bugün

oyunlarını ve kitaplarını bitirdim, hatta 3. oyununu tüm DLCler ile birlikte 4 kez falan bitirmişimdir. Ama arkadaşım, o "Triss Merigold" nedir allasen ya, taşak mı geçiyonuz olm. Oyundaki sevdiceğim, biricik aşkım, kızılım olan kadını gerçekten canlandıran kişi bu mu ya. Zenci elfler, Hindu Yennefer, Saçma triss....

abi gerçekten kaliteli, eli yüzü düzgün işler yapıyosunuz ama şu "social justice" olayını bırakın ya, gerçekten bokunu çıkardınız artık. bak kitaptan uyarlamışsın, adam halihazırda tüm karakter betimlemelerini sana vermiş, ne gerek var kendi kendine girişiyosun şu işlere, ne yazdıysa adam ona uygun dağıt karakterleri. misal serinin yazarı ben olsam, bu şekilde netflixin benim karakterlerimi kendince betimlemeye kalkmasına izin vermem, bu bana yapılan bir saygısızlık olur. arkadaş her yapımda azınlıklardan insan olacak diye bir kanun yok, bu evren buna uygun bir evren değil, şu analizi yapmak bu kadar zor mu gerçekten?

tepkim sadece siyahi olan, hindu olan kişilere değil. misal triss merigold'u örnek alalım, onla başladık zaten entry'e. şu cast seçimi olmamış yani, ama gidip sarışın, bembeyaz tenli, masmavi gözlü çok güzel bir kadın getirip "triss merigold" bu desen o da olmaz, ona da şiddetle karşı çıkarım, ırkçılık değil bu yani. istenen şey basit, yazılana uygun bir şekilde karakterler sunulsun izleyiciye, bu kadar....
Bir zamanlar sırf kart oyunu (gwent miydi neydi) için girdiğim oyundur.
Beni sarmadı. Akıcılık mı diyeyim, hikaye başlangıcı mı diyeyim bilmiyorum. Eksik çok bu dizide. Bir hikaye, serimi de düğümü de çözümü de iyi becermeli. Giriş kısmı pek sıkıcı.
Sadece oyununu oynayan sığırların, "o kız benzememiş, bu karakterle alakası yok" diyerek çamur attığı mükemmel netflix dizisi. Bir kitabın senaryolaştırılması ve olan bitenin akıcı bir dille izleyiciye aktarılması zordur. Fakat senaristler bunu iyi kotarmış. Daha ilk bölümde blaviken'de geçenler, cirinin çevresinde yaşananlar kısa ama anlaşılır tutulmuş. Witcher'ın adını bile duymamış olan ailem herşeyi hemen kavradı, "böyle dizileri" seviyorum dedi.
Bu arada yen'nin öyle olması gayet normal, çünkü kitabında özürlü ve çirkin bir kız, sonradan kendisine büyü yapıyor. Oyun ile karşılaştırmayın!
The Witcher, dün ilk 10-15 dakikasını izleyip kapattığım netflix dizisidir . Steam üzerinden bu yapımın oyununu oynamış biri olarak diyebilirim ki oyunun hikayesi daha akıcı ve güzeldi . Oyunun hikayesini birebir kullanabilirlerdi . Bu da the witcher serisi oyuncularını çekerdi . Ancak beni ilk 15 dakika itibariyle pek sarmadığını söyleyebilirim . Sonradan devam ederde kararım değişir mi onu da o zaman göreceğiz.
Bana lafımı yediren dizi. Evet gerçekten ben bu işin ciddi anlamda iyi olmayacağını, Netflix'in "ya abi kısa bir hype yaratalım bize o gaz yeter, bir sezonla kitleyi çekeriz üyelikleri patlatırız sonrasında da başka bir serinin ırzına geçeriz" kafasında yapacağını düşünüyordum ki, herifler hakkını vermiş ya lan. Bazı detaylar sinir bozsa da evet arkadaşlar, sanıyorum sezonu bitirmemle diyebileceğim şey, olmuş olduğu.

Aslında güvenli bir rota tercih edilmiş diyebilirim, kitaplarda olan kısa hikayeleri nerdeyse birebir aktarmışlar, sadece araları kopuk hissettirmemek amacıyla bir takım bağlamalar yapılmış, yine yanlışım yoksa biz Yen'in geçmişine dair bu kadar şey bilmiyorduk, daha üstünkörü bilgilerimiz vardı, burada biraz daha kolay sindirilmesi adına bir takım şeyler yapılmış.
Karakterler her ne kadar görünüşleri ile size tanıdık gelmiyorlar genel olarak ama karakterleri oldukları yerde. O konuda "bu karakter bunu yapmaz" diyebileceğim sanırım bir iki nokta oldu ki o da bariz izleyiciye jest olsun diye yapılmış hareketler diye düşünüyorum.
Dizi, Witcher'ın o gri havasını çok güzel şekilde yansıtmış, Geralt'ın griliği biraz azaltılmış gibi sanki, ancak diğer karakterler yeterince gri. Her şey olabildiğince vahşi ve sert olarak gösterilmiş ki benim en büyük sıkıntı çıkacağını düşündüğüm nokta buydu. Yeri geldiğinde kollar da kopuyor, yeri geldiğinde çocuklar da savaşta katledilebiliyor. Hiç bir karakter beyaz atlı prens değil, herkes kendi çıkarı uğruna kararlar veriyorlar.
ilk sezona dair diyebileceğim şeylerden biri de güzel giriş yaptı bana kalırsa. Nasıl desem, tempo sıkıntısı da değil çok ama, lineer ilerleyen bir olay arkı olmadığı için ilk defa izleyenlerin kafasını karıştıracağı çok olası. Böyle de olmak zorunda çünkü gerçekten bunlardan başlayarak biz hikayeyi görseydik sanırım 2. ya da 3. bölümde sıkılıp kapatırdık, geçmişte anlatılması gereken şeyler var ve hepsi önemli fakat sıkabilme potansiyeli yüksek olaylar. Dizinin normal akışının içerisine yedirilmiş. Dediğim gibi bunların hepsinin bir önemi var konu içerisinde ve anlatılması şu an için sıkıcı evet fakat ilerde kalkıp Ithlinne kehanetinden bahsedilecek, Lara Dorren'den bahsedilecek, bir anda işin içine Wild Hunt girecek, öbür yandan Nilfgaard'ın bazı şeyleri neden bu kadar ısrarlı ve sapıkça yaptığı açıklanacak, tamamiyle kalırsınız ortada.
Bu arada bu kadar anlatılmasına karşın bazı şeylerin dizide, yeterince olmadığını hatta eksik olduğunu söylemekte fayda var. ilk izlediğinizde ne, niye, neden, nasıl sorularını bolca sorup wikilerde zaman öldürmeniz olası, yerli kaynakta Witcher'a dair açıkçası öyle çok yok, en azından bugün için, çoğalacağını düşünüyorum ben.
Bu arada yine belirtmem gereken bir şey var, dizi yan karakterlerini başarılı şekilde oluşturdu diye düşünüyorum, ilerki sezonlarda özellikle karakterlerin geçireceği değişimler ve yaşayacağı olaylar daha etkileyici olacak.
Bu arada dizinin gerçek anlamda açılması için ben en azından 2 sezon daha olması gerektiğini düşünüyorum. Ağır ağır başlayıp bir anda hızlanacak, ilk sezon özellikle ciddi anlamda kendisini tanıtmakla meşgul.
the witcher .. gayet ilgi uyandırıcı bir hikaye .. bir kitap, bir oyun , bir dünya .. şimdi de bir dizi. netflix buna el atınca oldu bu demiştim. sonra cast ı gördüm. acaba bütün bütçeyi cavill e gömdüler de netflix yapımı filmler gibi basit mi olacak şeklinde düşündüm. castı ayrı tutarak söylüyorum ki buna aşağıda değineceğim bu kadar başarılı bir başlangıç yapacaklarını beklemiyordum.

tamı tamına 8 bölüm birden izleyicilerin beğenisine sunuldu. her bölüm ortalama 1 saat. senaryo farklı zaman dilimlerindeki karakter gelişimlerini göstererek başladı. eğer ki efsunger evrenine pek hakim değilseniz anlamanız biraz zor onu baştan yazayım. ana hikayemiz geralt üzerinden ilerlerken yan hikalerimiz yennefer ve ciri üzerinden ilerlemekte. geraltın butcher of blaviken lakabını kazandığı hikaye ile başlıyoruz seriye. ehvenişer - kötünün iyisi - bir seçenekle ; insanların katledilmesindense eski bir prenses ve adamlarının canını alıyor geralt. gayet hareketli bir başlangıç.

hikayenin yennefer tarafında ise yenneferın çirkin ördek yavrusundan -daha az çirkin - bir ördek yavrusuna gidişatını görüyoruz . neden kuğu yerine bunu yazdığımı sorarsanız direk cast ı işaret ederim yennefer için kitaptaki tasvir ve oyundaki canlandırma ve casttaki yennefer ;

gerçek yennefer ;

https://i.pinimg.com/orig...5239d00f9afd5c8646e90.png

netflix yennefer ;

https://i.ytimg.com/vi/duqppgM1NiY/maxresdefault.jpg

yennefer uzun boylu , iri bembeyaz teni üzerinde koyu renkli giyinen güçlü bir kadınken netflixde hindistanlı cılız kara kuru bir tip. her sahnede sırıtıyor açıkçası. yen bir şeye uzanırken bile o kara ince parmakları gözümüze geliyor .

yine casttaki en rezil seçimlerden birisi olan triss.

gerçek triss ;

https://www.madhouse.it/f...les/Foto/53663_358104.JPG

netflix triss ;

https://pbs.twimg.com/media/D_31GLZW4AA2wNY.jpg

bu ne amk ? çiller dışında hiçbir benzerlik yok. tamam ayrım vs olmasın da herkes zenci mi olsun ? bari çinli ginger bulsaymışsınız ?! güzelim turuncu kızı ne şekle sokmuşsunuz, bilgiç mahalle zencisi gibi. dizide bir tane turuncu kız yok ; o zaman bu da ırkçılık bu da ayrımcılık . ginger değilim ama i find this offensive asdf . neyse.

ayrıca siyahi elfler var. elf dediğin bügüne kadar legolas gibi , arwen gibi tasvir edilince alışılması zor oluyor.

bu 2 konuda yanlış yaptılar . peki doğruları ne ki bu kadar beğendim onu söyleyeyim ; hikaye oldukça başarılı aktarılmış. inanılmaz hoşuma gitti. mekanlar , çekim açıları, diyaloglar gayet yerinde. ve hiç ama hiç ummazdım ; Henry Cavill müthiş bir geralt olmuş. orjinal sesinde izleyin ; sesi birebir geralt. tavırlar , giyim, hareketler ; kılıç ustası olması, siklemez tavır vs ekranda süper oturmuş. ana karakter acayip başarılı.

geralt ;

https://giphy.com/gifs/ne...etflix-Ws3XBIIWFqSp1ayZDT

ve ciri. prenses cirella. Heiress to the throne of Cintra. cirinin küçüklük hali tam oturmuş. en az geralt kadar başarılı bir seçim.

cirinin velet hali ;

https://cdn.mos.cms.futur...29UWeYmvivLg2vqcjzQzX.jpg

8. ve son bölüme gelince olay döngüsüne dair bir yazı daha yazacağım. o entryde görüşmek üzere.

edit : daha yazmadan eksi veren hıyar, sana da günaydın !
Güzel fena değil, izlenebilir.
kötü bir dizi.
Ben beyendim şu anda 7 bölümü seyrediyorum ve birçok saçma sapan yerli diziden kat kat iyi. Fantastik hoşlanıyorsanız tavsiye ederim.
dizide witcher evreniyle alakasız zenci karakterlerin bulunduğundan şikayet eden olmuş. sen geralt'ı zenci yapmadıklarına dua et. abd yapımından ne bekliyorsun ki illa "bakın ırkçılık yapmıyoz" mesajı verecek.
Dizi genel anlamıyla beğenilmiş ufak tefek eleştiriler var ama güzel dizi yapmışlar izlemeye değer. Tavsiye ederim.
geralt süper, ciri süper, triss leş gibi, sokaktan bile daha iyi trissler bulurum lan ben. yeneffer de güyya süper güzel olucak güyya her girdiği ortamda milletin dibi düşücek o müziği basıyorlar çünkü arkadan... sonuç fıs. tamam kızlar çirkin değiller ama rola uygun hiç değiller. sen kalk bu kadar büyük bir projeye bu kadar vasat bir oyuncu kadrosu ayarla.

game of thrones un yerini falan da tutmaz. bölümler birbirinden çok kopuk. akan bir hikaye zaten yok. sonraki bölümde ne olacak o da merak unsuru değil. şimdi denecekse şayet kitaplar böyle o zaman kitaplara sıçayım afedersin, oyunları mis gibi akıyorda kitapları leş gibiyse eh bu da yazarın beceriksizliğindendir.
ilk bölümün ilk 20 dakikasına kadar zor dayandım. Sonra kapattım. ileri ki bölümlerde belki güzelleşiyordur o yüzden olumsuz yorum yapmak istemiyorum şu an. Ama bana klişelerle dolu bir dizi izlenimi verdi. Oyununu yada kitabını zaten okumadım oynamadım. izleyip tekrar yorum yapıcam.
Evet dün itibari ile diziyi bitirdim artıları ve eksileriyle, adamlar hakkaten witcherlerin hayatını çok iyi anlatmışlar bize, sadece ana hikaye değil,oyunları oynayanlar bilirler, witcherların hazine avları yada kontrat ile canavar avlaması mevzularını izlerken gerçekten bende sanki oyunu oynuyormuşum hissiyatı yarattı. Ayrıca witcher evrenin o acımasız, politik ve gri atmosferide çok iyi verilmiş. Oyuncularda ise başroldeki abimiz resmen yaşıyor gerald’I, dandelion çok iyi olmuş,ciri daha dizi başlamadan zaten çuk oturmuş demiştim, yannefer rolundeki ablamızın oyunculuğu çok iyi,yennefer in o hırsını çok iyi veriyor ama kabul edelim ki yenneferin güzelliği bu ablada yok maalesef aynı şeyi triss içinde söyleyebiliriz.birde sanki olaylar biraz hızlı ileriledi özellilkle büyücülerin gelişimi açısından, bazen zaman konusunda da kafanız biraz karışabiliyor çünkü Gerald ve cirinin hikayesi farklı zaman zaflarında geçiyor.
Sonuç olarak fantastic dizi seviyorsanız izleyebilirsiniz, zaten oyunu oynamış biriyseniz benim gibi, izledikten sonra witcher 3 tekrar kurulacaktır 
Henry Cavill denen boş herifin Geralt rolüne zerre yakışmadığı dizi. O kadar dandik görünüyor ki, çok zorlama resmen. Şu salak herifte ne buluyorlar anlamıyorum.
triss'in edirne şoparlarına benzetildiği netflix dizisi. başka oyuncu mu yoktu amk?
andrzej sapkowski'nin yarattığı bir fantastik kurgu serisinin adı. "Witcher", insanlara tebelleş olan, zarar veren muhtelif yaratık, canavar vs. şeyleri ücret karşılığında öldürme hizmeti sunan bir meslek grubunun adıdır. eserde ana karakterimiz de witcher mesleği icra eden Rivia'lı Geralt'tır.

