bugün

film avatarlarını joker yapıp, bilimum ** iletilere "why so serious" öbeğini yazıp, gözünüze gözünüze sokan garip pigmeler üremesine yol açmıştır.
batman serisinin muhteşem diye rahatlıkla nitelendirilebilinecek son filmi. gerçekten müthiş olmuş sahneler oyunculuk kurgu konu her yönüyle müthiş, bir sonraki sahneyi heyecanla bekliyorsunuz.

gitmeden önce heath ledger öldüğü için mi bu kadar büyütüldü diye kaygı duymuştum, heath ledger gerçekten çok üst düzey performans sergilemiş ama film bütünüyle çok başarılı.

şimdiye kadar en iyi batman adayım hep michael keaton dı, begins de hayranı olduğum bale e çok güvenmiş ama yine de bir numara diyememiştim. fakat şu an rahatlıkla söylüyorum en iyi batman christian bale dir.
heath ledger kusursuz bir psikopat olmuş.
christian bale de artık batman rolünde sırıtmıyor.
filmin tek olmayan yanı tek kadın karakter Maggie Gyllenhaal...
olmamış... katie holmes bile daha uygundu.
ben böyle super hero'lu filmlerden hiç haz etmem. Hiiç ama. Başı sonu bellidir.
Ama Batman karakterinin başından iki isim geçmiştir ki, batman sevmek zorunda kaldığımız bir süper kahraman olmuştur. Kuşkusuz bunlar Tim Burton ve Christopher Nolan.
Christopher Nolan'a bahşedilmiş karakter yaratma yeteneği vardır ki aman aman. Kim Batman Dark Knight'ı izleyip Joker'e hayran kalmaz?

--spoiler--
Why so serious? Lets put a smile on your face!?!
--spoiler--
Joker'in inanılmaz bir performans ile canlandırıldığı filmin son serisi. Keşke ölmemiş olsa devamını getirebilseydi. Zincirlikuyuda binanın üzerine giydirilmiş Joker afişi bile insanı bir garip ediyor herhalde durumun da etkisi var.
http://www.WhySoSerious.com
basligi altina girilen entry lere otomatik olarak

"heath ledger joker rolunde mukemmel bi oyunculuk sergilemis"

ifadesinin eklendigini dusundugum film.
joker'in kalem kaybetme numarasına bayılacaksınız.
--spoiler--
"Two Face -Harvey DENT" - in düşmana dönüşmesi olayını yapamamıştır efendim bu film . Sonradan düşman olacak bir adam bir filmde o kadar iyi verilmez Harvey Dent denen adam filmin en baba adamıyken bi karı ölüyo diye bağlıyor psikopata gerçek hikaye kesinlikle böyle değil duruşmada yüzüne kezzap atıyorlar zaten. Kaldı ki batman o sahnede o adamın suratının o kadar yanmasına izin vermez
--spoiler--

Bunun dışında mükemmel filmdir. Aksiyon ,gerilim, oyunculuk, yönetmenlik.... yağdırmış adamlar... Koltuğuma kilitlendim kaldım.
sağlam repliklere sahip film. müziklerinide hans zimmer dayımız hazırlamış ve filme ayrı bir tat katmıştır.

--spoiler--
Benim ne olduğumu biliyor musun? Ben arabaları kovalayan köpek gibiyim. Eğer yakalasam bile ne yapacağımı bilemem. Anlarsın ya, ben sadece yapıyorum. Çetenin planları var, polislerin planları var. Gordon''un planları var. Hepsi üçkağıtçı. Bu üçkağıtçılar, kendi küçük dünyalarını kontrol etmeye çalışıyorlar. Ben öyle değilim. Ben o entrikacılara
kontrol etme çabalarının, ne kadar zavallıca olduğunu göstermeye çalışıyorum.
--spoiler--

--spoiler--
Biliyor musun. Biliyor musun ne fark ettim? Kimse, işler plana göre yürüdüğünde paniklemiyor. Plan ne kadar korkunç olsa bile. Eğer yarın, basına bir katil öldürülecek desem, ya da kamyon dolusu asker havaya uçacak desem,
kimse paniklemez. çünkü hepsi planın bir parçası. ama, küçük yaşlı bir vali ölecek dediğimde. O zaman herkes aklını kaçırıyor! Seni anarşi ile tanıştırayım. birazcık üst mertebeleri kızdır.
sonra ortalığı kaos sarsın. ben bir kaos ajanıyım. kaos hakkındaki şeyi biliyor musun?
--spoiler--

--spoiler--
why so serious?
--spoiler--
(bkz: size kalem kaybetme numarası yapayım mı)
cikip sicip batirmis filmdir.
aklimizdaki tüm batman imajının icine etmistir , biz ki yillar batman serilerini okuduk izledik ; bu filmde ise tüm bildiklerimizin batman hakkında düsündüklerimizin cürütüldügünü gördük.

1- batman apartman dairesinde yasamaktadir.
2- bizim bildigimiz joker , batmanin '' bruce '' ailesini gece gasp ederken öldürmüstür , arkasindanda '' sen hiç ay isiginda seytanla dans ettin mi ? '' diye sormustur. lan bu ne simdi bu filmde ortaya bir joker cıktı '' yok babam kesti '' yok efendim '' annem elledi '' hep ayni nara.
3- joker batman tarafindan daha önce asit dolu bir cukura atilmistir , bu yüzden yüzüne yaptirdigi estetik ameliyat neticesinde joker hep gülüyormus gibi gözkür , bu filmdew joker - sonradan cikma joker cakma joker - kücükken agzinin babasi tarafindan kesildigini söyler.
4- harvey isimli kisi yani savci , iyilik timsali adam bir anda harvey ciftyüze dönüsür ki burada yuh demisizdir , ciftyüz vucudunun bir tarafi aside maruz kalarak yanmis bir kötürümdür.
5- joker denen sahis bir dakika icerisinde bir karar verip sadece yarim saatte bir hastaneyi tamamen havaya ucurabilecek kadar bomba döseyebildi , koca hastane yerle bir oldu. - türkler yapsa türk filmi dersiniz alay edersiniz -

ve daha niceleri...
adını ve yaptığı hasılatı hakeden gayet kaliteli bir yapımdır. ancak daha önceden batman serilerini dikkatli takip edemeyenlere göre batman imajı değişmiş, çürütülmüştür. oysa asgari düzeyde dikkate sahip batman izleyicisine göre batman imajı da, joker karakteri de sağlamlaştırılmış, bu filmde soru işaretleri giderilerek taşlar yerine oturtulmuştur. şöyle ki;

batman çok katlı bir yapıda yaşamaktadır. daha önceden de böyleydi zaten, bunda şaşılacak bir nokta yok. üstelik filmde süreki "wayne malikanesi"nden bahsediliyor. oratada apartman dairesi falan yok. (her parti evde yapılmaz...)

joker bildiğimiz jokerdir, farklı bir yanı yoktur. geçmişi nasıl olursa olsun, jokerden dürüstlük beklemek jokerin kişiliğine aykırıdır. bu da filmde gayet net işlenmiştir. jokerin geçmişi hakkında sürekli olarak babam kesti, karım çizdi şeklinde bahsetmesi, jokerin yıkıcı yaratıcılığını ve psikopat kişilğini yansıtmak için filme eklenmiş, iyi de edilmiştir. dikkat edilirse her karşılaştığına farklı hikaye anlatmaktadır. bunların gerçek olmadığı, yani açıkça jokerin salladığı daha nasıl anlatılabilir ki? joker konuşurken alttan "şu anda yalan söylüyor" yazısı mı ekleselerdi?

harvey için ise, beklenen şey olmuştur diyebiliriz. batman serisine az çok aşina olan her izleyici, daha filmin ortalarında, harvey çift tarafı tura olan şans parasını kıza doğru attığında harvey ile ilgili neler olabileceğini anlamışlardır. dahası batman'de çift taraflı şans parası taşıyan kim olabilir ki? yıllardır işlenen two face karakteri elbette. harvey'in "two face" olduğu çok önceden belli edilmişti bu filmde...

joker hastane de yakar, askeri üs de. bu sahneleri türk filmi ile karşılaştırmak için şu kadar zamanda bu kadar bombayı nasıl döşedi demeden önce, türk sinemasında böyle bir patlama sahnesi çekilmiş mi ona bakmak lazım. üstelik jokerin geniş bir kadrosu olduğu, joker göz altındayken harvey ve sevgilisinin kaçırılıp rehin alınmasından belliydi. aynı kadro bomba da döşer, parke de döşer, budur...

