bugün

cok basarili bir gnu/linux dagitimi. debian uzerine gelistirilmistir. debian'in tum guclu ozelliklerine sahiptir, ustune de ortalama bilgisayar kullanicilarina hitap edebilmek icin bircok tool gelistirilmistir.
sitesinden cd isteyince ücretsiz yolluyorlar. kubuntu ve xubuntu diye şeyleri de var.
kendini begenmis yazıcım ile iyi anlaşan ender gnu/linux dağıtımı. (bkz: sen salaksan ben ne yapayım)
cdlerinin tanesini 0.26eur'ya mal edip, isteyen kullanıcılara ücretsiz olarak yollayan canonical şirketinin sponsorluğundaki linux dağıtımı. bugün ben de aldım 10 tane. 8 x86 + 1 mac + 1 x64 şeklinde geldi. bursa içindeki güzel kızlarımıza bir tane x86 verebileceğimi belirtir, saygılar dilerim.

(yok lan yok şaka)

sizler de cd isteyebilirsiniz!
https://shipit.ubuntu.com/
kendi sitesinden neredeyse dünyanın her yerine bedava gönderiliyor, 1 ila 6 hafta gibi bir sürede elinize geçiyor ki bendenize 5 adet ubuntu paketi 3 haftada elime ulaştı, kuruş para ödemedim*

gnome ile arası olmayanlara kde kullanana ubuntu verisyonu kubuntu öneriyorum.
sitesinden sipariş ettiğiniz cd'leri ücretsiz şekilde kapınıza kadar yollanan, deb tabanlı, en az bug'lı linux dağıtımı. vista'dan çok daha sağlam bir işletim sistemi olduğu kesindir ve xgl ile süslediğiniz vakit vista'dan hiç bir eksiği kalmaz**.

yeme de yanında yat cinsinden bu distro'yu kullanın,kullandırın.

(bkz: anlatılmaz yaşanır)
linspire'ın icadı click and run uygulamaların da kullanılabileceği hale gelecek linux dağıtımı. böylece apt-get'ten daha kullanıcı dostu bir hale geleceği öngörülüyor. tabi linspire da en yakın rakibiyle ortaklığa girmiş oluyor (windows benzerliği hususunda). iyi haber. gibi.
6.1 sürümünde masaüstünü 3 boyutlu olarak kullanabileceğiniz işletim sistemi. yani bir masaüstünde internet açıkken, diğerinde film izlenebilir.

merak edenler burdan bakabilir;
http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search=

ayrıca pcnet dergisinin bu ayki sayısında ubuntu 6.1 sürümü verilmektedir. ilgilenenlere duyurulur.
afrika kabilelerinin birinin dilinde birliktelik anlamına gelmektedir.
5 adet CD'yi tamamen ücretsiz kapıma getirmiş insanlar için linux*
en bilindik ve basarılı linux dagıtıcısı. sitelerinden hem linux u indirebilir hemde eve cd istetebilirsiniz.
xgl ve beryl kurduktan sonra tadından daha da bi yenmeyen linux dağıtımı. windoze sen halt ye, geliyor free software!
diğer tüm linux dağıtımları gibi, format atmadan aynı pc üzerinde kullanabileceğiniz linux dağıtımı. aynı pc üzerinde fakat tabiki boş bir disc gerekiyor ya da en azından 3. parti bir programla * disc i kolayca bölüp böldüğünüz bölüme kurabilirsiniz.

kullandığım linux dağıtımları arasında en rahat olanı. automatix ve ya envy tarzı programcıklar aracılığı ile sistem kolayca upgrade ediliyor ve kütüphane aramakla falan uğraşmamıza gerek kalmıyor. kendi packet manager ı da oldukça başarılı. henüz yeni bir ubuntu kullanıcısıyım, ilk kullanışımda benden kaynaklı bir kernel hatası yaşamam dışında hiç bir sorun çıkartmadan en azından bir kere olsun restart atmadan ve mavi ekranla * karşılaşmadan kullandığım, sözlüğüme entry girdiğim dağıtım olmuştur ayrıca..
asus w5f laptopumda, aynı anda amarok+gdesklets+beryl+firefox'u sıfır kasma ile, hatta ve hatta olayı abartıp bir de mplayer ile video açıp üstüne masaüstünü küp yapıp gezdirmeme rağmen, bu sırada berylin kullandığı 3d vb. efektlere rağmen sıfır kasma ile çalışan linux dağıtımı. ulan ezik windoze daha firefox ve msn messenger ı düzgün çalıştıramıyorken, ubuntudan bunları muhteşem stabil şekilde yapıyorum.

ayrıca bu beryl'in özellikleinin 10da 1'ine sahip olan windows vista'nın aero'sunun nasıl bir donanım gücüne ihtiyaç duyduğunu lütfen araştırın. daha sonra asus w5f laptop'un donanımını araştırın ve yukarda yazılı olanları düşünün.

(bkz: linux ftw)

linux çekirdeğine bana bu orgazmı yaşattığı için burdan teşekkürlerimi sunuyorum.
windows vistanın 700 mb a sığmış hali ve vistadan her haliyle daha iyi.(en azından 2 gb ram istemiyor 512 mb artıyor bile)
çalışırken aynı anda ayrı bir pencerede windows xp çalıştıran işletim sistemi.

http://www.youtube.com/watch?v=01OqyzEyV9M&NR=1 (oha)
ubuntu linux incelemesi için şöyle birşey var;
http://www.pclabs.gen.tr/...4-feisty-fawn-incelemesi/
an itibariyle 7.04 sürümünü kullanmakta olduğum ve buraya yazdıklarımı imla denetimine tutan işletim sistemi.
bu sürümünde beryl gibi görsel eklentiler otomatik kuruluyor.tam olarak türkçeleştirilmemiş ama olsun meraklısına tavsiye edebileceğimiz bill amcanın alternatifi herşeye açık olanlara duyrulur.
"linux for human beings" diye sloganı olan linux dağıtımı.
gnome grafik arayüzünü kullanan.arkasındaki zengin destekçiler sayesinde dünyanın dört bir yanına ücretsiz dağıtılan en yaygın gnu/linux sürümlerinden biri.biraz modifiye ile debian sürümü haline getirmekte mümkündür.
(bkz: edubuntu)
(bkz: xubuntu)
aynı anda hem entry girip hemde kurulumunu yapabildiğim işletim sistemidir kendileri.
nedense açılmayan işletim sistemim. başlangıçta "ok booting the kernel" yazılı ekranda takılı kalıyor.
usb wireless adapter'imi kendi kendine taniyarak kalplerde taht kuran debian tabanli isletim sistemi.

https://wiki.ubuntu.com/ubuntu_in_diyarbakir adresinde ki haberde ilginctir.
yaklaşık altı ay önce kapıma kadar ulaşttırdıkları dvd ile an itibari ile kurulumunu gerçekleştirdiğim işletim sistemi. kde masaüstüne hakim biri olarak gnome masaüstü ile ilk deneyimimi bana yaşatacak işletim sistemidir ayrıca. sistem kurulurken internette gezinmek keyif verici.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar