bugün

23 haziranda mağara keşfi gezileri sırasında muson yağmurları sebebiyle mağaranın girişlerini su basıyor ve mağarada 11 -16 yaş aralığında 12 çocuk ve 25 yaşında takım koçları mahsur kalıyor. bundan 9 gün sonra kurtarma ekipleri tarafından bulunuyorlar fakat henüz çıkarılamadılar.

mağaraya oksijen takviyesi yapan dalgıçlardan biri ölmüş. gerçek olmaması gerekecek kadar korkunç bir durum.

çocuklara ekim ayına kadar mağarada bakmak ya da dalmayı öğretip mağaradan çıkarmak gibi iki ihtimalleri varmış.

birinci ihtimalde gereken ihtiyaçları temin edememe ya da mağarayı tamamen su basma ihtimali varmış.

diğer ihtimalde çocukların dalmayı hatta yüzmeyi bile bilmemesi ve geçitlerin çok dar olması, çıkışa kadar yolun 1.23 km olması gibi riskler de sağ çıkarılamama ihtimallerini barındırıyormuş. gidiş ve dönüş toplam 11 saat sürüyormuş.

thailand cave rescue: ex-navy diver dies on oxygen supply mission - http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-44734385
Tartışmasız dünya tarihinin en trajik olaylarından biri yaşanıyor.

Çocukların işi zor. ihtimaller hep aleylerine...
Şimdiden film şirketleri senaryo üzerinde çalışmaya başlamışlar.
çocukları kurtarmaya çalışan eski bir sas komandosu dalgıç vefat etmiş.
türk müteahhit götürseler iki günde çıkarır onları bi yerden.
aklıma şili deki madenciler geldi. 2.5 ay sonra kurtarılmışlardı. inşallah bu çocukları da sağ salim çıkartırlar oradan.
iki doktorun gönüllü olarak çocukların yanında kaldıkları olay. şimdi bunlarda doktor, bizim yusuf yerkel'e rapor yazanda doktor. hayat ne garip. en son bir sat komandosunun burada ölmesi durumun vehametini gözler önüne seriyor esasen. yalnız ben, çocukların sağ sağlim mağaradan çıkacaklarına inanıyorum.
tayland'ın kuzeyindeki Tham Luang Nang mağarası'nda mahsur kalan çocuklardır.

dağın 800 metre altında ve girişe 4 km uzaktalar. kısım kısım su altındaki mağara geçitlerini nasıl aşacaklar, ki yaz musonu da aleyhlerine.

allah yardımcıları olsun.
su tahliyesi ve gıda tedariki ile yaz musonlarını atlatmaya bakacaklar bence.

oksijen için de mağaraya ufak delikler açabilirler.
Evet elon musk olay yerine muhendislerini göndermiş tüm dünya bu hadiseyi konusuyo bizim türk medyasina baktımda yine kimsenin sikinde değil. ne kadar dünyayla iletişimi kesmiş gibi, kapanmış yaşar bazı ülkeler ya tipik ortadogulu iste.
Ölecekler, Bunu bilmek için kâhin olmaya gerek yok. 5 saat dönüş yoluymuş ki profesyonel dalgıç bile ölmüş. Esas enteresan olan şey ise nereye sıçıyorlar.

Tamam suya sıçıyorlar ama o boklar koku yapar uzun vadede. Yemeğin gelmesi bile 5 saat alıyormuş. Birkaç güne hepsinin teker teker ölüm haberini almaya başlarız, dağı delmek 6 ay sürermiş ve tam bulundukları yeri kestirmek zormuş. Yağmurların bitmesini beklemekte aylar alırmış.

Mağaranın içi soğuk ise birbirlerini sikerek bir nebze de olsa ısınabilirler belki.

Zor bir durum. Allah yar ve yardımcıları olsun.
Suyu tahliye etseler motorlarla ? Tamam su coktur ama ekim ayina kadar beklemekten iyidir.
Arkadaş bu olay üzerinden Türkiye'yi kötülemekteki amaç nedir biri anlatsın bana. Ortadoğu ülkesi olmamızla ne gibi bir bağlantı kurdunuz? Sadece Elon Musk bir ekip göndermiş, o da muhtemelen kendi alanına girdiği ve her şeye burnunu sokma isteği yüzünden olmalı; hani duyan da Fransa'dan, Almanya'dan, BM'den otobüs otobüs bilim adamı, yardım kuruluşu oraya hareket etmiş sanır.

Bizim medyada da yeterince ses buluyor bu olay zaten. Annem bile her gece çocuklar için dua ediyor.*
Kurtulacaklardır merak etmeyin. Yerleri biliniyor, ulaşılabiliyor. Tek sorun onları oradan çıkarmak. Daldırarak çıkarmak bence olmaz zaten. Muhtemelen ya su tahliyesi, ya da yağmurların bitmesi beklenir. Aylar sürebilir ama sağ salim kurtulurlar...
Ha bu arada yeme içme ihtiyaçları karşılanıyor. Aç susuz durmuyorlar yani orda...
28 ekim 2014 ermenek maden faciasında mahsur kalarak can veren işçileri hatırlatmıştır. inşallah kaderleri aynı olmaz.
(bkz: oğlum yüzme de bilmezdi suyun içinde ne yaptı)
(bkz: gitti mi benim oğlan şimdi)
Mağaranın haritası, yağmur ve oksijen yetersizliği gibi tüm sorunlara hakim olarak bir kanıya vardım. Bu çocukları kurtarsa kurtarsa bizim laz müteahhitler kurtarır. Gönderelim bir ekip 1 haftaya dağı yararlar hatta bir tünel yapıp gelenden geçenden para toplarlar. *
Şimdiden rip denmesi gereken çocuklardır.

(bkz: Rip)
inşallah kurtulacaklar, dualarımız sizinle. şöyle bir durum da var teknoloji o kadar gelişmiş ama hâlâ doğadan üstün olamıyoruz. çok garip ve trajik.
çocukların videolarını izlerken dahi kapalı alan fobisi olan biri olarak nefesim kesildi. çocukların o dar yerden geçmeleri imkansız tehlikeli ve hata affetmeyen bir yer. suyun çekilmesi 4 ay sürecekmiş 4 ay beklemeleri daha mantıklı diyeceğim ama oksijen düşük basınç kuvvetli. korku filmi gibi olay, senaryo yazsan bu kadar aksilik üst üste gelmez umarım en kısa sürede kurtulurlar.
O çocukları oraya götüren antrenörü çıkınca sikmek lazım. Ulan sen ne akla hizmet çocukları oraya sokuyorsun pezevenk
tayland da önceki senelere oranla turist sayısında bi azalma var anlaşılan.
Edit (bkz: turizm nedir)
olağanüstü şartlar altında kurtarılmaya çalışılan çocuklar, operasyon başlamış. umuyoruz gerizekalı antrenörleri dahil hepsi sağ salim o delikten çıkarlar. burada dikkat çeken bir başka husus, kurtarmayı batılıların üstlenmesi. hani filmlerde, belgesellerde dağlara çıkıp, paraşütle atlayan, rafting yapan ve mağralara girip günlerce hangi hizmet kaldıklarını anlamadığımız batılılar. en sıradışı sporları böylesine önemli bir olayda hayatları kurtarabilir.

https://www.google.com.tr...land-kurtarma-operasyonu/
iki çocugun kurtarıldıgina dair bilgiler mevcut. Amerikan donanmasi sualtı taarruz biriminden 9 komando gerceklestiriyormus dalışı.
Hepsi kurtarılmış galiba. Çok sevindim
kaybolan çocukların cesedinin bulunduğu ülkede taylanddaki mucizenin beni oldukça mutlu ettiğini söyleyerek başlamak istiyorum lafa.

günler sonra bulunarak hiçbirisinin başına bir şey gelmemiş olması ve kısıldıkları o alanda dahi yaşamayı başarabildikleri için şanslılar. ama onun dışında ilk bulunduklarında kurtarılmalarının aylar alacağı söylenmişti bu da çok uzun bir süre açlıkla ve doğa koşullarıyla mücadele konusunda başarılı olamayabilirlerdi. Bugün itibariyle operasyonun başlatılması ve uzman dalgıçlar tarafından bölgeye ulaşılarak çocukların kurtarılacak olması güzel gelişme. o kadar çocuğun ailesi de böylelikle ruhen çok daha az yara alarak hayatlarına devam edecekler.

ülkemiz için de böyle deneyimli kurtarma ekiplerinin oluşturularak kaybolan çocukların daha çabuk bulunması dileğiyle.