daha neler neler...
üzerinde lanet dolaştığı söylenen film. her başarılı şeyin arkasında olan bir lanet olması klişesini hatırlatıyor. the dark knight çok kısa bir sürede imdb top 250'de the godfather gibi bir klasiği kenara atıp zirveye oturmuş, vizyona girdiği ilk günden daha 18 milyon dolar hasılat yapmış * ve herkesin dikkatlerini üzerine çevirdiği bir film olmuş durumda.

filmin yapım aşaması henüz bittmiştiki teknik ekipte yer alan iki çalışanın beklenmedik ölümleri gerçekleşti. ardından ocak ayında garip bir şekilde kaybettiğimiz `heath ledger ve hemen sonrasında christian bale'in hapse atılması ve son olarak da morgan freeman'ın geçirdiği trafik kazası...yetkililerden birinin yaptığı açıklamaya göre cast ve teknik ekipteki herkes panik içinde imiş.
şimdi şöyle bir durum var filmle ilgili;

geçen gün ikinci kez izledim filmi. bu sefer daha dikkatle.tamam, film çok güzel bir film olmuş ve evet, heath ledger tek kelimeyle muhteşem oynamış. bu konularda aksini düşünen insanla polemiğe bile girmem. ama heath'in oynadığı karakter the joker'den ziyade, ultra psikopat bir karakter olmuş. yanlış biliyorsam düzeltin ama joker bildiğim kadarıyla dünya s.kine minare g.tüne bir insan, sürekli suratında yavşak bir gülümseme var. filmde ben bunu kısıtlı sahneler dışında bulamadım. tabi ki bu heath ledger'ın suçu değil, sonuçta ona verilen rol ne ise onu oynadı adam ve tekrar söylüyorum layığının üstünde bir performansla oynadı. ama sırf gerçek jokeri oynayamadığından jack nicholson'ın jokeri daha iyi gibi geldi bana. ayrıca şunu da belirtmek isterim ki joker'in dahil olduğu bir film daha çekilirse ve bunda johnny depp oynarsa fevkalede heath'in fevkinde bir jokerle karşılaşacağımdan eminim.

her şeye rağmen gidilesi, izlenesi, dvd arşivinde yer bulası bir filmdir.
filmdeki bir diger alakaya maydanoz kisim ise , batmanin bir anda halk tarafindan '' pustun teki '' olarak nitelendirilmeye baslanmasidir , harvey dent ise '' cift yüz '' karamurat benim dercesine ortaya cikmis ve batman benim beni tutuklayin yargilayan demistir - neden yargilanacaksa artik ; cünkü batman gotham polisinin her götünün sikisikliginda bir florasan isigi ile cagrilan kahramanken neden polis tarafindan aranirsa ? - harvey dent yani sahte batmen sacma sapan bir sekilde iki araba ile tasinmistir filmde cezaevine - yuh ya -. koskoca batmani tutuklayan koskoca polis teskilatinin yaptigina bak sen , hadi gelin batmani öldürün dercesine adam tasimistir resmen. ne koruma vardir , nede agir silahli adam vardir sanigi koruyan , ulan biz siktiriboktan bir tecavüzcü tasirken bile onu polis kiligina sokuyoruz halk katletmesin diye be.

bir de o son sahne yokmu , yolun ortasinda joker mal gibi beklemistir hani , batman beni öldür diye ama batman '' ben adam öldüremem '' demis ve kendini yere atip bütün kemiklerim kirilsin demistir. tamam batman adam öldürmezde hani orada iki amuda kalkar iki ters takla atar adam bir kamci bir zincir firlatir herifi yakalar , ama tüm bunlari yapan batmen sirf filmde aksiyon olsun uzasın diye mal gibi motordan yere atmistir kendisini... enteresandir ve daha niceleridir.
imdb'de #3. sıraya gerilemiştir.
joker'in hayat hikayesini temel alarak çekildiğini sandırarak boşa beklenti yaratan yapım.
imdb'de halen #1. sırada olan filmdir aslında.