Kitap serisinin oyunu da vardır. netflix de dizisini yapmıştır.

tanım ve bilgi kısmını geçtikten sonra, artık dizi ile ilgili küfürlerini sıralayabilirim. e be a.ına koyduğumun netflix'i! ulan bir adaptasyonu da doğru yapın lan! zenci elf nedir ulan? zenci elf diye bir ırk mı var? kara elf var onlar da drow zaten, normal elf değil.

o nasıl yennefer a.ına koduumun çocukları! o nasıl triss merigold ulan!

süpermen abi ile ciri dışında tüm casting rezalet.
ne kitap ne de oyun bilgim olmasına rağmen, yüzeysel bir internet araştırması ve 1-2 video ile sırf meraktan ilk bölümünü izlediğim dizi.

benim gibi altyapısı olmadan gelenleri bile ortama ısındıracak bir havası var gibi. seveceğimi düşündüğüm için de izlemeyi bıraktım. kitaplarını alıp okumayı düşünüyorum çünkü önce.

fakat hikayeye aşina olmasam da sağdan soldan görüp duyduğum dillere destan güzellikteki bazı karakterlerin ne hale geldiğini görmek beni bile üzdü. hele triss merigold için yaptıkları oyuncu seçimi o kadar saçma ki güldürdü. saatlerce oyunları oynamış, o yüzlere aşina olmuş isimler için nasıl bir yıkımdır tahmin edemiyorum.
Saçma salak bi dizi. Bitiremedim bile (en son 4 yıl önce bi dizi izlemiştim ondan sonra bi ilk)
eh işte fena değil.
Yennefer karakterini canlandıran anya hanımefendinin Hispanic/latin güzelliğine hayran kaldım. Güzel dizi olmuş, netflix bu sefer iddialı görünüyor.
sezon 1 bölüm 6 itibarı ile iyice saçmaladılar. zaten yen için karakter seçimi bir felaket iken geraltı iyice romantik adam moduna soktular.

bu arada ; (bkz: the witcher/#42590722)

olamaz abi, 1x7 aynen devam. yennefer dünyanın en güzel kadını muamelesi görüyor - kitap ve oyuna göre doğru evet- ama casttaki oyuncu çingene tipli yüzü tüylü indian. rezalet.
8. bölümü de izlemiş bulunuyorum.

(bkz: the witcher/#42590722)
(bkz: the witcher/#42606833)

evet sonunca ciri ile geralt buluştu. senaryo güzel ilerliyor lakin cast geralt ve ciri hariç sırıtmaya devam ediyor. yani witcherle temasa geçen ilk bölümdeki kız hariç tüm kadın karakterler zenci mi olmak zorunda anlamadım. triss ve yen e değinmiştik.

şimdi kitap ve oyundaki tarifi ile fringilla ;

https://staticdelivery.ne...2/38654200-1511023372.png

netflix fringilla ;

https://vignette.wikia.no.../latest?cb=20191221152710

aga bu nedir ? nedir bu ? oldu olacak erkek oyuncu oynatsaydınız. bu nasıl bir rezilliktir anlamadım. olayın ırkçılılla da alakası yok ha, adamlar heryere zenci koymuşlar castta ama bir tane bile sarı ırktan adam yok. esas ırkçılık çinli, japon korelilere yapılmış. böyle de saçma . 8 bölümdür izliyorum yennefer hala sırıtıyor, triss hala bilgiç zenci abla .senaryo harika cast rezalet.
hayır miss gibi yapım olacakken gelen hal şurada, bakın aşağıda bir dram yatıyor ve adı triss merigold. nereden buldunuz abi şunu kekoland dan mi ;

https://preview.redd.it/h...574b4d5ad1b5222190fa71f5b