bilgimde. guild kurduk web sitesi yapmak icap etti web sitesi yapmayı öğrendim. bilgisayarıma virüsler girdi oyunu oynayabilmek için önce format atmayı sonra virüs temizlemeyi sonra upgrade yapmayı derken bir bakmışım üniversite son sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisi oluvermişim. artık oynamıyorum. taa ki bir gün 3d wow ayarında loot un olabildiği criminal ve murder sisteminin aynı ultima daki gibi olduğu bir oyun gelene kadar. geldiği gün en az bir 8 senemi daha yiyecek. bakalım o zaman neler öğrenicem ne olucam.
her mmo oyun gibi hile yazılımları sonucunda boka sarıp rafa kaldırılan oyun.
son haberlerde 3d olarakta tasarlandığı açıklanmıştır.
ea gamesin sıçıp sıvadığı oyunlardan sadece bir tanesidir. gençliğimi yiyip bitirdim ben bu oyunla ama ea games ne yaptı ? önce the second age versionundan eser bırakmadı, sonra çok yakışıyormuş gibi 3dye çevirdi.. kaşındılar.
ahhh nebula günleri dediğim hayatımda unutamıcagım günleri olan oyun.
ilk gördüğümde * gazetelerin çocuklar için verdiği kağıt bebeklere değişik kostümler giydirme tatavası kadar salak ve iğrenç bulduğum ultima, 5 yılımın içine etmiştir. gece gündüz başından kalkmadan 56k ile bir yığın telefon faturası getirip babamın fenalık geçirmesine sahip olduğum oyunun başına tekrar oturacam diye hala düzenli aralıklarla tırsarım. nebula server ı paralı oldu ve oyunun bir çok kullanıcısı ayrıldı. bunların arasında oyunu gerçekten zevkli yapan adamlar vardı. işte o zamanlarda düşüşe geçen ultima hala birkaç serverda oynanır durumdadır. fakat nebula tadı vermez. 0,1 skill kasmak için götümüzü yırttığımız oyunda 7x gm olmak 2 günü alır oldu. pvpsi iyi bile olsa, herkes 7x ken tadı çıkmaz kardeşim. oyunun tadı çıkması için yeni başlayan çömez, jhellom da skeletion öldürüp kalkan kılıç satmalı, box yapmalı, katanasını çaldırmalıdır vesselam.
25 Eylül 1997 EA Games yapımı muhteşem bir oyundur. Sphere ve Runuo versiyonları vardır. Yanlız bağımlılık yapma ihtimali yüksektir
artık adam gibi bir server ı mevcut olmayan oyundur. 8 - 9 sene önce ne paganlar ne olimpuslar vardı be dostlar, şimdi eser yok... * * *
hala bıkmadan oynanan oyundur...

systec.gen.tr

bu serverda hersey beleş itemler falan
karakterler full skill
sadece pVp amaçlı server
zevkli kasma derdi yok
gelenleri beklerim

Lust My'Precious *
Efsane oyunlar arasında en üst sıralardadır.. Tabiki geçmişte inanılmazdı artık suyu çıktı denilebilir.
ücretli olup olmadığını merak ettiğim oyundur. hiçbir bilgim yok öyle bir heves ettim şuanda indiriyorum. oynayan varsa bilgi amaçlı yardım beklemekteyim.
gelen geçen en iyi oyundur senelerimi yemiştir ama yine olsa yine oynarım. (bkz: in por ylem)
hayatımı asosyalleştiren tek oyundur,sabahlar olmasın lakabı bundan sonra doğmuştur benim için,ama tabiki zamanında.
Anılarım depreşti yine. Sene 2000, lise 2 deyim. Frp oynamayı öğrenmişiz ve en büyük hobimiz olmuş. Bu durum zaten üniversite hayallerimizi baltalarken birde ultima ile tanışmışız... Benim açımdan çok talihsiz günlerdi ama bunu ancak öss sınavından sonra anlayabildim...
Ama eski arkadaşlarımı bıraktığım gibi bulabileceğimi bilsem yine oynarım. (Alternate Pk)
Eski Nebula'yı özleyen ultima online oyuncuları önce;

http://www.worldofuo.com/

adlı siteden oyunu indirebilir daha sonra ise;

http://www.nebula.web.tr/

adlı siteden nebula serverına üye olup, clientı indirerek nostalji yaşayabilirler.
bırakılamayan sadece ara verilebilen oyundur.
10 yıl boyunca ara ara silip tekrar yüklemişliğim var. ve 2 yılın ardından, tekrar bu gece yüklemiş bulunmaktayım.
server mı ? lise yıllarımın diğer bir efsanesi..
nebula..
Bu meret yüzünden yeniden üniversiteye hazırlanmaktayım. Allah'ın belası oyundur. Başlarsanız, hayatınız eskisi gibi olmayacaktır. Garanti ederim.

Pişmanlık var mı? Yok arkadaş. Yine orta okulda olsam, yine yüklerim, yine oynarım. Hiç fark etmez.
eski günlerin hatırına geçen hafta yeniden hayatıma soktuğum oyundur. nebula ultima online shard' da yardırmaktayım. özlemişim.

kim kime soktu belli değil gerçi. bağımlılık yapıyor çok fena.

(bkz: ultima online hayat offline)
Yazılan entry'leri okuyunca bile vay amına koyim ne günlermiş dedirten oyun.
Basacaksın ins skroolları. sabah gidecek satacaksın. alacaksın zos'u altına, eline +9 kriss yeter.
Ver elini britinya mezarlığı..

Lise yıllarımı verin bana, tekrardan öss de pişmanlık yaşamak istiyorum.
ömrümden ömür çaldı. belki üniversiteye onun yüzünden geç gidip onun yüzünden geç bitiriceğim belki şuan bıraktım ama sigara gibi bu. bırakamıyorsun ara veriyorsun bıraksanda asla eskisi gibi olmuyor özlüyorsun.

şuan bir eroin müptelası gibi hissediyorum indirip oynamamak için zor tutuyorum kendimi. gerçi birazda unuttuğum nasıl bir yol izlenir napılır serverlara nasıl dahil olcaz diye. gözlerim yaşlı giriyorum bu girdiyi nerdeyse. o oyun başkadır gerçekten başkadır.
eski zamanlarını çok ama çok özleten oyun. serverlarda 500-600 player olur ve oyuna girmek için yarım saat denerdik birisi çıksa da girelim diye. bu yaz tekrar başladığım ama eski zevki asla alamayacağım oyundur.
Eğer gerçekten eskisi gibi janjanlı renkler olmadan absürd binekler olmadan ve skilleri kasmanın kolay olmasından rahatsız iseniz;

(bkz: golden age ultima online shard/#12675837)
hybrid ve crows kingdom serverlerından başka serverlarda zevk alamadığım oyun.
sabahın körüne kadar o barracon senin, bu neira benim spawn yelerinde heba edilen gecelerle pek çok insanın günlük hayatını olumsuz etkilemiş oyun.