--spoiler--

Rank --- Rating ------- Title ----------------------- Votes

1. ----- 9.1 ---- The Shawshank Redemption (1994) - 360,131
2. ----- 9.1 ---- The Godfather (1972) ------------ 308,675
3. ----- 9.1 ---- The Dark Knight (2008) ---------- 222,220

--spoiler--

görüldüğü üzere ratingleri aynı ilk 3 filmin(9.1) yani hepsi 1. konumda kabul edilebilir.

güzel film vesselam. özellikle christian bale(batman) ve heath ledger(joker)ın karşılıklı oynadığı sahneler...
imdb'de yakaladığı anlaşılmaz başarı, ilk defa bir süper kahraman hikayesinin bu kadar dramatik ve psikolojik yönü ağır basacak şekilde anlatılmasından da kaynaklanıyor olabilir.

ancak film joker'i tyler durden gibi sinema tarihindeki ikonlardan biri haline getirirken, batman karakterinin biraz hafif kalmasına neden olmuş.
izlendikten sonra kahramanın aslında joker olduğunu düşündüren film.**
ajan filmi tadinda islenmis cizgi roman filmi.
2 gün önce izlediğim film. gerçekten bi filmin daha doğrusu bi karakterden hiç bu şekilde etkilenmemiştim. bir insani bir rolu bu kadar mı harika oynar bu kadar mı yaşatır sahneye çıktığı her an sadece benim değil hissetiğim kadarıyla sinemadaki herkesin kalp atışlarının tavan yaptığı anlardı. hele o hastaneden çıktığı an yok mu eminim o sahne sinema tarihinin en harika sahnelerinden biri olacak. christian bale, michael caine, morgan freeman gibi ustaların yanında 29 yaşında gencecik bir oyuncunun bu rolü sergilemesi hayranlık uyandıracak bişey. o ağız hareketleri şapırdatması kalem numarası ve durarak konuşması kesinlikle bir kez daha gidip izleyeceğim.
eğer heath ledger bu rolü ile oscar alamazsa öldüğü için değil yalnız innaılmaz oyunculuğu için akademi denen şeye inancımı tamamen kaybederim.
son olarak christopher nolan bence david fincher ile beraber hollywoodun en son dahi çocukları birisi tyler durden i diğeri ise jokeri yaratıp bizim hayranlığımıza sundular...
3.sünü zevkle ve heyecanla ve sabırsızlıkla bekliyorum *
bu arada eğer joker tekrardan dönecek olursa bi yorumda yazdığı gibi johnny depp iyi bir tercih olur.
film çıkışı 2 film izlemiş gibi hissettiren filmdir. biraz uzun mu olmuş ne?

--spoiler--
harvey dentin yüzünün yanmasından sonrası 2. bi film gibi olmuş. gerçi o melek adam nası o kadar kötü olabilir çözebilmiş değilim ha bi de o yüz o kadar yanmaz.en fazla 2.derece yanık. olmaz öyle o, o kadar.

bir de harvey dent in, gordon un çocuğu için yazı tura attıpta, batman çocuğu kurtarınca, paranın yanmamış yüzünün gelmesi akılda kalmıştır.
--spoiler--
hayatımda ilk kez bir batman filmini sinemada izledim iyiki yapmışım siz de yapın güzel oluyor demeye geldim

oyunculuklar konusunda hangisine değinsem bilemiyorum lakin benim gibi filmi ayrı oyunculukları ayrı izleyen *irdeleyen biri için leziz zamanlardı şu erkeklerin pek sevip özdeşleştiği benimse genelde komik bulduğum hero filmlerinden farklı olarak sevdiğim farkıyla ve jokeriyle kült olacağını düşünüdüğüm bu filmi karakterler üzerinden giderek anlatayım *; zaten hastası olduğum maggie gyllenhaalı görüp işte budur, kahraman dediğin böyle hatuna aşık olmalı zaten * *dedim 'kahramanım al beni uçağında uçur göklere' demektense batman'in yaptığını sorgulayan ve yazdığı mektupla aslında o kahraman tarafa ihtiyaç duymadan hayatına devam ettiremeyeceğini wayne'in kafasına dan diye vuran film boyunca 'acaba hatun hangisini seçecek' sorusunun cevabını adaleti ve gerçek hayattan bir kahramanı seçerek veren önemli bir karakterdi, kahraman filmlerinin o silik esas kızlarından çok daha baskın olduğunu düşünüyorum jokerin karşısına dikildiği sahnedeki duruşu aksini düşünenlere cevap olur... *

gary oldmane gelirsek; doğuştan oyuncu olarak o şanslı ve tapındığım insanlar kervanından olduğuna inandığım bu yüce kişilik yine yapacağını yapmıştır
sayın emniyet müdürümüzde yine o bildiğimiz cici müdürlerden değildir sağ gösterip sol çakmayı da bilir, adamları için hedef şaşırtmayıda, zaten inanmamıştım gordon komiserimin o kadar erken öldüğüne oğluyla yaptığı diyalogla filmin sonunda noktayı koymak ancak bu usta aktöre yakışırdı diyor alkışlıyorum kendisini *

morgan freemanyine doğuştan oyuncu olan ellerinden öpülesi uzun ömür dileyesi bir insan o gömlek kollarını iliklediği sahneyi ben daha önce görmüştüm ve yine sevmiştim dedim kendime. kendini uyanık sanan hayat çaylağına götün yiyorsa içerikli söylediği replikler müthişti. karşısındaki sığ şahsiyet inanılmaz olan için ondan onay istemişti ve o karşısındakini kalıplaşmış inançlarıyla ve korkusuyla vurmuştu o kuyrugunu kıstırıp giden gammazcı it sonra nasıl tv.ye çıkmıştı peki derseniz çünkü herşey o kadar inanılmaz bir hal almış joker kaosunda o kadar başarılı olmuştuki küçük sinekler görevini yerine getirmek için yerini almışlardı sıradan insanların çok bilmiş egoları ya böyle çirkinliklerle ya da bir kahramanın yerini almak ve onunla özdeşleşmekle ortaya çıkıyordu

filmde batman'in taklitlerinin olması gülümsetti; bu filmi izleyip ortalıkta why so serious? diye gezen şaşkınlar, koluna göğsüne superman dövmesi yaptıran çocuklar * geldi akla... kahramanlık ayağa düşmüştü, özenilir olmuştu ve batman'in aşkı değil adaleti kurtarması ve film boyunca kendini batman iken huzursuz wayne kişiliğinde 'buna son vereceğim' diye sayıklayan biri olarak görmemiz bundandı
filmde görmeyi alışık olduğumuz iyi ile kötü nün savaşından başka, ucube diye adlandırılan gerçeklik dışı kahramanlar ve adaletin elçileri diye bir saf daha vardı ve joker aslında farklılıklarıyla diğerlerinden ayrılarak benzeştiklerini hatırlatıyordu batman'e bir yandan düşününce gerçek dünyada pelerinli ya da yüzü boyalı kahramanlar yoktu kahraman olanlar emniyet müdürleri onların ekibi, adalet, yargı gibi mercilerdi lakin batman'in kimseyi öldüremeyen kurallı kahramanlığı vardı oysa bize gerçek hayatın kahramanları olarak sunulanlar her zaman silahlarıyla sahnedeydiler onlar için doğru olanı yapıyorlardı ve kuralları duruma göre keyfi olarak değişebiliyordu bu durumda joker'den farkları kalmıyordu hatta joker o ucuz silahlarıyla en azından daha küçük bir yeri yakıp yıkıyordu ama bu durum ancak michael moore filminin konusu olabilirdi yoksa yıllardır kafamıza kakıldığı gibi polis en asil duygunun insanıydı *

michael caine için ne denebilirki bir filmde michael caine, morgan freeman, gary oldman var ne denebilir kelimeler nasıl kifayetsiz bırakılır
batman'e 'hadi ordan be' bakışı yaparak esas kızımızın dediğini tekrarlamıştır batman'in wayne'i esir aldığını en iyi bilenlerdendir her kahramanın arkasında bulunması gereken o güvenilir insan karakterini pek güzel canlandırmıştır *

cristian bale hani şöyle suratına baksan ulan bundan anca antikahraman olur dersin yani kötü adam güzelliği taşıyan biri kendisi, maskeyi takınca o karakteristik çene * kalır ortada insan düşünür 'sevgili harvey tamam aşıksın gözün kimseyi hele de hemcinsini görmez lakin o çeneden anlamaz mısın ki wayne işte batmandir' batman zaten diğer kahramanlara hep bir fark atmıştır diğerlerini önce parasıyla döver sonra karizmasıyla diğer kahramanların gerçek dünyadaki silik kişiliklerine karşın wayne abimiz helikopteriyle gezer şatosu yapılana kadar taşda yatar lakin lamborghinisi ile gaza basar zaten joker kadar renkli bir karakterin karşısında sıkıcı bir kahraman görmeyi kim ister wayne mağrur duruşuyla 'alfred harveye söyleme kızın bana hasta olduğunu üzülmesin garip' der he tabii tüm kızlar sana hastaydı sen öyle san deriz alfred amca durumu özetler 'bazı gerçeklerin bilinmemesi daha iyidir' bu kahraman başka kahraman dedik sonra gelelim bu batman başka batman mevzuuna; ilk kez film isminde batman geçmiyor ve filme gitmeden heath ledger'ın ölümünden ötürü pazarlama stratejisi mi diye düşündürten bir joker üstünlüğü durumu var lakin filmi izleyince öyle olmadığını düşündüm batman aşkı değil harvey'in vücudunda adaleti ve sonrasında harvey'in itibarını yüceltirken film boyunca filmde de batman değil joker kapmış esas kahraman rolünü, kötülüğün adalete bulaşması ve adaletin iki yüzlüğü ve kolayca saptırılabilmesine de harvey dent karakteri sayesinde şahit olduk

cristian balein ruh sağlığına ve dolayısıyla ömrüne halel gelmesin uzun yaşasında bizleri mest etsin yıllarca beyazperdedeki varlığıyla diyorum

aaron eckhart için ne denilir işte temiz yüzlü kahraman görünüşlü adam kendisidir sonra o temiz yüzün ve yüreğin kirletilmesine idolleştirilen hem adalet hem kahramanımız batman tarafından el üstü tutulanın yok olmasına şahit olduk tüm hastaneler boşaltılırken hastanede unutulmasını birçok saçma durum gibi görmezden geliyoruz ve hızla yoldan çıkmasını iyilikle kötülüğün aslında ince bir sınır olduğunu düşünerek olabilir diyoruz ya da bir joker repliğiyle 'delilik yerçekimi gibidir hafifçe itmen yeterli olur' diyerek özetliyoruz harvey karakterinin o deliliğe çok hızlı geçişindeki handikap dışında jokerin piyonlarıda dahil karakterlerin ve castın muhteşem olduğu oyunculukların 'e bravo' dedirttiği bir şölen diyebiliriz film için

son olarak heath ledger kendisini 40 gün boyunca otel odasına kapayıp bir hayali kahramanı jack nicholson'ın yarattığından farklı yaratmaya çalışan ve bunu hakkıyla yaptığını dünya aleme duyuran lakin kendisi filmin galasında arz-ı endan edemeyen beyazperdenin kaybı şimdi herkes tekrar üzülüyor ölüm haberine üzülenler batman'i her izlediklerinde tekrar üzülecekler yıllar geçse dahi tıpkı the crow'u her izlediğimzde brandon lee'ye üzüldüğümüz gibi...
batman'in wayne'i ele geçirmesi gibi joker karakteri de heath ledgerı ele geçirmiş ve gerçeklikten koparıp jokerin harikalar diyarına mı çağırmış bilinmez lakin rolüne bu kadar emek veren birinin ölümü gerçekten intiharsa !:ki öyle gözükmekte! mesleğinden bağımsız düşünülemez bu konu uzar özetle jokerin bazı replikleriyle o repliklere vücut veren kişinin maskesiz gerçeğinin yaşattığı duruma bakınca insan bir irkiliyor haliyle!

kahramanlar dünyasındakilerden ve diğer batmanlerden farkıyla, muhteşem oyunculukları, -mantıksızlıklara takılmazsanız ve olacak olanı tahmin edip aleksander gibi ben demiştimcilik oynamazsanız- kurgusu, görsel muhteşemliği -karanlık şehri bekleyenler istediklerini bulamamış ben bayıldım hele ki jokerin o polis arabasından kafasını çıkarıp saçlarını rüzgarlara bıraktığı sahnenin renksel çümbüşüne hasta oldum-, boka batmış bir dünyada yine de iyilik var diye altını çizdiği felsefesi -özellikle gemiler-, bir daha aynı jokeri izleyemeyeceğimizin acı gerçekliğiyle kült olacak izlenmesi gereken film *** *
batman in yine travesti sesle modifiye edilmiş oluşu hoş olmamış.

heath ledger birçok kişiden daha uzun süredir takip ettiğim bir oyuncu, genelde kalburüstü bir oyuncudur lakin ne jack nicholson gibi doğaçlama bir joker olmuş ne de çizgiromanlardaki orjinalliğe sahip, mimiklerinin fazlaca abartılı oluşu ve sürekli yalanması bende hoş bir izlenim bırakmadı.

müzikler filme çok gitmiş ama pek dikkat çekmediler, hans zimmer bir gladiator kalitesinde beste yapamamış.

helikopterden kadınlarla iniş yapan züppe bruce wayne profilini de pek beğenmedim, olmamış.

batmobil yine rezalet görünüyor malesef, o motor benzeri aracı da beğenmedim yine.

son olarak gary oldman harikaydı.